Jest coraz bardziej popularnym krzewem w wielu miejscach na naszej ziemi.  Rośnie w formie krzewu i dorasta do 2,5m wysokości. Pędy borówki są bardzo mocno rozkrzewione. W okresie wiosennym pojawiają się na niej liście w kształcie elipsy. Pęki kwiatów pojawiają się w szczytowych partiach. Posiada piękne kremowobiałe kwiaty . Zazwyczaj krzew w zależności od odmiany kwitnie od kwietnia do maja. Do końca września dojrzewają owoce borówek amerykańskich - pierwsze z nim możemy zauważyć już w połowie lipca. W zależności od odmian owoce mogą być mniejsze, większe, liczniejsze czy słodsze. Przede wszystkim smaczniejsze niż w przypadku borówki czarnej. 

dojrzale niebieskie borowki na krzaczkach z duza iloscia lisci

Spis treści:

Budowa Borówki Amerykańskiej - Czy warto uprawiać borówkę amerykańską w ogrodzie?

Owoce Borówek Amerykańskich składają się przede wszystkim z wody, na poziomie 84%. W 100gr tego owocu jest 57kcal. Wartość odżywczą owocu tworzą węglowodany 14,5g, tłuszcze 0,5g oraz białka 0,6g. Pamiętajmy, że owoce borówki amerykańskiej są bardzo bogate w związki bioaktywne. Przede wszystkim w witaminę C, której zawartość wynosi 10mg co stanowi jedną trzecią zapotrzebowania dziennego przez człowieka. Dodatkowo zawierają witaminę B1, witaminę B2, witaminę B3, witaminę B6, kwas foliowy i pantotenowy. Borówka amerykańska jest bardzo dobrym źródłem polifenoli przeciwdziałającym chorobom układu krążenia i działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo, co ważne borówki obniżają poziom niedobrego cholesterolu.

Jest wiele przyczyn niepowodzenia podczas uprawy borówki, ale jedną podstawową jest brak znajomości wymagań glebowych tej rośliny oraz podstawowych reguł podczas sadzenia krzewu. Musimy pamiętać, że borówka posiada całkowicie odmienne wymagania glebowe niż większość krzewów w naszych hodowlach. Wymagania te od samego początku wpływają na wzrost, żywotność czy plonowanie. Borówka jest rośliną wieloletnią. Może rosnąć i plonować nawet 30 lat jeżeli oczywiście spełnimy odpowiednie wymagania glebowe, będziemy o nią dbać oraz będzie znajdować się w nasłonecznionym stanowisku.

Borówka amerykańska - uprawa. Jaką odmianę polecamy na początek przygody z borówką?

Istnieje wiele różnych odmian borówki. Krzewy można sadzić przez cały sezon, ale od jakiego rozpocząć przydomową plantację borówki? Istnieją odmiany borówki amerykańskiej, które dużo lepiej od pozostałych znoszą nasze polskie zimowe mrozy i przymrozki. Na pierwszy krzew tej rośliny polecamy borówkę amerykańską odmiany Duke, ponieważ jest mrozoodporna mi wykazuje najmniejszą problemowość w uprawie, dla początkującego ogrodnika. Borówki owocują na pędach minimum 2 letnich, więc najprawdopodobniej satysfakcjonujący poziom owocowania niezależnie od wybranej odmiany uzyskamy dopiero 3 lata po posadzeniu.

Planując dopiero uprawę borówki, w roku poprzedzającym sadzenie, na jesieni, dobrym rozwiązaniem byłoby zasilenie gleby kompostem lub obornikiem.

Najlepiej owocuje na pędach 2-3, maksymalnie 4 letnich. Po tym czasie można przeprowadzić tak zwane cięcie korekcyjne lub cięcie prześwietlające. Wykonujemy jest na przełomie lutego i marca, usuwając pędy starsze niż 4 lata. We właściwie prowadzonym krzewie powinno być 6-8 pędów głównych. Cięcie i formowanie krzewów borówki możemy wykonywać już w pierwszym roku. Pierwsze cięcie powinno skupić się przede wszystkim na usunięciu chorych i uszkodzonych elementów rośliny.

