Walka z koniczyną na trawniku nie należy do najłatwiejszych. W dzisiajszym artykule przedstawimy aż 3 środki, które w prosty sposób pomogą usunąć koniczynę z trawnika. Postaramy się podpowiedzieć czy stosować Mniszek, Chwastox czy Starane.  

Co to jest koniczyna, czy to chwast czy pożyteczna roślina? Jak zwalczyć koniczynę.

Jest to roślina z grupy bobowatych, z rodzaju dwuliściennych. Na świecie istnieje ponad 200-stu odmian koniczyny. W Polsce około 20-stu. Kilka z odmian jest uprawianych , niektóre z nich pełnią ważną rolę jako rośliny przede wszystkim pastewne. Uprawiane w celach paszowych , ale także ze względu na korzystne oddziaływanie na glebę w celach zmiany zagospodarowania ziemi uprawnej - dlatego tak często spotkać możemy ją na łąkach. Koniczyna to roślina o charakterystycznych trójlistkowych liściach i kwiatach. Odmiany koniczyny różnią się kolorem i rozmiarem kwiatów - występują zarówno białe, jak i czerwone, różowe czy fioletowe. W Polsce dwie najpopularniejsze, pospolite odmiany to:

  • koniczyna biała (Trifolium repens) nazywana koniczyną rozesłaną
  • koniczyna czerwona (Trifolium pratense) tzw. łąkowa 

koniczyna biała (Trifolium repens)

koniczyna biała 

koniczyna czerwona łąkowa (Trifolium pratense)

koniczyna czerwona

 

Nie każdy wie, ale koniczyna jest rośliną wykorzystywaną w celach leczniczych. Pozytywnie wpływa na przemianę materii, działa moczopędnie, rozkurczowo i wykrztuśnie. Surowcem zielarskim koniczyny czerwonej są kwiaty i ziele.  Koniczyna czerwona zawiera całe bogactwo składników odżywczych, mineralnych i witamin dzięki czemu pomocna jest szczególnie w sprawach kobiecych - m.in łagodzi objawy menopauzy. Ciekawostką jest, że łodygi czerwonej koniczyny dorastać mogą na wysokość aż 50 cm!

Dodatkowo, koniczyna jest jedną z niewielu roślin, które mają zdolność wiązania azotu z powietrza i przekształcania go w związki będące składnikami gleby. Dlatego często stosuje się ją jako roślinę poplonową w celu wzbogacenia gleby w azot, co wpływa korzystnie na wzrost i rozwój innych roślin. Jeżeli "walczysz" z mchem w trawniku podpowiadamy w tym artykule jak pozbyć sie mchu z trawnika. 

Dlaczego koniczyna rośnie na trawniku?

Czy zastanawiali się Państwo kiedyś skąd koniczyna bierze się w naszych trawnikach? Co oznacza koniczyna na trawniku?

Charakterystyczny jest dla niej układ w jakim rośnie. Zazwyczaj obserwujemy, że koniczyna zbiera się w nieduże place. Czemu tak się dzieje? Roślina ta pojawia się w trawnikach, w miejscach, gdzie i tak pojawiłyby się puste przestrzenie. Dzieje się tak z powodu złego odczynu gleby. Koniczyna nie wymaga specjalnych warunków glebowych ani pielęgnacyjnych. Rośnie niemal na każdym rodzaju gleby - szczególnie lubi podłoże kwaśne. Większość traw nie będzie rozwijała się prawidłowo na podłożu, którego pH odbiega znacząco od przedziału 5,5-6,5 pH. Kiedy gleba posiada pH poniżej 5,5 trawa rozwija się tam niechętnie - zostawiając miejsce dla koniczyny, której warunki te nie sprawiają problemu! Rośliny te konkurują o powierzchnię gleby, ale w takich warunkach to koniczyna zaczyna zyskiwać przewagę. 

Czy z koniczyną trzeba walczyć? Jak zwalczyć koniczynę.

