Prawdziwą nowością, perełką na naszym rynku jest Magnolia Felix. Sadzonka wyjątkowo trudna do zdobycia.Odmiana wyróżnia się gigantycznymi, kubkowymi kwiatami o ciemnoróżowym kolorze i delikatnym zapachu.

Magnolia Felix zwana Również Felix Jury została wyhodowana w Nowej Zelandii przez czołowych hodowców: Felixa i Marka Jury, poprzez skrzyżowanie Magnolii Atlas o ogromnych kwiatach i Magnolii Vulcanw kolorze głębokiego burgundu.

 

Magnolia Felix

różowa magnolia Felix

 

Rozmiary Magnolii Felix

W Europie Magnolia Felix dorasta  do wysokości 3,5 - 4 m, pokrój zwarty. Kwitnie rozpoczyna w kwietniui często powtarza je pod koniec lata.Wyróżniają ją oszałamiająco piękne kwiaty dochodzące do aż 30 cm średnicy o mięsistych płatkach - ciemnoróżowych, w pąkach ciemniejszych. Mają mocny i słodki zapach. Liście ciemnozielone, błyszczące.

Co istotne, jest mrozoodporna do -27 stopni C.

 Magnolia Felix

różowa magnolie Felix

 

Wymagania

Jak wszystkie magnolie, nie lubi cięcia. Wymaga gleb żyznych, najlepiej próchniczych, dostatecznie wilgotnych, ale przepuszczalnych, o lekko kwaśnym odczynie.

Magnolia Felix preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru, zaciszne, najlepiej przy południowych ścianach budynków lub żywopłotów.

Po posadzeniu glebę wokół roślin ściółkujemy korą sosnową lub torfem ogrodniczym, co ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem, a także pomoże utrzymać właściwą wilgotność gleby.

Wskazanie jest kilkakrotne zasilenie roślin nawozem wieloskładnikowym w okresie od marca do początku lipca. O pielęgnowaniu magnolii pisaliśmy w porpzednim artykule Magnolia - jak pilęgnować

 

Sadzonki Gardenowo