Sezon jesienno – zimowy to nie tylko mało przyjemna pora roku dla zmarzluchów. To prawdziwa zmora dla osób z obniżoną odpornością. Aczkolwiek, jeśli nie jesteśmy przeziębieni, a mimo to męczy nas w okresie grzewczym uporczywy kaszel,  katar i kichanie bądź drapanie w gardle to warto rozważyć alergię. NA ROZTOCZA.

 

Roztocze to mikroskopijne pajęczaki bytujące w kurzu domowym.

Uwielbiają naszą pościel, dywany, koce, poduszki a nawet pluszowe maskotki naszych dzieci. Są niemal w każdym domu w którym jest kurz. Żywią się złuszczonym naskórkiem człowieka. Ich odchody zawierają enzymy silnie alergizujące i to właśnie one są przyczyną naszych dolegliwości. Uwielbiają wilgoć. Sezon grzewczy i rzadkie wietrzenie mieszkań są im sprzyjające. Natomiast co warto wiedzieć, nie znoszą wysokich i niskich temperatur  (zabija je temperatura już poniżej).

 

Jak radzić sobie z roztoczami w okresie jesienno zimowym?

- przede wszystkim wietrzenie mieszkań! To podstawa w walce z roztoczami, dlatego należy wietrzyć mieszkania codziennie, zwłaszcza przed snem.

- likwidacja kurzu to kolejna ważna zasada. Wiąże się to niestety z bardzo częstym i dokładnym sprzątaniem mieszkań

- jeśli temperatura na zewnątrz jest minusowa dobrze jest przewietrzyć również koce, pledy, pościel, dywany, nawet pluszowe maskotki

- pościel zmieniamy raz w tygodniu i pierzemy ją temperaturze min. 60 stopni C.

- unikaj zbytniej wilgotności powietrza

- często odkurzaj pomieszczenia, najlepiej odkurzaczem z filtrem HEPA

- dywany i wykładziny są super przyjemne ale niestety roztocze je uwielbiają, dlatego jeśli problem z alergią na roztoczę naprawdę nam doskwiera, być może powinniśmy je zastąpić parkietem, deską czy panelami, które można bezproblemowo umyć.

- warto co jakiś czas odkurzyć wszystkie tapicerowane meble w domu

- na dywany, zasłony, meble tapicerowane, a nawet pościel można również zastosować specjalny spray na roztocza np. EXPEL. Producent zaleca stosowanie raz na miesiąc tegoż specyfiku. Na rynku wprawdzie wciąż jeszcze nie ma zbyt wielu produktów zwalczających roztocze, ale z pewnością taki spray może okazać się pomocny w walce z tymi okropnymi pajęczakami.

 

Odstraszacze Gardenowo