Zwalczanie koniczyny na trawniku, z pewnością podnosi jego estetykę. Szczególnie jeśli należą Państwo do groma miłośników idealnych trawników i zależy Państwu na założeniu trawnika w formie zielonego dywanu. Warto jednak dokładnie rozważyć, czy warto to robić. Koniczyna poza swoimi właściwościami prozdrowotnymi, ma wiele do zaoferowania. Podpowiadamy w artykule jak dbać o trawnika czyli piękny trawnik latem.

Drobne kwiaty, które rodzi dodają uroku naszym ogrodom i przede wszystkim naturalności.  Koniczyna jest rośliną łatwą w uprawie i pielęgnacji. Jest odporna na suszę i toleruje różne warunki glebowe, dlatego można ją uprawiać w różnych regionach. Może być zasiewana jako roślina jednoroczna lub wieloletnia, w zależności od odmiany. Dodatkowo, koniczyna może być stosowana jako roślina ozdobna w ogrodach i rabatach. Jej drobne kwiaty dodają uroku przestrzeni, a intensywny zapach kwiatów może być dodatkowym atutem.

Koniczyna to roślina miododajna, co oznacza, że przyciąga pszczoły i inne owady zapylające. Dzięki temu wspomaga ekosystem ogrodu i przyczynia się do zwiększenia plonów innych roślin owocowych czy warzywnych. Są ogrodnicy, którzy chętnie kupują nasiona koniczyny i wysiewają je do swojego ogrodu - szczególnie jest to popularne rozwiązanie w ogrodnictwie ekologicznym oraz, kiedy ogrodnik zajmuje się także pszczelarstwem.

Ogólnie rzecz biorąc, koniczyna to roślina, która nie tylko posiada właściwości prozdrowotne, ale też przyczynia się do piękna i naturalności naszych ogrodów. Jest zatem wartościowym elementem każdej przestrzeni zieleni. 

Nie można zapominać o tym, że przynosi szczęście! To bardzo cenny atut. A czy wam udało znaleźć się już czterolistny listek? Może w przypadku koniczyny warto się zastanowić czy mimo tych wszystkich korzyści nadal chcemy ją w swoim ogrodzie czy też nie

Jak zwalczać koniczynę? Mniszek Substral, Starane Target - skuteczne herbicydy

Przejdźmy do naszego głównego tematu, czyli jak zwalczać tą roślinę w naszych ogrodach. Jak i co stosować, aby pozbyć się koniczyny -  nieproszonego gościa. Stosowaliśmy różne środki - niestety żaden z nich nie był w 100% skuteczny w zwalczaniu chwastów dwuliściennych na trawnikach. Niepożądane rośliny to problem właścicieli ogrodów, którzy marzą o nienagannym wyglądzie trawnika. Co robić jeśli nasz trawnik zdominowała koniczyna?

Koniczyna rozrasta się szybko i bardzo efektywnie. Jedną z najważniejszych rzeczy jest systematyczne opryskiwanie. Gdy pozostawimy jakieś kępki koniczyny z pewnością za krótki okres czasu będą kolejne i kolejne. Niektórzy nie usuwają jej z ogródka licząc na jej „pomoc” glebie . Niemniej jednak my postaramy przedstawić się państwo środki do zwalczania koniczyny ze swojego trawnika. 

Wszelkie opryski środkami ochrony roślin w okresie upałów wykonywać wieczorem kiedy temperatura powietrza się obniży i promieniowanie słoneczne jest słabsze. Najlepiej sprawdzić wcześniej pogodę, aby uniknąć deszczowych dni tuż po zabiegu. Deszcz może zmyć środek zbyt szybko, zapobiegając wniknięciu odpowiedniej jego ilości do układu rośliny. Dlatego też warto się przygotować - także pogodowo, przecież chcemy zwalczyć koniczynę na trawniku jak najszybciej i najskuteczniej! Ccy można o niej pomyśleć przygotowując trawnik przed zimą? Sprawdź w naszym artykule. 

Najbardziej powszechne środki to Starane Target, Mniszek Substral. Można stosować w godzinach porannych, ale po wyschnięciu rosy. Stosowanie środków ochrony roślin w temperaturach poniżej 10°C może osłabiać ich działanie. Efekty zazwyczaj widoczne sa po kilku dniach.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Poniżej środki na koniczynę, Mniszek Substral, Starane Target.

