O ile w kwietniu pogoda może się jeszcze dość mocno wahać (nie bez powodu istnieje przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”), o tyle maj jest raczej stabilnym miesiącem. W zdecydowanej większości przeważają ciepłe, a ostatnimi czasy nawet gorące dni. Zdarzają się co prawda burze i deszcze, lecz są one konieczne. Bez nich po długiej zimie natura nie budziłaby się tak szybko do życia. Wobec tego, warto skorzystać z tej okazji i kontynuować kolejne prace w ogrodzie. A zatem, jakie rośliny sadzimy w maju?

 

Sadzonki

różne kolorowe sadzonki Gardenowo.pl

 

Drzewa, krzewy i inne rośliny ozdobne

Jako, że w maju doskonale przyjmują się drzewa i krzewy iglaste, warto w tym miesiącu zastanowić się, czy chcemy swój ogród wzbogacić o jałowce, jodły, świerki, sosny bądź tuje. Musimy jednak mieć na uwadze, że w tym czasie można siać jedynie rośliny sprzedawane w pojemnikach bądź z bryłą ziemi, ponieważ na te, z odkrytymi korzeniami jest już o tej porze roku za późno. Szczególną rolę odgrywa tu podlewanie - zarówno przed wsadzeniem sadzonek, jak i po umiejscowieniu ich w glebie. Poza tym, śmiało można sadzić m.in. begonie, mieczyki, dalie, zawilce, nagietki, słoneczniki, bratki, astry, pelargonie, fuksje, dynie ozdobne, malwy, goździki i dzwonki. Dodatkowo, w maju warto nieco uporządkować oczko wodne. To odpowiedni czas na zasianie nowych roślin i podzielenie na kępy starych, które nazbyt się rozrosły.

 

Drzewa i Krzewy Iglaste

drzewa i krzewy iglaste Gardenowo

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Warzywa i zioła

Prócz drzew i krzewów iglastych oraz innych roślin ozdobnych (zarówno ogrodowych, jak i balkonowych uprawianych w skrzynkach i donicach) w maju trzeba zabrać się za sadzenie rozsad warzyw i ziół. I tak, na początku miesiąca w foliowych tunelach sadzimy ogórki, pomidory, paprykę i oberżynę. Jest to także odpowiedni czas na średnio późne odmiany marchwi i buraków ćwikłowych, rzodkiewkę, pietruszkę naciową oraz koper. Z kolei w drugiej połowie maja, kiedy będziemy już pewni, że nie zaskoczoną nas nocne przymrozki wsiewamy kukurydzę, fasolę, cukinie, dynie, kabaczki, patisony, natomiast pod koniec maja bezpośrednio do gruntu rozsady selerów, porów, sałaty, ogórków, pomidorów, papryki i oberżyny. Poza tym, w naszych uprawach nie może zabraknąć aromatycznych ziół, dzięki którym smakowicie doprawimy potrawy, np. bazylii. Możemy też pokusić się o posadzenie owoców, a mianowicie arbuzów i melonów, które nieźle radzą sobie w naszym klimacie.

 

Nasiona

nasiona warzyw Biopon Toraf Gardenowo