czerwone róże Gardenowo

 

Jeden z najbardziej popularnych kwiatów w ogrodach są RÓŻE, które dla wielu są dumą ogrodu. Rośliny są wspaniałe, piękne i kwitnące dostępne w bardzo wielu odmianach na rynku polskim w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Jesień to najlepszy okres na wybór, posadzenie tych kwiatów.

W dostępnych sklepach znajduje się ponad 100 rodzajów i odmian botanicznych oraz o wiele więcej odmian uprawnych róż. Jest to w miarę łatwy kwiat do uprawy, zazwyczaj odpowiednio dobrany będzie rósł w każdym miejscu z wyjątkiem podmokłych i zacienionych miejsc. Nie ma problemu, aby sadzić wiele odmian róż ze sobą bądź z roślinami towarzyszącymi od bylin, cebulowych, jednorocznych czy wieloletnich poprzez drzewa liściaste czy iglaste. Róże dla wielu z nas są wizytówką naszego ogrodu, skupiają naszą uwagę czy uwagę gości odwiedzających nasze gospodarstwo. Jedną z ważniejszych cech róż jest to, że długo kwitną oraz są długo żywotne.

Gdzie sadzić róże, kilka podpowiedzi i sugestii

Na murkach i obwódkach

Bardzo ciekawe i urokliwe miejsce na sadzenie róż gdzie to murki i obwódki gdyż róże bardzo  dobrze je okrywają. Pamiętajmy o odpowiednich odmianach tych kwiatów. Powinniśmy skupić się na odmianach róż z wiszącymi pędami czy rożami pnącymi np. Blue Magenta, Red Cascade, Sommerabend,  Rote Max Graf czy Repens Meidiland.

Na podporach

Tutaj chyba mamy najwięcej miejsc czy przedmiotów do zagospodarowania pod sadzenie róż. Pamiętajmy, aby w takich miejscach sadzić najlepiej różne odmiany róż, od silnie rosnących poprzez słabo rosnące. O mocnym kwitnieniu poprzez słabo kwitnące, o kwiatach małych bądź dużych. Pozwoli nam to na zbudowanie ciekawej, atrakcyjnej kompozycji. Ściany domu, czy kratownice na ścianach domów, altany, liczne pergole, kolumny, słupy idealne miejsca dla odmianach o różnej sile wzrostu i sposobie. Najsilniej rosnące odmiany, a dodatkowo posiadające duże kwiaty to Alchymist, Flammentanz czy Elfe, Kir Royal bądź Sympathie. Przeciwieństwem są róże o drobnych kwiatach Blue Magenta, Red Cascade czy Perennial Blue.

Miejsca suche i mokre

Różne odmiany róż lubią różne środowisko glebowe. Pamiętajmy o tym kupując rośliny i przygotowując dla nich miejsca pod hodowlę. Dla gleb wilgotnych i kwaśnych najlepiej posadzić różę błotną. Ma duże, bladoróżowe kwiaty, a jesienią bardzo kolorowe liście. Dla niektórych osób jest to cecha, dla innych nieakceptowane zjawisko czyli kuliste owoce. Ten gatunek róż jest bardzo mało wymagającym krzewem. Dla gleb suchych i ubogich musimy bardzo dobrze dobrać nasze odmiany, aby cieszyć się ich rozwojem i kwitnieniem. Przede wszystkim odmiany radzące sobie w takich warunkach, posiadające kwiaty o przeróżnych barwach, pojedynczych i pełnych niezawiązujących owoców polecamy odmiany: Ritausma, Short Track, Rote Hannover, Purple Pavement czy Blanc Double de Coubert.

