O ile każdy z nas mniej więcej wie, co powinno znaleźć się na posesji za domem - intensywnie zielone trawniki, choćby najmniejsze rabaty warzywne, krzewy i drzewa owocowe, rośliny ozdobne, a także altany ogrodowe i tarasy z wygodnymi meblami, o tyle niekoniecznie mamy pomysł na aranżację przestrzeni przed budynkiem. A przecież wjazd na działkę, dojście do domu i najbliższe otoczenie to nasza wizytówka, pierwszy element, z jakim stykają się nasi goście. Stąd tak ważne, aby tzw. przedogródek był zadbany, spójny pod względem stylistycznym oraz funkcjonalny. Wobec tego, zastanówmy się jak zorganizować teren między ogrodzeniem a domem.

 

altany ogrodowe - gardenowo.pl

 

Nawierzchnia i roślinność

Przede wszystkim w ramach przestrzeni przed domem trzeba rozplanować miejsce na odpowiednio szeroki, tj. co najmniej trzymetrowy podjazd, dodatkowy parking dla gości, a także ścieżkę prowadzącą do drzwi wejściowych. Nie bez znaczenia jest materiał, jakim zdecydujemy się wyłożyć grunt. Wybierać możemy między kamiennym brukiem, kostką betonową lub klinkierem brukowym, spośród których każdy jest solidny i trwały. Stąd wystarczy jedynie zastanowić się, co będzie najlepiej pasowało do stylu domu i ogrodu. W końcu, w jego frontowej części nie może zabraknąć roślin. Z całą pewnością idealnie sprawdzą się tu zimozielone krzewy i krzewinki, które stanowią naturalną dekorację niezależnie od pory roku. Nie zaszkodzi wpleść pomiędzy nie także sezonowych drzewek liściastych np. przepięknych magnolii odmiany Atlas. Wiosną będą one zachwycały pąkami i kwiatami, latem żywą zielenią, zaś jesienią będą mienić się różnymi odcieniami czerwieni, żółci i złota.

Zobacz koniecznie: Cebulki kwiatów

 

Magnolia Atlas

największa magnolia atlas Gardenowo

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Organizacja przestrzeni przed domem w zależności od wielkości terenu

Niewątpliwie czynnikiem, który w dużej mierze będzie decyzyjny w kwestii aranżacji obszaru przed domem jest jego wielkość. Spore pole do popisu dają działki, na których budynek i wejście do niego znajduje się w znacznej odległości od ogrodzenia. Wówczas, podjazd nie musi biec na wprost od bramy do garażu, lecz może zakręcać delikatne łuki. Warto pamiętać, że dłuższa droga, powinna być też szersza, przynajmniej na cztery metry. Ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych może zaś stanowić efektowny slalom pomiędzy pięknymi, ozdobnymi roślinami. Z kolei na małych terenach często wystarcza jeden krzew, np. mała tuja Whipcord, rabata z bylinami bądź też wspinające się po ścianie pnącze.

 

Sadzonki

różne kolorowe sadzonki Gardenowo.pl