kolorowy sad

Czy nawożenie wpływa na plonowanie drzew i krzewów owocowych? Oczywiście, że tak. Niemniej jednak to umiarkowane stosowanie nawozów wpływa korzystnie na wzrost i owocowanie roślin.

W ogrodzie mamy miejsca gdzie hodujemy kwiaty, drzewka, warzywa czy po prostu odpoczywamy. Sadownicza część naszej działki wymaga innego traktowania niż pozostałe jej części. Zacznijmy od początku, zanim zdecydujemy się na zakup drzew czy krzewów owocowych zbadajmy sobie glebę. Sprawdźmy jaki jest jej odczyn i, które z drzew czy krzewów będą dobrze rosły i będą miały obfite plony. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie zrobiliśmy tej analizy musimy zasilić drzewka i krzewy odpowiednią ilością nawozów wieloskładnikowych np. ___----____. W pierwszych latach naszej uprawy, skupiamy się na nawozach, które posiadają najwięcej azotu w składzie np. 300g saletry amonowej lub 350g mocznika na 10m2 i magnezowej 200g siarczanu magnezu na 10m2. W olejnym roku, trzecim czy czwartym zaczynamy zasilać nasze drzewka potasem np. 200g siarczanu potasu wiosną i lub jesienią. Proponujemy z naszego doświadczenia rozsypywać nawozy wokół drzewek w okręgu o średnicy maksymalnie 0,7m.

DRZEWKA OWOCOWE

W przypadku drzewek owocowych zasilamy je zwiększoną o 40% dawką nawozów potasowych i azotowych. Na glebach słabych i lekkich celowe jest stosowanie siarczanu magnezu. Jeżeli analiza chemiczna naszej gleby wykaże niedobór fosforu wówczas musimy zastosować nawozy fosforowe. W praktyce oznacza to, że raz na dwa czy trzy lata będziemy musieli zastosować superfosfat potrójny w dawce 300-400g na 10m2. Jak rozsiewamy nawozy? Nawozy mineralne rozsiewamy na okręgu o średnicy maksymalnej 0,7m , granica korzeni rozpoczyna się zazwyczaj około 20cm od pnia. Po rozsianiu możemy przemieszać nawóz wraz z ziemią , płytko tak, aby nie uszkodzić korzeni. Oczywiście po każdym podsypaniu nawozem rośliny podlewamy ją znaczącą ilością wody. Systematyczne stosowanie nawozów dla drzewek pozwoli nam cieszyć się dobrym wzrostem, piękną zielenią i z biegiem czasu owocami.

BORÓWKI AMERYKAŃSKIE

Całkowicie inne wymagania ma borówka amerykańska, o której to uprawie szczegółowo pisaliśmy w artykule borówka amerykańska – jak uprawiać borówkę – podstawy uprawy. Niemniej jednak przypomnimy Państwu kilka ważnych informacji. Pamiętajmy, że tylko na glebach kwaśnych ta roślina będzie dobrze rosła i pięknie owocowała. W innym przypadku niestety nie uda nam się jej wyhodować w należytym stanie. Przede wszystkim wiosną od połowy kwietnia co około 4 tygodnie konieczne jest jej trzykrotne dokarmianie azotem. Najlepiej użyć siarczanu amonu w łącznej dawce do 450g na 10m2. Borówka amerykańska ma małe wymagania w stosunku co do zastosowania czy potrzeby magnezu. W przypadku wystąpienia objawów niedoboru magnezu wystarczy abyśmy wykonali   dwu czy trzykrotny oprysk roślin roztworem siarczanu magnezu o stężeniu 0,2% czyli 20g nawozy na litr wody.  

KRZEWY JAGODOWE maliny, winorośle, agresty i porzeczki

W przypadku krzewów jagodowych wiosną w pierwszych latach uprawy nawozimy je saletrą amonową około 300g na 10m2.  W momencie rozpoczęcia owocowania przez te krzewy zaleca się podzielenie dawki nawozu azotowego na dwie części . Pierwszą z nich należy stosować 2 tygodnie przed kwitnieniem roślin, a drugą 2-3 tygodnie po kwitnieniu. Począwszy od trzeciego roku, wczesną wiosną bądź jesienią stosujemy w uprawie dodatkowo siarczan potasu w dawce 300g na 10m2. Dla roślin jagodowych nie zaleca się stosowania soli potasowych zawierających chlorki. Na glebach o niskiej zawartości fosforu czy magnezu zaleca się stosowanie nawozów zawierających te składniki w swojej mieszance. W momencie zastosowania nawozu wykonujemy praktyki opisane wyżej tj. delikatnie przekopywujemy ziemię i mocno podlewamy. Wspominamy o naturalnym nawozie tj oborniku czy gnojówce. Warto zastosować tego typu rozwiązania gdyż w takiej sytuacji mocno możemy ograniczyć stosowanie nawozów mineralnych nawet o połowę, a czasem w naszym ogrodzie nie używaliśmy ich w danym sezonie w ogóle. Przyzwoite wyniki otrzymujemy również w przypadku zastosowania do uprawy ściółkowania torfem, ściętą trawą czy kompostem.

OGÓLNE WSKAZÓWKI W STOSOWANIU NAWOZÓW

Pamiętajmy jedną z ważnych praktycznych informacji, nie stosujmy nawozów azotowych później niż czerwiec, ostatecznie lipiec. Dlaczego? Otóż dlatego, że poprzez podanie azotu w bardzo znaczącym stopniu osłabiamy roślinę przed przymrozkami. A co w przypadku stosowania zbyt dużej ilości azotu? Czy ma negatywny wpływ na nasze rośliny? Oczywiście, że tak. Zawyżanie dawek spowoduje obniżenie wartości przetwórczej i przechowalniczej owoców. Utrzymanie pH na odpowiednim poziomie spowoduje, że drzewa i krzewy owocowe będą charakteryzowały się odpowiednim wzrostem. I tak:

- odpowiedni poziom pH w przypadku agrestu i malin jest na poziomie 5,5-6,2pH

- w przypadku jabłoni, gruszy i porzeczki poziom ten wynosi 6,3-6,7

- dla czereśnie wiśni i śliwy czy winorośli poziom pH to 6,6-7

- odstępstwem jest borówka amerykańska, która jest kwaśnolubna i jej poziom pH jest między 4 a 4,5

Jeżeli zbadamy glebę, nawet najprostszym pH metrem mamy wstępne wskazówki jak wygląda nasze pH gleby, jakie rośliny czy drzewa bądź krzewy będą dobrze u nas rosły bądź w przypadku chęci posiadania roślin dla których nasza gleba nie jest odpowiednia będziemy musieli zastosować np. nawozy wapniowe. Aczkolwiek przewapniowanie gleby pociąga za sobą konsekwencje w postaci obniżenia przyswajalności niektórych składników pokarmowych niezbędnych dla roślin.

Patrząc na nasz ogród zastanawiamy się często co zrobić wokół naszych drzewek czy krzewów. Czy nie powinniśmy posadzić np. warzyw pod drzewami. Nie powinniśmy! Warzywa wymagają dobrego nasłonecznienia, i w tych miejscach możemy posiać rośliny ozdobne niewrażliwe na mniejszą ilość słońca. Praktycznym rozwiązaniem jest obsypanie wokół drzew kory bądź trocin.