Kiwi, obok pomarańczy, cytryn, bananów, daktyli, granatów, mango i wielu innych zwykło się klasyfikować jako owoc egzotyczny, który na nasze stoły trafia z ciepłych krajów Południa. A jednak okazuje się, że kiwi (o ile roślinie zapewnimy odpowiednie warunki) możemy hodować we własnym ogrodzie. Co prawda nie do końca będzie to taki owoc, jaki znamy ze sklepów czy też podróży po najcieplejszych zakątkach świata, jednak wciąż warto. Odmiany aktinidii polecane dla naszego klimatu to pnącza wydające właśnie kiwi, z tym, że w wersji mini. Dobra wiadomość jest taka, że mimo niewielkiego rozmiaru owoców, wciąż są one bombami witaminowymi (przede wszystkim zawierają bardzo dużo witaminy C), zaś samo pnącze to przepiękna ozdoba każdego ogrodu. A zatem, jak uprawiać kiwi? Sprawdźmy!

 

Kiwi

kiwi polskie odmiany Gardenowo

 

Polskie kiwi - sadzonki żeńskie i męskie

Kluczem do sukcesu w uprawie kiwi jest wybranie odpowiednich sadzonek tego pnącza. Trzeba bowiem wiedzieć, że kiwi zalicza się do roślin dwupiennych - jedne zawiązują tylko pąki kwiatowe żeńskie, inne tylko męskie. Stąd też, aby aktinidia w ogóle miała szanse na owocowanie należy zainwestować przynajmniej w dwie sadzonki, np. aktinidia Hayward lub Ken’s Red (żeńskie) oraz Atlas (męska). Niemniej, w naszymsklepie ogrodniczym dostępne są również odmiany obupłciowe, czyli samopylne - aktinidia Issai () i Jenny.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Odpowiednie warunki do uprawy kiwi

Przede wszystkim sadzonkom aktinidii w miarę możliwości należy zapewnić stanowisko ciepłe i dobrze nasłonecznione. Idealne gleby pod uprawę kiwi to ziemie żyzne, lekkie, dobrze zdrenowane o pH od 5 do 6,5. Jako, że mamy do czynienia z efektownie prezentującym się pnączem, najlepiej skupić się na takich miejscach, jak tarasy, pergole oraz ściany budynków, które przez większość dnia ogrzewają promienie słoneczne. Zanim sadzonki, najlepiej dwu- lub trzyletnie posadzimy w ziemi, należy wymieszać ją z kompostem, a na koniec obsypać korą sosnową. O ile tzw. minikiwi jest w stanie przetrwać zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury, o tyle źle znosi suszę. W związku z tym, niezwykle ważne, szczególnie podczas upalnych dni bez deszczu jest regularne podlewanie pnącza. Dodatkowo, aktinidia wymaga systematycznego zasilania nawozem zawierającym dużo azotu. Wreszcie, w zależności od tego, czy roślina ma pełnić głównie funkcję ozdobną, czy też bardziej zależy nam na owocach, trzeba ją właściwie przycinać.



Cellfast Zraszacz pistoletowy MIX IDEAL 52-055

Cellfast Zraszacz pistoletowy MIX IDEAL 52-055

8 funkcyjny, ergonomiczny zraszacz wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych

Sprawdź naszą ofertę