Żywopłoty i skalniaki

Na żywopłotach najlepiej odnajdują się i najlepiej wyglądają dodając piękno do naszego ogrodu odmiany róż silnie rosnące i gęste, które wytrzymają tak trudne warunki oraz ładnie stworzą gęsty dywan roślin. Pomimo tak trudnych wymagań to mamy ogromny wybór rodzaji róż w zależności od pożądanej wielkości czy wyglądu rośliny czy kwiatów. Mamy do wyboru róże najwyższe około 3 metrów, które pięknie kwitną i utworzą nam cudowne kompozycje dywanowe np. Therese Bugnet czy Nevada. Poprzez odmiany niże pochodzące od róż pomarszczonych oraz niektórych odmian róż francuskich np. Violacea, Officinalis poprzez róże angielskie np. Mary Rose czy róże pnące n. Maria Lisa bądź róże wpółczesne np. Postilion, Hansaland, Pik Spray czy Scarled. Natomiast w skalnikach bardzo dobrze dają sobie radę róże okrywowe o różnym charakterze wzrostu np. Repens Meidiland, które posiadają długie i wiotkie pędy oraz róże małe i zwarte o drobnych listkach np. Knirps, soft Cover.

Miejsca wypoczynkowe i reprezentacyjne

Nie zapominamy o tak istotnych miejscach dla nas samych jak miejsca gdzie spędzamy dużo czasu w naszym ogrodzie, gdzie odpoczywamy, jemy czy leniuchujemy. Tam nasze róże muszą być szczególnie urokliwe dla nas, dające pełną satysfakcję z ich posiadania! W takich miejscach, reprezentacyjnych dobrze sprawdzają się nasadzenia jednolite, które najlepiej jest realizować z róż okrywowych, bukietowych, wielokwiatowych. Sadzimy je najlepiej wzdłuż alejek prowadzących  naszym ogrodzie. Róże wielokwiatowe pamiętajmy, że mają największe wymagania pod względem warunków wzrostu, a także są bardzo wrażliwe na choroby i mróz. Podpowiemy, które z tych wszystkich wymienionych odmian róż można nasadzać jako odmiany o powiedzmy w miarę niskich potrzebach, a które przy tym są atrakcyjne, będą cieszyć oko i nie będą bardzo wymagające. Np. wielokwiatowe odmiany to Kleopatra, Kronenbourg, Tivioli, bukietowe np. Anisade, Grimm, Lavender, Ice, Lions Rose, Midsummer czy róże okrywowe Centro Rose, Cubana.

Pamiętajmy, że tworząc ogród, komponując nasze rabaty wraz z bylinami, wieloma rośłinami, cebulowymi, jednorocznymi czy krzewami bądź drzewami musimy przemyśleć kiedy, która róża czy krzew kwitnie. To istotne, aby móc się cieszyć pięknymi kwitnącymi roślinami. Niektóre z róż kwitną już w pierwszej połowie maja, większość kwitnie w czerwcu.

Kwitnienie róż

Pamiętajmy, że przekwitnięte kwiatostany powinny być jak najszybciej wycięte. W sierpniu praktycznie większość róż przekwita i jeżeli pielęgnowaliśmy je odpowiednio to powinny posiadać kolejne, nowe pąki kwiatowe. Dlatego tak istotne jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, bo dzięki temu cięciu możemy liczyć na nowe, które dodadzą uroku naszym różom.

kwitnąca czerwona różą Gardenowo

Pielęgnacja róż

Sierpień to okres dla wielu krzewów trudny, wymagają już odpowiedniej naszej opieki. Musimy wykonać pewne zabiegi, dzięki którymi odwdzięczą się nam pięknym kwitnieniem do późnej jesieni oraz lepszą kondycją w tym i kolejnym sezonie.

Kompleksowa Ochrona 2w1Kompleksowa Ochrona 2w1 będący jednocześnie insektycydem i fungicydem preparat jest środkiem o działaniu systemicznym stosowanym w zapobiegawczej i interwencyjnej walce z chorobami grzybowymi, mszycami i innymi owadami powszechnie atakującymi amatorskie uprawy roślin ozdobnych (m.in. róże, rośliny rabatowe, krzewy ozdobne). 

