Mrówki na działce

Wielu z nas zastanawia się nad tym co zrobić z mrówkami w naszym ogrodzie czy naszych przydomowych ścieżkach. Są utrapieniem wielu właścicieli gospodarstw czy ogrodów. Przeszkadzają nam wielokrotnie również przy pieleniu, koszeniu  lub pielęgnacji roślin czasem kąsając dokuczliwie. Generalnie mocno nas denerwują wędrując po drzewach i krzewach owocowych zbierając spadź mszyc czy budując kopczyki na naszym ulubionym trawniku! Przedstawimy kilka informacji dla Państwa próbując odpowiedzieć sobie i podpowiedzieć Wam co i czy cos robić z mrówkami na działce.

 

Przede wszystkim mrówki są pożytecznymi owadami z rzędu błonkówek, choć często mogłoby nam się wydawać, że to złośliwe szkodniki. Zarówno mrówki jak i pszczoły czy osy żyją w gromadach, dużych rodzinach. Założycielem i przodownikiem takiej grupy jest królowa (zapłodniona samica), która w okresie rójki ma skrzydła. Traci skrzydła po zakończeniu godów, a męskie odmiana mrówki czyli samiec ginie.  Najliczniejszą grupą w całej rodzinie czy społeczności mrówkowej są robotnice – najbardziej pracowite, niezapłodnione, bezskrzydłe samice. Przede wszystkim do ich zadań należy znaleźć, zebrać i dostarczyć do mrowiska pożywienie. Budują one również mrowiska, dbają o ich porządek, a także opiekują się młodymi mrówkami. Mrówki najbardziej lubią spadź mszyc gdyż jest bogata w cukry i białka. Generalnie mrówki żywią się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Łapią również drobne bezkręgowce żyjące na powierzchni gruntu, w glebie czy roślinach.

Odmiany mrówek żyjących w Polsce

W naszym kraju proszę sobie wyobrazić, że mamy ponad 100 odmian mrówek. Najbardziej popularną odmianą występującą zazwyczaj w środowisku miejskim jak i działkach jest hurtnica czarna. Są to mrówki bezżądłowe, ich długość to maksymalnie 5mm. Posiadają czarnobrunatny kolor. Polują paraliżując wstrzykując do ofiary jad. Ich domy, czyli gniazda spotkać możemy wszędzie, typowe ziemne kopczyki w trawie, pod brukowanymi drogami, w próchniejących drewnach, pod kamieniami itp. miejscami. 

Kolejną odmianą jest mrówka darniowa (bardzo podobna do mrówki faraona, jednak jest większa). Tutaj wielkość robotnic jest mniejsza niż w przypadku hurtnicy czarnej, osiągają maksymalnie 3mm długości. Posiadają zmienne barwy, od jasnobrązowej do czarnej z jasnymi odnóżami i czułkami. Gniazda zazwyczaj znajdują się w pobliżu ścieżek, w szparach domów, pod podłogami czy kamieniami. Oczywiście „mieszkają” też w typowych naziemnych kopczykach.

Następną odmianą mrówek spotykaną w naszym kraju są mrówki z rodzaju wścieklic, które posiadają żądła. Niestety tutaj ukąszenie jest bolesne. Dodatkowo podczas ukąszenia wstrzykują jad, kwas mrówkowy. Osiągają wielkość między 4, a 6mm długości. Kolor charakterystyczny  dla tej odmiany to żółtoczerwony czy brązowo czarny. Wścieklica zwyczajna popularnie zwana u nas jest mrówką czerwoną. Zamieszkują pod kamieniami, starymi deskami, w kepach traw. Charakterystyczne jest to , że mrówka czerwona zmienia miejsca pobytu.

 

Czy mrówki są pożyteczne?

- mrówki to drapieżne owady, nie podlega dyskusji, że zjadają wiele odmian szkodników

- przewietrzają gleby wpływając na nie pozytywnie

- czasem to dobra informacja, czasem zła gdyż mrówki przenoszą wiele ziaren rozsiewając je wszędzie

- oczyszczają glebę z martwych organizmów

 

Dlaczego mrówki są uciążliwe?

-bo widzimy  wielokrotnie w swoim ogrodzie przemarsze mrówek na drzewkach na których znajdują się mszyce. Czemu tak się dzieje? Otóż dlatego, że mrówki zlizują wydalaną przez mszycę rosę miodową tzw. spadź. W zamian opiekują się mszycami oczyszczając kolonie z martwych osobników, chronią przed drapieżnymi i pasożytniczymi owadami. Więc jest to obopulna korzyść, współpraca koegzystencja. Zdarza się, że w przypadku zbyt dużego zagęszczenia kolonii mrówki przenoszą mszyce w inne miejsca

- przede wszystkim wchodzą do naszych mieszkań czy domów w poszukiwaniu słodkości

- podgryzają korzenie roślin i także wygryzają chodniki w części ziemnej

- budują czasem ogromne i denerwujące nas kopczyki w miejscach, których nie chcielibyśmy ich widzieć

- często odkrywają korzenie roślin podczas budowy gniazd, czy robieniu ścieżek czym przesuszają glebę

 

Jak sobie radzić z mrówkami?

Pamiętajmy, że przede wszystkim nie powinniśmy zwalczać mrówek. Jednak uzasadnione są czasem takie działania gdy występuję ich mnóstwo i stają się dla nas bardzo uciążliwe. Pamiętajmy, że, aby skutecznie pozbyć się mrówek na działce, konieczne jest zniszczenie całej kolonii. Musimy zniszczyć również gniazdo satelickie gdyż jeżeli tego nie zrobimy cała kolonia mrówek zostanie szybko odbudowana i wróci nam nasz problem.

- najbardziej humanitarnym działaniem jest wyłapanie wszystkich mrówek i ich przeniesienie, aczkolwiek jest to bardzo trudny proces. Aczkolwiek mamy na to dobry sposób. Powinniśmy zorganizować duży pojemnik, wypełnić go wełną drzewną i postawić do góry dnem na mrowisku. Mrówki bardzo szybko przeniosą się do naczynia , które musimy zamknąć i przewieźć do nowego miejsca w lesie, na łące czy polu.

- możemy przygotować syrop z wody, szklanki cukru i jednej łyżki boraksu. Umieśćmy ten płyn w np. brytfannie do pieczenia ciast ( czyli płaskie w miarę niskie naczynie) i postawmy to naczynie w miejscu gdzie pojawiają się mrówki. Zawarty w mieszaninie boraks powoduje ich wysuszenie, a część środka będzie zabrana przez mrówki do gniazda. Trucizna powinna skutecznie poradzić sobie z mrówkami.

- ciekawostka… mrówki nie lubią zapachów związków wydzielanych przez niektóre rośliny. Działania odstraszające wykazuje wyciąg z majeranku, gnojówka z pokrzywy i piołunu, którymi można polewać mrowiska i ścieżki mrówek.

- możemy posadzić zioła, których mrówki wręcz nie znoszą (majeranek, lawenda czy tymianek). Bardzo podobne właściwości mają liści pomidora i wrotyczu, które można wykładać na ścieżkach mrówek, a  w momencie położenia na mrowisko spowodują ich przeniesienie w inne miejsce. Na ścieżkach mrówek możemy tez spróbować rozsypywać sproszkowaną papryczkę chilli, boraks czy suszoną miętę pieprzową.

- zwalczanie chemiczne , mamy mnóstwo preparatów na mrówki pozwalających Państwu pozbyć się ich z działki