Kraj Kwitnącej Wiśni…  komu nie marzy się podróż do tego odległego państwa? Dla tych co mają jeszcze troszkę wolnego miejsca na działce mamy dobrą wiadomość. W tym sezonie w naszej ofercie pojawiły się sadzonki pięknych wiśni ozdobnych – namiastka Japonii w naszym ogrodzie.

Wiśnie ozdobne stają się powoli coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wbrew pozorom nie są trudne w uprawie. Nie wymagają bardzo żyznej gleby. Preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatrów.Zdecydowana większość wiśni ozdobnych nie ma owoców, a jeśli już ma, to są one jedynie jadalne dla zwierząt. W zależności od odmiany i prowadzenia, może przybierać formę krzewu lub niewielkiego drzewa. W młodym wieku jest jeszcze mało odporna na mróz – stąd zalecane okrywanie w pierwszych latach. Wiśnie ozdobne można sadzić w grupie lub pojedynczo, nadaje się też do donicy (przez 8-10lat). Kwitnie wiosną we wszystkich odcieniach różu, a jak to wygląda? Tego nie da się opisać słowami…

 

kolorowe sadzonki kwiatów

 

 

Krótka charakterystyka popularnych wiśni ozdobnych:

 

Wiśnia piłkowana Kiku-shidare-zakura

Drzewo o płaczącej parasolowatej koronie, której długie proste gałęzie z czasem sięgają samej ziemi. Osiąga do 5m wysokości i ok. 4m szerokości. Kwitnie karminowymi, a podczas przekwitania bladoróżowymi, pełnymi kwiatami, na długich szpulkach.

 

Wiśnia ozdobna Kiku Gardenowo

 

Wiśnia Okame

Niewielka odmiana o kulistym pokroju,  osiąga wysokość od 5 do 7 metrów. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia  kwiatami w kolorze różowym lubciemnoróżowym. Jesienią jej liście przebarwiają się na złoto czerwony kolor. Jest idealna do uprawy w miastach nawet tych zanieczyszczonych.

 

Wiśnia Okame kolorowa Gardenowo

 

Wiśnia piłkowana Royal Burgundy

Rośnie szybko, osiągając 8-10 m wysokości i 5-7 m szerokości. Zakwita w połowie maja. Kwiaty mają intensywny różowy kolor i wyglądają jak małe różyczki. Liście wiosną i latem są purpurowe, a jesienią przebarwiają się na żółto.

 

kolorowa Wiśnia piłkowana Royal Burgundy

Wiśnia piłkowana Pink Perfection

Nieduże drzewo dorastające do ok 5m wysokości.Kwitnie na przełomie kwietnia i maja pachnącymi, różowymi  i pełnymi kwiatami o średnicy 4 cm. Całkowita mrozoodporna i przez długi czas idealnie nadaje się do donicy.

 

Wiśnia Piłkowana Pink Perfection Gardenowo

Wiśnia wczesna Kojou-no-mai

Wczesna odmiana karłowa, o zwartej budowie z powyginanymi pędami. W ciągu 10 lat osiąga zaledwie 1,5m wysokości.Kwiaty mają białą barwę z lekkim różowym zabarwieniem. Są miododajne i zwisają dekoracyjnie zebrane po kilka sztuk na długich szypułkach.

 

 Wiśnia Kojou No Mai Gardenowo

 

Wiśnia gruczołkowata Alba Plena

Niski i wolno rosnący krzew który dorasta do 1,5 m wysokości.Kwitnie w maju tuż przed rozwojem liści. Kwiaty w pączkach są różowe, natomiast po rozwinięciu białe i pełne. Odmiana bardzo mrozoodporna i wytrzymała na suszę.

 

Wisnia Gruczolkowata Alba Plena Gardenowo