borówka amerykańska Gardenowo

 

Borówka Wysoka bardzo często zwana Boróką Amerykańską jest to roślina wieloletnia należąca do rodziny roślin wrzosowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozprzestrzeniła się w naturalnym środowisku także w Japonii, Nowej Zelandii i w niektórych rejonach Europy. Jest coraz bardziej popularnym krzewem w wielu miejscach na naszej ziemi.  Rośnie w formie krzewu i dorasta do 2,5m wysokości. Pędy borówki są bardzo mocno rozkrzewione. W okresie wiosennym pojawiają się na niej liście w kształcie elipsy. Pęki kwiatów pojawiają się w szczytowych partiach. Posiada piękne kremowobiałe kwiaty . Zazwyczaj krzew w zależności od odmiany kwitnie od kwietnia do maja. Do końca września dojrzewają owoce borówek amerykańskich. W zależności od odmian owoce mogą być mniejsze, większe, liczniejsze czy słodsze. Przede wszystkim smaczniejsze niż w przypadku borówki czarnej.

Owoce Borówek Amerykańskich składają się przede wszystkim z wody, na poziomie 84%. W 100gr tego owocu jest 57kcal. Wartość odrzywczą owocu tworzą węglowodany 14,5g, tłuszcze 0,5g oraz białka 0,6g. Pamiętajmy, żeowoce borówki amerykanskiej są bardzo bogate w związki bioaktywne. Przede wszystkim w witaminę C, której zaartość wynosi 10mg co stanowi jedną trzecią zapotrzebowania dziennego przez człowieka. Dodatkowo zawierają witaminę B1, witaminę B2, witaminę B3, witaminę B6, kas folioy i pantotenowy. Borówka amerykańska jest bardzo dobrym źródłem polifenoli przeciwdziałającym chorobom układu krążenia i działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo, co ażne borówki obniżają poziom niedobrego cholesterolu.

Jest wiele przyczyn niepowodzenia podczas uprawy borówki, ale jedną podstawową jest brak znajomości wymagań glebowych tej rośliny oraz podstawowych reguł podczas sadzenia krzewu. Musimy pamiętać, że borówka posiada całkowicie odmienne wymagania glebowe niż większość krzewów w naszych hodowlach. Wymagania te od samego początku wpływają na wzrost, żywotność czy plonowanie. Borówka jest rośliną wieloletnią. Może rosnąć i plonować nawet 3o lat jeżeli oczywiście spełnimy odpowiednie wymagania glebowe, będziemy o nią dbać oraz będzie znajdować się w nasłonecznionym stanowisku.


Najważniejszym elementem w uprawie borówi i kluczem do powodzenia tej uprawy jest odpowiednie stanowisko i odpowiednio przygotowana gleba. Pamiętajmy, że krzewy te bardzo dobrze rosną na stanowisku ciepłym, bezwietrznym, i odpowiednio nasłonecznionym. Na wiązanie pąków ma decydujące znaczenie nasłonecznienie jak również na jakość owoców. W momencie kiedy nie zapewnimy im odpowiedniej ilości słońca nasze owoce będą małe, kwaśne, mogą być słabo wybarwione itd.

Na działce można sadzić krzewy w rozstawie co 1 m. Obecnie na plantacjach krzewy w rzędzie sadzi się co 0,9 – 1,2 m, a odległość między rzędami uzależnia się od szerokości roboczej maszyn; polecana jest odległość 2,0 – 3,5 m.

Poniżej postaramy się podpowiedzieć Państwu o kilku podstawach uprawy borówki, czyli jak uprawiać borówkę.


Przygotowanie gleby pod uprawę borówki

 1. Pamiętajmy, że to podstawa, trzeba tą glebę odpowiednio przygotować. Krzew bardzo dobrze rośnie i ma dużo owoców na glebach kwaśnych. PH w granicach od 3,8 do 4,5. Najlepiej abyśmy sprawdzili sami jaką mamy glebę u siebie na działce. W tym celu możemy kupić kwasomierz bądź udać się do najbliższej stacji chemicznej z próbką ziemi
 2. Najwygodniej, najtaniej jednak jest zakupić odpowiednią glebę dedykowaną do uprawy borówki o odpowiednim poziomie zakwaszenia.  Nie możemy używać gleb dedykowanych innym uprawom gdyż ph tej gleby jest odmienne od wymaganego.
 3. Możemy sami spróbować przygotować glebę pod nasze borówki. W tym celu powinniśmy zdobyć kwaśny torf oraz przekompostowane trociny z drzew iglastych. W żadnym wypadku nie mogą to być trociny z jakiegokolwiej stolarni. Tam znajdują się płyty wiórowe, które w składzie posiadają mnóstwo środków chemicznych. Trociny kompostujemy przez conajmniej jeden sezon.
 4. W sytuacji kiedy jednak musimy z jakiegoś powodu posadzić rośliny na nieodpowiedniej glebie, bądź staliśmy się posiadaczem roślin na złej glebie możemy ją zakwasić siarką w zależności od dawki jaką sugeruje producent.
 5. Kolejnym sposobem jest przygotowanie gleby przed posadzeniem borówek przynajmniej rok wcześniej. W tym celu stosujemy kilkukrtonie odpowiednią ilość siarki w zależności od wartości odczynu gleby. Do zakwaszania gleby też możemy stosować odpowiednie nawozy

