W ogrodnictwie jemioła jest znanym półpasożytem, który rośnie na innych roślinach, najczęściej wysokich drzewach, od których pobiera wodę oraz substancje mineralne. Składa się z dość krótkich, gałązek z niewielkimi, podłużnymi, skórzastymi, zielonymi lub zielonożółtymi listkami. Charakterystyczne są też jej owoce nazywane jagodami - drobne kuleczki koloru białego, pojawiające się corocznie na zimę. Pędy jemioły najczęściej formują się w kształt kuli lub półkuli. Co ciekawe, jemioła znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie - działa uspokajająco, obniża ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, a nawet niweluje szumy uszne. Nic więc dziwnego, że według dawnych wierzeń jemioła była traktowana jako święte ziele o magicznej mocy. Stąd też początek swój bierze symbol jemioły na święta.

 

Symbol jemioły na Święta Bożego Narodzenia - skąd tradycja?

Jak już zostało wspomniane we wstępie, symbol jemioły na Święta Bożego Narodzenia obowiązuje od najdawniejszych lat. W czasach, gdy rozmaite schorzenia leczono przede wszystkim z pomocą znajdowanych w lasach ziół i owoców, jemioła uważana była za świętą roślinę, która nie tylko skutecznie poprawiała stan zdrowia chorych, ale też przynosiła szczęście. I to do tego stopnia, że oddawano jej boską część i składano ofiary. Oczywiście dziś mało kto uważa jemiołę za magiczną, jednak symbol jemioły na święta wciąż wpisuje się w bożonarodzeniową tradycję. I tak też, jemiołę wiesza się nad wigilijnym stołem, by przynosiła szczęście domownikom, a składane pod nią życzenia spełniały się. Zawieszona nad drzwiami wejściowymi ma zaś chronić dom przed złymi mocami - złodziejami, nieproszonymi gośćmi, a nawet przed chorobami i śmiercią. Wreszcie zamocowana w bezpiecznej odległości nad kominkiem/piecem pozwoli uniknąć pożarów i uderzeń piorunów.

 

Symbol jemioły na święta - na kiedy przypadają zbiory, co zrobić z jemiołą po świętach?

Jako, że symbol jemioły na święta wciąż jest żywy w naszej kulturze i tradycji, nic dziwnego, że największe zbiory tej półpasożytniczej rośliny odbywają się w grudniu, tuż przed Bożym Narodzeniem. Wówczas to, wiele polskich rodzin kupuje na targach kilka gałązek, by powiesić je nad drzwiami do domu lub nad wigilijnym stołem, rzadziej nad kominkiem/piecem. W tym czasie gałązki i listki jemioły mają intensywny, zielony kolor. Nie brakuje też na nich drobnych, białych owoców. Warto jednak pamiętać, że gałązki przynoszące według dawnych wierzeń szczęście to nie tylko jedne z wielu bożonarodzeniowych symboli. Jemioła na święta jest dekoracją, która w żadnym razie nie powinna na koniec wylądować w koszu. Gałązki i liście jemioły należy zawinąć w gazetę i suszyć w ciepłym, przewiewnym miejscu. Następnie można przygotowywać z nich leczniczy napar.

 

Sekatory Nożyce