Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy w ogrodnictwie jest zakładanie trawnika. A to dlatego, że do czynności tej przystępujemy w letnie, słoneczne dni, podczas których skupiamy się na tym, jak piękny, intensywnie zielony będzie wkrótce nasz ogród. Jednak, osiągnięcie upragnionego efektu wcale nie jest takie proste. Aby na naszych gruntach wzrosła naprawdę doskonała murawa musimy poświęcić jej sporo pracy i uwagi. Podpowiadamy, jak krok po kroku założyć trawnik z siewu.

Wybór miejsca

Pierwszym krokiem, jest wybór miejsca, w którym trawa będzie miała optymalne warunki do wzrostu. Najważniejsze jest dobre nasłonecznienie. W najgorszym przypadku gleba może być lekko zacieniona, ale tylko przez część dnia. W przeciwnym razie trawa będzie słabo rosnąć i sprawi nam niemałe kłopoty. Prócz tego, trawy mają duże potrzeby wodne. W związku z tym, jeśli w miejscu, gdzie planujemy ją posadzić ziemia szybko się nagrzewa i wysusza, warto przemyśleć montaż instalacji nawadniającej (oczywiście przed założeniem murawy), a przynajmniej połączonych szeregowo zraszaczy.

Zraszacz Na Szpilce Z Wiatraczkiem Raco Rt55/621c

Przygotowanie podłoża

Kolejno, pod wysiew trawy musimy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy posiada ono warstwę próchniczą, czy jest jej pozbawione. W pierwszym przypadku ziemię wystarczyć przekopać, usunąć kamienie i odchwaścić. W drugim, gdy wierzchnia warstwa gleby stanowi tzw. martwicę konieczne jest użyźnienie gleby poprzez dodanie do niej substancji organicznych. Następnie należy zbadać odczyn. Trawy wymagają podłoża lekko kwaśnego, stąd jeśli pH gleby wynosi poniżej 5,5 trzeba ją zwapnować, zaś powyżej 7 - zastosować nawozy zakwaszające. Po wymieszaniu z ziemią składników użyźniających i nawozów, glebę powinno się porządnie wyrównać i ubić. W tym celu ziemię kilkakrotnie grabi się i ugniata za pomocą specjalnego wału.

 Trawnik - jak założyć?

Wybór nasion

Zanim kupimy pierwsze lepsze nasiona, musimy się zastanowić w jaki sposób będzie użytkowany nasz trawnik. Od tego powinno bowiem zależeć to, jaką mieszankę wybierzemy. Istnieją bowiem kompozycje zawierające nasiona traw dekoracyjnych , uniwersalnych oraz sportowych. Pierwsze z nich umożliwiają uzyskać efekt idealnej, jednolitej murawy, na tle której przepięknie prezentują się kwiatowe rabaty. Taka darń jest delikatna i miękka oraz wymaga regularnej pielęgnacji. Łatwiejsze w utrzymaniu są trawy uniwersalne, które również lepiej znoszą deptanie. Wreszcie trawy sportowe łączą w sobie cechy trawników dekoracyjnych z wytrzymałością na intensywną eksploatację.