Przygotowanie stanowiska Borówki Amerykańskiej

Najważniejszym elementem w uprawie borówki i kluczem do powodzenia tej uprawy jest odpowiednie stanowisko i odpowiednio przygotowana gleba. Pamiętajmy, że krzewy te bardzo dobrze rosną na stanowisku ciepłym, bezwietrznym, i odpowiednio nasłonecznionym. Na wiązanie pąków ma decydujące znaczenie nasłonecznienie jak również na jakość owoców. W momencie kiedy nie zapewnimy im odpowiedniej ilości słońca nasze owoce będą małe, kwaśne, mogą być słabo wybarwione itd.

Na działce można sadzić krzewy w rozstawie co 1 m. Obecnie na plantacjach krzewy w rzędzie sadzi się co 0,9 – 1,2 m, a odległość między rzędami uzależnia się od szerokości roboczej maszyn; polecana jest odległość 2,0 – 3,5 m.

Poniżej postaramy się podpowiedzieć Państwu o kilku podstawach uprawy borówki, czyli jak uprawiać borówkę. Jeżeli szukają Państwo odpowiedzi na pytanie Czym zakwasić glebę w ogrodzie  zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat, w którym szczegółowo wyjaśniamy wszystkie kroki.



Nawóz granulowany zakwaszający do roślin kwaśnolubnych 1kg Target

SKUTECZNY NAWÓZ DO ZAKWASZANIA GLEBY

Nawóz granulowany zakwaszający do roślin kwaśnolubnych to nawóz WE, zawierającym w swoim składzie azot.
ZOBACZ

Przygotowanie gleby pod uprawę borówki

Borówka amerykańska – uprawa. Właściwe pH gleby.

Pamiętajmy, że to podstawa, trzeba tą glebę odpowiednio przygotować. Krzew bardzo dobrze rośnie i ma dużo owoców na glebach kwaśnych. PH w granicach od 3,8 do 4,5. Najlepiej abyśmy sprawdzili sami jaką mamy glebę u siebie na działce. W tym celu możemy kupić kwasomierz bądź udać się do najbliższej stacji chemicznej z próbką ziemi


Najwygodniej, najtaniej jednak jest zakupić odpowiednią glebę dedykowaną do uprawy borówki o odpowiednim poziomie zakwaszenia.  Nie możemy używać gleb dedykowanych innym uprawom gdyż pH tej gleby jest odmienne od wymaganego. Zwracamy uwagę na zawartość próchnicy w podłożu - żyzna gleba to klucz dla zdrowia roślin. 

Na jakim podłożu sadzić borówkę? 

Możemy sami spróbować przygotować glebę pod nasze borówki. W tym celu powinniśmy zdobyć kwaśny torf oraz przekompostowane trociny z drzew iglastych. W żadnym wypadku nie mogą to być trociny z jakiejkolwiek stolarni. Tam znajdują się płyty wiórowe, które w składzie posiadają mnóstwo środków chemicznych. Trociny kompostujemy przez co najmniej jeden sezon.
W sytuacji kiedy jednak musimy z jakiegoś powodu posadzić rośliny na nieodpowiedniej glebie, bądź staliśmy się posiadaczem roślin na złej glebie możemy ją zakwasić siarką w zależności od dawki jaką sugeruje producent.
Kolejnym sposobem jest przygotowanie gleby przed posadzeniem borówek przynajmniej rok wcześniej. W tym celu stosujemy kilkukrotnie odpowiednią ilość siarki w zależności od wartości odczynu gleby. Do zakwaszania gleby też możemy stosować odpowiednie nawozy
Sugerujemy zapoznać się z najbardziej naturalną metodą polepszania gleby, Gnojówka z pokrzywy – jak zrobić i do czego używać

Sadzenie borówki amerykańskiej musi odbywać się w sprzyjających dla jej uprawy warunkach

Sadzonki borówki amerykańskiej najlepiej kupować w sprawdzonych i polecanych szkółkach ogrodniczych. Najstarsze pędy krzewów borówki amerykańskiej dobrze jest osobiście obejrzeć przed zakupem, aby sprawdzić czy oferowana roślina jest zdrowa. Do sadzenia borówki należy wybrać miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru!

