traktor z opryskiem, nawozy

Na naszym rynku możemy znaleźć mnóstwo rodzaji nawozów, które w zupełności zaspokoją nasze potrzeby czy oczekiwania niezależnie od sposobu uprawy oraz wymagań grupy roslin.

Idea produkcji nawozów mineralnych jest oczywista, zaspokojenie potrzeb składników pokarmowych, według zapotrzebowania nawozowego konkretnych upraw. Produkujemy, kupujemy, aby ułatwić sobie hodowlę roślin w naszym ogrodzie. Dużym problemem podczas zakupów jest ilość rodzaji nawozów dostępnych w sklepach. Jaki kupić, czym się kierować, jak rozróżnić skład i do czego – typowe i normalne pytanie, które powstają podczas wyjazdu do sklepu w sezonie czy przed sezonem. Postaramy się w pewien sposób pomóc Państwu znaleźć odpowiedź na nurtujące Was pytania dotyczące podziału nawozów.

WYMAGANIA ROŚLIN

Wszystkie rośliny, które uprawiamy potrzebują jak każdy organizm dostarczenia odpowiednich składników pokarmowych. Podstawowe pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin to przede wszystkim azot, fosfor, potas, wapń, magnez i siarka. Również potrzebne, ale pobierane w mniejszej ilości są mikroelementy jak mangan, cynk, żelazo, chlor, bor, miedź czy molibden. Podstawowym naszym obowiązkiem jest dostarczenie do naszych ogrodów odpowiednich dawek, związków pokarmowych co roku.

NAWOZY WIELOSKŁADNIKOWE

Dla naszych amatorskich upraw poleca się i stosuje nawozy wieloskładnikowe przede wszystkim ze względu na właściwy bilans składników oraz kompleksowe ich dostarczenie do roślin. Jednym z bardzo ważnych atutów stosowania nawozów wieloskładnikowych jest praktycznie brak możliwości jednostronnego przenawożenia roślin. Poza tym są bardzo wygodne w użyciu oraz bardzo bezpieczne w momencie kiedy nie robimy pełnej analizy gleby na której uprawiamy dane rośliny.

W momencie, kiedy w naszej uprawie hodujemy specjalną grupę roślin o szczególnych wymaganiach pokarmowych (np. borówki, magnolie itd.) możemy użyć specjalistyczne nawozy przeznaczone dla konkretnych grup lub gatunków roślin. Jeżeli pomimo zróżnicowanych roślin w naszym ogrodzie, a hodowanych na bardzo małej powierzchni powinniśmy zastosować jednak nawozy uniwersalne.

Podstawowe grupy nawozów wieloskładnikowych, uniwersalnych każdego z producentów to np. POLIFOSKA___------__- Pamiętajmy, że możemy je stosować zarówno w uprawie warzyw jak i uprawie drzew czy krzewów owocowych czy roślin ozdobnych.

NAWOZY ORGANICZNE

W ogrodach biodynamicznych i ekologicznych stosuje się wyłącznie nawozy organiczne, o tym piszemy w osobnym artykule …….. , dokarmianie roślin wykonuje się podlewając czy opryskując rośliny preparatami np. z pokrzywy czy skrzypu. Czy możemy uprawiać rośliny bez stosowania gotowych nawozów mineralnych? Tak, jednak jest taka uprawa bardziej czasochłonna i wymagająca odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Gleba nawożona organicznie poprawia swoją strukturę, zwiększa się w niej ilość próchnicy glebowej, która odpowiada za żyzność gleby. Wszystkie związki w organicznych nawozach podlegają powolnej mineralizacji dlatego nie występuje ryzyko strat pierwiastków dla roślin w postaci np. wymycia. Tak jak wspominaliśmy wyżej ten sposób  uprawy wymaga od nas wiedzy, praktyki i zwiększonej ilości czasu poświęconej w ogrodzie.

JAK I JAKIM NAWOZEM ZASILAĆ

Pamiętajmy, że zawartość mikroelementów i makroelementów w glebie podlega stałym zmianom, część związków pokarmowych jest wymyta z gleby przez wody do głębszych partii gleby, a kolejna część jest pochłonięta przez rośliny. Rozróżniamy dwa praktyczne podejścia do stosowania nawozów w naszej uprawie, pierwsze to oparte jest na chemicznej analizie gleby wykonanej w laboratorium, a drugi rodzaj to  stosowanie nawozów w okresie wegetacji poparte znajomością wymagań pokarmowych uprawianych przez nas gatunków.

CO POWINNIŚMY ZASILAĆ

Warzywa- charakteryzują się dużymi potrzebami nawozowymi porównując np. z roślinami ozdobnymi. Wyjątek stanowią warzywa liściowe o krótkim okresie wegetacji jak np. burak liściowy, szpinak czy sałata. W ich przypadku zastosowanie nawożenia przedsezonowego powinno pokryć ich potrzeby nawozowe d wysadzenia rozsady aż do ostatecznego rozbioru. Bardzo małe wymagania mają także rzodkiewka, groch czy fasola. W ich przypadku możemy również ograniczyć pogłówne zasilanie. Natomiast regularnego zasilania składnikami pokarmowymi potrzebują rośliny ozdobne bujnie kwitnące, żywopłoty, rosnące w zagęszczeniu.