 

Odpowiednio nasłonecznione i wyciszone miejsce pod uprawę borówki

odpowiednie miejsce pod hodowlę borówki Gardenowo

 

Nawożenie borówki

 1. Jednorazowa dawka odpowiedniego, dedykowanego nawozu do uprawy borówek nie może być zbyt duża gdyż prowadzi to do wzrostu zasolenia gleby i w konsekwencji do zamiernia krzewów
 2. Pamiętajmy, że system korzeniowy borówki jest płytki przez to musimy ją dobrze i odpowiednio nawozić
 3. Najlepiej do nawożenia stosować wieloskładnikowe nawozy w postaci granulowanej bądź płynnej. Krzewy te mocno reagują na złe środowisko w którym rosną oraz na słabe nawożenie. Wówczas ich przyrosty i liście są bardzo małe

 

Nawozy do BORÓWEK

różńe nawozy do borówek Gardenowo

 

Podlewanie uprawy borówki

 1. Koniecznie musimy pamiętać, że borówki to krzewy bardzo wymagające odpowiedniej, dużej ilości wody
 2. Podczas wzrostu pędów i zawiązków wodę musimy uzupełniać sami. Zazwyczaj około 10 litrów wody co kilka dni. wówczas borówka ma odpowiednią ilość wody.

 

Sciółkowanie - praktyczna pomoc przy uprawie borówki

 1. Przede wszystim pomaga w ograniczeniu odporowywania wody i wyrastania chwastów
 2. Zazwyczaj grubość ściółki to około 5cm warstwa
 3. Jako ściółkę używamy przekompostowane trociny drzew iglastych bądź korę sosnową
 4. Co dwa czy trzy lata uzupełniamy ściółkę nową warstwą

 

Jak przycinać Borówkę Amerykańską

Pamiętajmy, że, aby przyciąć borówkę musi ona być już kilkuletnim krzewem. Najlepiej, aby wykonać pierwsze cięcię po czterech czy pięciu latach od posadzenia krzewu. W tym okresie dabmy o nią wycinając uschnięte gałązki lub chore. Usuwamy najstarsze pędy. Najlepiej, aby zostawić maksymalnie 10 pędów głównych.

 

Kluczowym elementem przy uprawie borówek są jej odpowiednie odmiany.

Poniżej różne odmiany i ich krótkie charakterystyki dostępnych  borówek  naszym kraju.

 Zastanawiając się nad zakupem borówki amerykańskiej nie powinnismy ograniczać się do jednej odmiany. Najlepiej abyśmy poznali liczne odmiany krzewów, aby wybrać najbardziej odpowiednie dla nas oraz poznać ich różnice. Najlepiej czy najbezpieczniej posiadać odmiany różniące się okresem owocowania tak , aby cieszyć się owocem przez długi okres czasu. Zauważmy również inne cechy każdej odmiany. Mamy na myśli wielkość oich owoców, ich kolor czy smak. Praktycznie każda z odmian jest mrozoodporna. Zwracamy uwagę, że odmiana Darow jest najłatwiejszą, najmniej wymagającą odmianą Borówki Amerykańskiej.

Odmiany wczesne

Duke - dojrzewa w pierwszej połowie lipca. Rośnie silnie, ma umiarkowanie wzniesiony pokrój. Owoce zebrane w luźne grona są średnie i duże, raczej wyrównane w wielkości, kuliste, z ładnym, trwałym nalotem woskowym i twardą skórką. Podstawowa odmiana wczesna.

 

                                                                  Odmiany średnio wczesne

Patriot - dojrzewa w połowie lipca. Rośnie średnio silnie, za to silnie się rozkrzewia, ma wzniesiony pokrój. Owoce zebrane w ścisłe grona są zróżnicowane w wielkości. Pierwsze owoce są bardzo duże, kolejne znacznie mniejsze, wszystkie wyraźnie spłaszczone. Jagody od strony szypułki są charakterystycznie niewybarwione. Jest jedną z cenniejszych odmian wczesnych, głównie z powodu bardzo dużej plenności.


Bluejay - owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca. Krzew rośnie silnie, ma luźny i wzniesiony pokrój. Pędy przez cały rok są zielono wybarwione. Owoce średnie i małe są raczej wyrównane w luźnych gronach. Odmiana plenna i wytrzymała na mróz. Luźne krzewy i średniej wielkości owoce umożliwiają zbiór mechaniczny.
 

