Niestety nie zawsze dzieje się tak, że to, co zasadzimy w swoich ogrodach na wiosnę pięknie zakwita, a latem i jesienią wydaje obfite plony. Czasem mimo starań, poświecenia czasu i ciężkiej pracy drzewa, krzewy oraz warzywne i owocowe rabaty są atakowane przez choroby i szkodniki. O ile w niektórych przypadkach można je zwalczyć zanim zdążą narobić naprawdę poważnych szkód, o tyle w innych razach bywa, że powracają ze zdwojoną siłą. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnąć po środki ochrony roślin. Oczywiście ze względu na silnie chemiczny skład nie są one zbyt bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska, lecz stosowane rozsądnie i niezbyt często mogą okazać się nieocenioną pomocą. W związku z tym, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę o tym, co to są środki ochrony roślin, jakie rodzaje tego typu preparatów się wyróżnia i jak je stosować.

 

Sencor Bayer

co to są środki ochrony roślin

 

Środki ochrony roślin - definicja

Środki ochrony roślin to substancje aktywne bądź preparaty, które zawierają od jednej do kilku tego rodzaju substancji. Jak sama nazwa wskazuje ich zadaniem jest ochrona roślin i produktów roślinnych przed szkodnikami oraz zapobieganie ich występowania. Poza tym, takie środki chemiczne mają wpływać na procesy życiowe roślin, niszczyć gatunki niechciane i części roślin, a także hamować i zapobiegać niepożądanemu wzrostowi roślin.

 

Klasyfikacja środków ochrony roślin

Najogólniejsza klasyfikacja środków ochrony roślin to podział na zoocydy, fungicydy (środki grzybobójcze) bakteriocydy (bakteriobójcze) i herbicydy (chwastobójcze). Pierwsze spośród wymienionych, czyli zoocydy dzielimy jeszcze na: aficydy (mszycobójcze), akarycydy (roztoczobójcze), insektycydy (owadobójcze), moluskocydy (ślimakobójcze), nematocydy (nicieniobójcze) i rodentycydy (gryzoniobójcze). Z kolei pośród herbicydów wymienia się: totalne (niszczące całą populację roślin), wybiórcze (eliminujące określone gatunki roślin) oraz inhibitory i stymulatory (regulujące wzrost).

 

 

 Tarcznik Ultra Substral

co to są środki ochrony roślin

 

Stosowanie środków ochrony roślin

Tak, jak już wspominaliśmy na początku sięgnięcie po środki ochrony roślin należy traktować jako ostateczność, a do samej czynności przystępować z zachowaniem zdrowego rozsądku. Niezwykle ważne, aby przestrzegać okresu karencji (minimalny czas, jaki musi upłynąć od zastosowania chemicznego preparatu do zbioru plonów) i okresu prewencji (czas, w którym ludzie i zwierzęta nie mogą przebywać na danym obszarze).

 

 

Środki Ochrony Roślin

środki ochrony rośłin Substral Target Agrecol