NAWOŻENIE POTASOWE

W uprawie niektórych gatunków warzyw np. papryki czy pomidora i roślin ozdobnych w nawożeniu pogłównym koniecznie należy uwzględnić odpowiednią dawkę potasu. Jego brak, niedobór w sezonie może  uzupełnić nawozami mineralnymi. Bardzo dobrze czyli skutecznie sprawdzają się dostępne na rynku nawozy wieloskładnikowe do uniwersalnego stosowania np. polifoska bądź specjalistyczne do konkretnego uprawianego gatunku.

Stosowanie nawozu w praktyce ukierunkowuje się do równomiernego rozsiewu na całej powierzchni w przypadku nawozów granulowanych bądź do podlewania w przypadku nawozów rozpuszczalnych. Pamiętajmy o czytaniu etykiet i nieprzedawkowaniu nawozów.

NAWOŻENIE ORGANICZNE

W tym przypadku tak pisaliśmy wcześniej wymagana jest znajomość praktyczna i teoretyczna rodzaju uprawy roślin. Zasilamy przede wszystkim rośliny kompostem w ilości 2-3kg/m2. Jak kompostować pisaliśmy w tutaj___----____. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie gnojówek roślinnych ( z mniszka lekarskiego, pokrzywy czy krwawnika). Pogłówne nawożenie rozpoczynamy po wykształceniu przez roślinę kilku liści właściwych lub miesiąc po posadzeniu rozsady. Ostatnią dawkę nawożenia podajemy na miesiąc przed zbiorem. Podpowiadamy, że lepiej stosować mniejszą dawkę nawożenia , a częściej niż większą, a rzadziej.

NAWOŻENIE AZOTOWE

Czym jest azot? To podstawowy pierwiastek plonotwórczy gwarantujący dobre przyrosty roślin. W przypadku podmokłych terenów azot może być wymywany, przenoszony w inne tereny gleby. W przypadku takich gleb musimy stosować częstsze dawkowanie nawozu. W przypadku dawkowania azotu jest taka sama reguła jak w innych przypadkach, lepiej mniej i częściej niż więcej, a rzadziej.

NAWOŻENIE DOLISTNE

Kiedy stosujemy dokarmianie pozakorzeniowe? W sytuacji kiedy na roślinie w trakcie wegetacji występują zmiany barwy, plamy na owocach czy zasychanie końcówek, brzegów liści może świadczyć o niedoborze jakiegoś składnika pokarmowego. Właśnie wtedy stosujemy dokarmianie awaryjne zwane też interwencyjnym. Najlepiej, aby wykonywać opryski w dni pochmurne, bez intensywnego słońca i nie oczywiście podczas opadów. Temperatura oprysku powinna być zbliżona do temperatury panującej w danym dniu. W zależności od rodzaju oprysku, tutaj mówimy o oprysku nawozowym, wykonujemy je dwa czy trzy razy zazwyczaj w odstępie tygodniowym.

PRZYKŁADOWE DAWKOWANIE NAWOZÓW

Poniżej przedstawimy przykładowe dawkowania, pamiętajmy o czytaniu etykiet i o nieprzenawozowaniu rośliny. Stosując nawozy wieloskładnikowe stosujemy się ogólnych zasad nawożenia. W zależnościom wymagań pokarmowych roślin, w zależności od długości okresu ich wegetacji, dzielimy na dwie czy trzy części oraz podaje przedsiewnie i pogłównie. Rośliny o najmniejszych wymaganiach i krótkim czasie wzrostu nawozimy zazwyczaj jednorazowo przed rozpoczęciem wegetacji.

Rośliny ozdobne

Zazwyczaj na każde 10m2 rabatki kwiatowej stosujemy około 1-1,5kg nawozu o kompleksowym składzie czyli wieloskładnikowego. W przypadku roślin o wymaganiach specjalnych powinniśmy zastosować nawozy specjalistyczne (mamy na myśli np. azalie, magnolie czy rododendrony). Pod rosliny kwasolubne stosujemy nawozy w których w składzie nie ma dolomitu.

Rośliny w warzywniku

Tutaj posługujemy się większą skalą uprawy w tym przypadku na 50m2 naszego ogródka warzywnego w zależności od zapotrzebowania na składniki pokarmowe na cały sezon wegetacyjny powinniśmy posiadać do nawet 10kg nawozu wieloskładnikowego o uniwersalnym przeznaczeniu. Chyba, że uprawiamy warzywa dla których możemy zakupić nawozy dedykowane. Nawozy podajemy dwukrotnie , jakieś 60-70% dawki sezonowej podajemy przed posadzeniem warzyw, a pozostałą część przez zawiązaniem gron.

Drzewka i Krzewy

W fazie owocowania pod drzewka i krzewy powiedzmy na jakieś 30m2 (chociaż tutaj lepiej posługiwać ilością roślin) będziemy potrzebować do 3 kg nawozu uniwersalnego. Aczkolwiek możemy znaleźć na rynku nawozy dedykowane pod drzewka owocowe___----____. Gdybyśmy chcieli skorzystać z nawozy posiadającego głównie azot to pamiętajmy, że większą dawkę stosujemy przed rozpoczęciem wegetacji a kolejną najpóźniej w maju czy ostatecznie czerwcu.