Nawożenie borówki - Jaki nawóz wybrać do uprawy borówki amerykańskiej?

Jednorazowa dawka odpowiedniego, dedykowanego nawozu do uprawy borówek nie może być zbyt duża gdyż prowadzi to do wzrostu zasolenia gleby i w konsekwencji do zamierania krzewów
Pamiętajmy, że system korzeniowy borówki jest płytki przez to musimy ją dobrze i odpowiednio nawozić
Najlepiej do nawożenia stosować wieloskładnikowe nawozy w postaci granulowanej bądź płynnej. Krzewy te mocno reagują na złe środowisko w którym rosną oraz na słabe nawożenie. Wówczas ich przyrosty i liście są bardzo małe. Polecamy ciekawy artykuł w którym tłumaczymy co to jest mączka bazaltowa i do czego służy i jak ją stosować w ogrodzie. 



Nawóz Rozpuszczalny Obfite Plony Do Borówek 150g Target

OBFITE PLONY BORÓWKI – SKUTECZNY NAWÓZ

Jest nawozem WE typu NPK, który zawiera podstawowe składniki pokarmowe oraz mikroskładniki.

ZOBACZ

Jakie składniki pokarmowe są potrzebne dla borówki amerykańskiej?

W kluczowej fazie wzrostu krzewu, czyli wczesną wiosną, bardzo ważne jest uzupełnianie azotu, ponieważ to on odpowiada za rozwój roślin. Azot jest jednym z wielu składników nawozu do borówek. Inne pierwiastki ważne dla tej rośliny to potas, fosfor, żelazo, bor, miedź, mangan, cynk, siarka... Aby zapewnić sobie obfity plon i smaczne owocowanie należy we właściwych okresach zasilać rośliny. Terminy nawożenia krzewów borówki oraz porady na ten temat zamieściliśmy w naszym artykule na temat Nawożenia Borówki Amerykańskiej  serdecznie zapraszamy do sprawdzenia! Odpowiednie nawożenie wspomaga rośliny w zachowaniu zdrowia, walce ze szkodnikami i chorobami.

Jak często podlewać borówkę? Czym podlewać borówki?

Najważniejszym aspektem właściwej uprawy borówki jest odpowiednie zaopatrywanie w wodę. Borówki najlepiej podlewać wodą odstaną, na podłoże ściółkowane trocinami lub korą. Borówka amerykańska wymaga regularnego podlewania, aby zminimalizować ryzyko przesuszenia. Właściwą ilością jest - mniej, ale częściej. Odmiana Amerykańska nazywana inaczej borówką wysoką posiada płytki system korzeniowy przez co ma specyficzne wymagania i może szybciej się wysuszać. aby nasze owoce były soczyste musimy zadbać o wilgotność podłoża. Kora sosnowa ogranicza odparowanie wody z gleby ułatwiając nam to zadanie. 

Zapylenie - kluczowy etap w hodowli borówek amerykańskich

Aby doczekać się owoców szybciej najlepszym rozwiązaniem jest posadzić kilka krzewów borówki. Krzewy należy posadzić obok siebie z uwagi na możliwość zapylenia większej ilości kwiatów. Krzewy w doniczkach ustawiamy na tyle blisko, aby pyłek miał szanse dolecieć. W zapylaniu kwiatów pomagają też owady, dlatego krzewy należy sadzić na tyle blisko, aby nie zdążyły odlecieć w zupełnie inną stronę nie zapylając naszego krzewu borówki. Więcej informacji na temat tego jak zadbać o ten niesamowity krzew owocowy uzyskają Państwo przechodząc do naszego innego artykułu na temat Pielęgnacji Borówki Amerykańskiej 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.