Używaliśmy takich dawek jakie zaleca producent.

CHWASTOX TRIO Działa układowo. Środek jest pobierany przez liście chwastów powoduje ich deformację, zahamowanie wzrostu, a następnie zamieranie roślin. Pogoda sprzyjająca rozwojowi roślin wzmaga działanie chwastobójcze środka. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy ręcznych. 



Starane Trawniki 100ml Target

Starane Trawniki 100ml Target

Starane Trawniki jest środkiem chwastobójczym, przeznaczonym do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych na trawnikach, boiskach sportowych i polach golfowych.
Sprawdź naszą ofertę

STARANE Target  Środek działa układowo. Pobierany jest przez liście i przemieszczany do korzeni chwastów, powodując zahamowanie wzrostu i zamieranie roślin. Pierwsze objawy na chwastach wrażliwych pojawiają się po upływie 1-2 dni. Wzrost chwastów zostaje zahamowany i chwasty zamierają po upływie 3-4 tygodni. Środek działa najskuteczniej po zastosowaniu w okresie intensywnego wzrostu chwastów. Preparat polecany jest szczególnie oprócz trawników także na boiska i pola golfowe.



Mniszek Ultra 070 EW 500ml Substral

MNISZEK NA CHWASTY

Jest herbicydem w formie płynu (emulsja olejowa w wodzie) do sporządzania emulsji wodnej, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów dwuliściennych. 

Sprawdź naszą ofertę

MNISZEK Ultra 070 EW Substral Środek chwastobójczy przeznaczony szczególnie do zwalczania chwastów na trawnikach, boiskach sportowych i polach golfowych. Skutecznie zwalcza mlecze, koniczyny i babki i jest z pewnością bezpieczny dla traw. Może być stosowany przez cały okres wegetacji. Przede wszystkim wstrzymuje wypieranie trawy przez chwasty i pozwala na odrost traw.    

Jednym z najsilniejszych  środków chwastobójczych jest RoundUp - jego zaletą jest to, że bezwzględnie niszczy chwasty wraz z korzeniami. Należy jednak obchodzić się z nim ostrożnie. Nie zaleca się go stosować na trawnikach ze względu na silne działanie, które uszkodzić może także i trawę. 

Szczegółowe informacje dotyczące stosowania Mniszka, Chwastoxu czy Starane znajdziecie Państwo na opakowaniach produktów.

Jak zapobiegać koniczynie na trawniku?

Dowiedzieliśmy się już, że kwaśne podłoże sprzyja rozprzestrzenianiu się koniczyny i wypieraniu przez nią stopniowo trawy. W artykule Nawożenie trawnika na wiosnę wyjaśniamy jak zadbać o niego przed sezonem. Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania rozwojowi koniczyny jest wapnowanie gleby. W ten sposób stopniowo zmieniamy jej pH na mniej sprzyjające koniczynie a bardziej trawie. Innymi chwastami, które dobrze będą rosnąc na kwaśnym podłoży jest mech czy bluszczyk kurdybanek. Wapnowanie zapobiegnie także ich rozrostowi. Dodatkowo można wykonać zabieg wertykulacji. Wertykulację trawnika wykonać zalecamy wiosną - najlepiej przed kwitnieniem. Niepożądanych roślinnych gości z naszego trawnika ograniczyć może także regularne koszenie oraz ręczne usuwanie koniczyny i innych gości. 

Czy nawożenie pomaga pozbyć się koniczyny z trawnika?

Odpowiednia pielęgnacja trawnika na pewno nie zaszkodzi w staraniach o nasz upragniony zielony dywan. Nawożenie trawnika specjalistycznymi nawozami służącymi do wypierania chwastów może okazać się pomocne. Nawozy te wzbogacone są o odpowiednie składniki, które mogą wspierać rozwój trawnika jednocześnie zmieniając pH gleby lub wypierając chwasty, za pomocą starannie dobranych środków chwastobójczych. Nawożąc trawę odpowiednimi suplementami zapewniamy jej lepsze warunki do wzrostu, a dodatkowo możemy po cichu zapobiegać lub walczyć z koniczyną i innymi chwastami naszego trawnika.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.