 

Odmiany o średniej sile dojrzewania

Toro - Dojrzewa w podobnym czasie, co odmiana Bluecrop, wyróżnia się jednak dużo większymi owocami. Odmiana słabo się krzewi i rozgałęzia. Sztywne pędy często gubią wzniosły pokrój. Liście są bardzo duże, płaskie i sercowate.

Bluecrop - odmiana o średniej porze owocowania - dojrzewa pod koniec lipca. Bardzo plenna o najmniejszych wymaganiach siedliskowych. Odporność na mrozy do -34 °C, mała wrażliwość na suszę. Jedna z najcenniejszych odmian borówki, przydatna do towarowej i amatorskiej uprawy.

Chandler - odmiana kwitnie bardzo późno i bardzo długo. Zbiór owoców rozpoczyna około 2 tygodnie po rozpoczęciu owocowania odmiany Bluecrop. Ponieważ jest sukcesywny, może trwać nawet 2 tyg. dłużej. Krzewy o pokroju wzniosłym rosną średnio silnie. Ich liście są duże, lancetowate i błyszczące. Duże, spłaszczone owoce mają intensywny, jasny nalot.

Goldtraube – szybko rośnie, owoce bardzo duże

 

Odmiany późne

Darow - dojrzewa zaraz po odmianie Bluecrop. Krzewy rosną średnio silnie, mają wzniesione pędy. Ze względu na dużą gęstość, wymagają silnego cięcia. Liście są małe, lancetowate i ciemno - zielone. Owoce o jasno - niebieskim nalocie są duże i bardzo duże, mocno spłaszczone, z dużą mokrą blizną poszypułkową. Odmiana ta jest wyjątkowo deserowa ze względu na wielkość owoców.

Elliott jest to najpóźniejsza z uprawianych w Polsce odmian. Krzewy tej odmiany rosną średnio silnie i mają lekko rozłożysty pokrój. Liście zielone, średniej wielkości podobne są do liści odmiany Bluecrop. Średniej wielkości owoce zebrane w luźne grona osadzone są na długich szypułkach. Pokryte są jasno - niebieskim i bardzo trwałym nalotem woskowym.

Brigitta - jest australijską odmianą borówki wysokiej określaną jako jedna z najbardziej obiecujących odmian wielkoowocowych. Bardzo plenna, owocująca dużymi, smacznymi, chrupiącymi, doskonałej jakości jagodami, niezwykle cenna z uwagi na późne owocowanie i możliwość długiego przechowywania.

 

Czerwone odmiany Borówki Amerykańskiej

Brusznica Runoa - Odmiana o poduszkowatym pokroju, która bardzo silnie rośnie i silnie się krzewi. Wygląda bardzo dekoracyjne w porze kwitnienia. Błyszczące owoce są duże i kuliste o czerwonym zabarwieniu. W okresie zimowym nie traci liści, ponieważ jest to roślina zimozielona. Z gęściej posadzonych roślin wcześniej uzyska się obfite zbiory owoców. Z gęściej posadzonych roślin wcześniej uzyska się obfite zbiory owoców.

Różowa Pink Lemonade - późno owocująca, amerykańska odmiana mieszańcowa borówki wysokiej o niespotykanej, różowej barwie owoców. Krzew o średniej sile wzrostu i zwartym i gęstym pokroju.Owoce drobne, okrągłe, po dojrzeniu różowe, pokryte woskowym nalotem, jędrne i smaczne, słodkie, zebrane w obfite grona. Dojrzewają na przełomie sierpnia i września.

 

Najczęstsze choroby Borówek Amerykańskich

Szara pleśń - widoczne przebarwienia na pędach na barwę brunatną z szarawym, pylącym nalotem. Kwiaty borówki brązowieją i opadają, a owoce zaczynają gnić. Ochraniamy preparatami np pochodzenia naturalnego Evasiol, Lecitek, Miedzian, Biosept, a zwalczamy chorobę Topsin M 500SC, Signum 33WG,

Mączniak prawdziwy - rozpoznamy tą chorobę po białym i mączystym nalocie pojawiającym się na liściach, które mogą nawet opadać.

Zgorzel pędów - na naszych pędach pojawiają się eliptyczne plamy w kolorze brązu oraz czerwieni z wyraźną obwódką. Zahamowywuje wzrost, zazwyczaj pęka kora. W konsekwencji roślina obumiera.

Zamieranie pędów - zazwyczaj zakażenie pojawia się poprzez uszkodzenia mrozowe. Na roślinie widać nerkozy, plamy brunatne. Liście wiedną czy stają się czerwone.

Antraktoza - widzimy na liściach plamy o wielkości mniej więcej półtora centymetra z czerwonym obrzeżem. Na samych owocach oprócz plam widoczna jest pomarańczowa bądź różowa wydzielina. Owoce dojrzewające gniją bądź opadają. 

 

Zapraszamy do zapoznania się z odmianami borówek dostepnymi w naszym sklepie i naszym ogrodzie.

Różne odmiany BORÓWEK

różne odmiany borówek Gardenowo