Środek nie pozostawia brudzących osadów na liściach, a efekty jego zastosowania są zauważalne już po 24 godzinach. Preparat umożliwia zabezpieczenie całej rośliny przed wtórnymi infekcjami oraz nalotami mszyc. Preparat zapobiega zniekształceniom liści oraz korzystnie wpływa na wybarwianie i wzrost roślin. Zwalcza i zapobiega, ochrona do 21 dni, większa skuteczność, mniej oprysków. Zastosowanie: Róża, rododendron, krzewy kwitnące, kwiaty balkonowe Działanie: Środek działa: grzybobójczo, zwalczając czarna plamistość, rdzę i mączniaka prawdziwego. Owadobójczo, zwalczając mszyce (zielone i czarne) i inne owady ssące. Przeznaczony do stosowania na rododendronach, różach, krzewach kwitnących.

 

Cięcie sanitarne

Po co wykonujemy cięcia róż? Przede wszystkim w celu pobudzenia krzewienia, wzmocnienia pędów i poprawy kondycji krzaków. Pamiętajmy, że sposób cięcia pielęgnacyjnego róż zależy od charakteru ich wzrostu, zastosowania, pokroju oraz odporności na mróz. Róże dzielimy na wielokwiatowe (rabatowe), wielokwiatowe, parkowe, pnące pienne, miniaturowe czy okrywowe. Nie możemy ciąć róż jesienią, po zakończeniu wegetacji , ponieważ pędy przymarzają i należy wykonać cięcie. Przycinamy róże wiosną i latem. Dlaczego? Ponieważ świeżo przycięte gałązki są o wiele bardziej narażone na przemarzanie i infekcje.

Kompleksowa Ochrona 2w1Sekator Nożycowy Fingerloop Fiskars  dzięki ergonomicznej konstrukcji jest komfortowy i łatwy w użyciu. Jego ergonomiczne rączki zrobiono z niezwykle wytrzymałego poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Ostrza ze stali nierdzewnej są chronione bezpiecznym zamknięciem w czasie przechowywania i transportu. Oferta sekatorów  jednoręcznych Fiskars składa się z kilku wyjątkowych serii. Praktyczną linię Fingerloop wyróżnia bezpieczny uchwyt chroniący palce. Kształt dolnej rączki zabezpiecza palce przed ewentualnymi urazami Górna rączka pokryta powłoką antypoślizgową Ostrze pokryte powłoką PTFE Do cięcia świeżych gałęzi.

 

Cięcie róż w zależności od gatunku

Najważniejsza rzecz to, że zasadnicze cięcie róż wykonuje się gdy soki zaczynają istnieć w roślinie, gdzie pąki już są wyraźnie nabrzmiałe. Pędy usuwamy sekatorami, gdzie ostrze jest skierowane ukośnie do gałązki około centymetr czy dwa nad zdrową częścią gałązki.

Jak przycinać Róże

 

Róże Parkowe

W przypadku tego gatunku róż kwitnących raz w roku wystarczy abyśmy raz na dwa czy trzy lata wiosną przeprowadzili cięcie formujące i prześwietlające. Róże parkowe kwitną na pędach dwuletnich i starszych i przede wszystkim nie wymagają cięcia każdego roku. Podczas cięcia pamiętajmy, że musimy usuwać pędy zmarznięte, chore, a co te dwa czy trzy lata pędy stare czy krzywe, bądź te, które słabo kwitną. Odmiany, które powtarzają kwitnienie są zwykle mniej zwarte i są bardziej wrażliwe na przymrozki. Takie róże należy przycinać wiosną mocniej, aby bardziej się krzewiły przez co mocniej się odmładzają, a także usuwać pędy najsłabsze czy stare na których mamy bardzo drobne kwiaty.

