Tuja (łac. Thuja), której poprawną nazwą w języku polskim jest żywotnik to rodzaj drzew i krzewów zimozielonych. W ogrodach spotykamy najczęściej trzy gatunki tui, a mianowicie żywotnik wschodni (Aurea Nana), Golden Smaragd oraz Amber Glow. Zdecydowanie najpopularniejszą odmianą jest jednak tuja Szmaragd, wykorzystywana przede wszystkim jako wiecznie zielony żywopłot okalający posesje.

Thuja Szmaragd! żywopłot Tuja

Wymagania

Po pierwsze, tuje wymagają dużego dostępu do promieni słonecznych, w najgorszym razie stanowisk półcienistych. Jednak, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej odmiany warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami, gdyż nie wszystkie sadzonki przyjmą się w miejscach ocienionych. Po drugie, większość tui jest w pełni mrozoodporna, lecz niektóre rodzaje mogą być nieco mniej wytrzymałe na niskie temperatury. Po trzecie, mimo, że tuje zaliczane są do grona roślin mało wymagających co do gleb, zdecydowanie najlepiej wzrastają na żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, wilgotnej ziemi. Tylko wówczas krzewy i drzewa zachwycają pięknym, intensywnym kolorem oraz gęstymi, pełnymi łusek gałązkami.

Sadzenie

Najlepszą porą na sadzenie tui jest wczesna wiosna bądź też jesień, ponieważ w tym czasie rośliny najlepiej aklimatyzują się na nowym stanowisku. Co ważne, uprzednio glebę należy dokładnie oczyścić z chwastów, kolejno wykopać dołek, a jego dno zaprawić kompostem, torfem lub obornikiem. Po wsadzeniu sadzonek, należy obficie podlewać je wodą. Poleca się także obsypanie powierzchni wokół tui korą, która ogranicza odparowywanie wody z ziemi i wyrastanie chwastów.

sadzonki - gardenowo.pl

Podlewanie

Jak już zostało wspomniane, tuje najlepiej przyjmują się na wilgotnych glebach, zaś susza może im zaszkodzić. W wiosenne i letnie słoneczne, suche dni żywotniki należy obficie podlewać co najmniej raz w tygodniu (rośliny wsadzone w donice jeszcze częściej). Co więcej, niezwykle ważne jest podlewanie tui zimą, gdyż wysuszają je mroźne, suche wiatry.

Cięcie

Przycinanie tui jest koniecznie w sytuacji, gdy rosną one w żywopłotach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowolnie formować również krzewy wolnostojące. Czynności tej można podejmować się od wiosny do połowy lata (nigdy później). Na początku sezonu dobrze jest wyciąć przemarznięte pędy i delikatnie skrócić pozostałe, co pozytywnie wpłynie na zagęszczenie rośliny.