Róże pnące

Rodzaj ten kwitnie na pędach kilkuletnich bądź dwuletnich. W tym gatunku róż cięcia przeprowadzamy również wiosną, gdzie nasze cięcie jest zależne od tego czy krzak powtarza kwitnienie bądź nie powtarza. Róże niepowtarzające kwitnienia, które mają sztywne pędy wymagają od nas innego podejścia czy zachowań. W cieplejszych okresach możemy je ciąć po kwitnieniu, latem przede wszystkim ucinając przekwitnięte pędy oraz słabe i cienkie pędy wyrastające czasem z ziemi. Musimy zostawiać pędy silne, zdrowe bo praktycznie tylko na nich w przyszłym roku pojawią się kwiaty. W okresach zimnych, gdy zapomnieliśmy o wcześniejszym cięciu, główne cięcia jednak pozostawiamy na kolejny sezon. Dla róż powtarzających kwitnienie tniemy je podobnie jak róże parkowe, przede wszystkim ograniczając cięcie do totalnie niezbędnego minimum. Pędy z tamtego roku skraca się znikomie, a jak zawsze chore i stare pędy usuwa.

Róże wielokwiatowe

Odmiana ta wymaga przede wszystkim corocznego cięcia po ich odkryciu po zimie, po zaprzestaniu pojawiania się mrozów. Pamiętajmy, że ta odmiana charakteryzuje się tym, że kwitnienie krzewu następuję na tegorocznych pędach, a przez nasze regularne i odpowiednie cięcie krzewimy roślinę i zmuszamy ją do bogatszego kwitnienia. Usunięcie pędów chorych, niepotrzebnych czy przemarzniętych umożliwia wzrost nowych, mocnych i dobrze kwitnących pędów. Do każdej roślinki powinniśmy podchodzić indywidualnie, nie ma idealnych schematów. Praktyka powoduje, że nabieramy pewności cięcia i nasze krzewy wyglądają pięknie.  Róże przeznaczone na kwiaty cięte tniemy na wysokości 3,4 czy 5 oczka. Nie bójmy się ich ciąć silnie pomimo, że mocne cięcie opóźnia kwitnienie nawet o około dwóch tygodni, i także wpływa na zmniejszenie ilości kolejnych, nowych pędów. Niemniej jednak pędy, które pozostaną będą mocniejsze, dłuższe z cudownie wykształconymi kwiatami. Standardowo przycinamy krzewy powyżej, czy pomiędzy oczkiem piątym a dziewiątym. Róże wielokwiatowe rabatowe, które posiadają mnóstwo kwiatostanów  i kwitną systematycznie tniemy między piątym , a siódmym oczkiem. Po mocnych zimach, gdy nasze pędy są mocno przemarznięte, przycinamy je mocniej pozostawiając jedynie 5-6 pędów. Wycinamy pędy krzyżujące się , skierowane do środka krzewu zamiast na zewnątrz czy pędy nadmiernie zagęszczające roślinę. Krzewy, które spóźniają się z wegetacją wymagają od nas bardzo krótkiego cięcia, nawet na dwa czy trzy oczka. Dla poprawy estetyki krzewu, wyglądu naszego krzaczka po przekwitnięciu kwiatostanów, te które uschły powinniśmy usunąć. W tym celu przycina się wierzchołki przekwitłych pędów nad pierwszym pięciolistkowym liściem i wykształconym pąkiem.

Róże miniaturowe

Przycinamy je bardzo wczesną wiosną, między czwartym , a ósmym oczkiem, stosujemy tą samą logikę jak w przypadku róż wielokwiatowych.

Róże pienne

W tym przypadku musimy zachować dużą ostrożność zachowując pokrój i kształt krzaczka. Odmiany wielokwiatowe czy miniaturowe tak jak pisaliśmy tniemy krótko na trzy czy cztery czy ostatecznie pięć oczek. Róże pienne o długich pędach tniemy jak róże pnące, w zależności od kwitnienia na pędach wieloletnich czy jednorocznych pozostawiając pewną część pędów dwuletnich.

 

rosa na różach Gardenowo