Spis treści

Jakie są właściwości majeranku i zastosowanie majeranku?

Majeranek jest zielem pochodzącym z terenów basenu Morza Śródziemnego oraz połudnowo-zachodnich obszarów Azji. W tamtejszym, ciepłym klimacie funkcjonuje jako roślina wieloletnia, przybierająć formę niedużych krzaczków o zdrewniałych łodygach. Dzisiaj jest jedną z popularniejszych przypraw w Europie. Rozpropagowany został przez arabskich kupców początkowo w starożytnej Grecji, skąd stopniowo przechodził coraz dalej, w głąb Starego Kontynentu.  W Polsce, w przydomowych ogródkach uprawiany był już od XVI wieku. Ze względów klimatycznych fuknkcjonuje tutaj jako roślina jednoroczna.

Mejeranek dorasta średnio do wysokości między 30 a 50 cm. Proste łodyżki rosną gęsto wzniesione. Majeranek charakteryzuje się gęstym ulistnieniem w formie drobnych liści o jajowatym kształcie, w odcieniu szeroziemolnym. Cała roślina, zarównoi listyki jak i łodyga, pokryte jest meszkiem. Na wierzchołkach pędów, od lipca aż do jesieni, kwitną drobne, białe lub rzadziej różowawe, kwiatostany w formie gęsto zbitych główek. Majeranek jest rośliną miododajną.

W Polsce mamy swoją, rodzimą odmianę majeranku - Miraż.

Posiada ona większą powierzchnię liści oraz wyżej wzrastające łodyżki.

Jak uprawiać majeranek w ogrodzie. Dziki majeranek

Majeranek jest rośliną wymagającą miejsca nasłonecznionego, osłoniętego od nadmiernych wiatrów oraz ciepła. Najlepszy wzrost osiągniemy przy wystawie południowej, uprawiając go w glebie o wysokiej zawartości wapnia, lekkiej i przepuszczającej powietrze. Majeranku nie powinno się sadzić bezpośrednio na oborniku. Ziele ma podwyższone wymagania co do azotu – w czasie wegetacji wskazanych jest zasilenie od 2 do 3 razy.

Wysiew majeraniu zaczynać można już w marcu, do doniczek lub skrzynek. Do prawidłowego wzrostu roślinie powinno się zapewnić miejsce nasłonecznione – może to być parapet okienny. Nie należy także zapominać o ciepłolubnym charakterze majeranku. Temperatura między 20, a 25°C będzie odpowiednia, aby roślina rozwijała się właściwie.

Wysadzenie majeranku z doniczek do ziemi rozpocząć można po 15 maja. Ziele rozsadzać powinno się w rozstawie 20 x 15 cm. Korzystnym rozwiązaniem jest ściółkowanie grządki agrowłókniną w kolorze czarnym – polepszy to cieplne warunki gleby, a także będzie pomocne przy fazie zbiorów, ponieważ zapewni czyste łodyżki i liście.W celu zapewnienia odpowiedniego rozkrzewienia, kiedy rośliny się przyjmą,  powinno się podciąć wierzchołki łodyżek.

Wysiew majeranku (chyba, że jest to dziki majeranek) bezpośrednio do ogródka zaplanować można między połową kwietnia, a połową maja. Nasiona przykryć należy stosunkowo cienką warstwą ziemi. Pierwsze wschody zauważyć powinniśmy już po 3 tygodniach.

Majeranek bądź dziki majeranek świetnie sprawdza się w uprawie doniczkowej, więc można wykorzystać go przy tworzeniu ogródka zielarskiego na balonie czy wysadzić do doniczek w kuchni jako podręczne zioła.

Jak suszyć majeranek i jak go przechowywać? Suszenie dzikiego majeranku.

Listki na potrzeby domowe zrywać można od kiedy roślina się rozkrzewi. Gałązki do suszenia ścinać należy na początku kwitnienia, pamiętając aby robić to dopiero od wysokości 10 cm od ziemi. Profesjonalni hodowcy ziół zalecają robić to w ciepły, pogodny i słoneczny dzień, co zapewnić ma dłuższy i lepszy aromat majeranku. Pozostałe w ziemi rośliny zasilić należy znawozem z dużą zawartością azotu. Kolejne pędy wzniosa się już po około 6 tygodniach i zbiór będzie można powtórzyć, bez konieczności czekania na zakwitnięcie łodyg.

Majeranek suszy się na leżąco, nie układając warstwowo. Można także związać w małe pęczki i zawiesić. Temteratura w suszarni nie powinna przekraczać 35°C. Kiedy proces zasuszania dobiegnie końca liście i pączki należy oddzielić od łodyg – tak przygotowany majeranek można używać jako przyprawę.

Majeranku nie myjemy przed suszeniem.Trzeba pamiętać, że roślina ze względu na meszkowatą strukturę może zbierać na liściach i nie tylko dużą ilość piachu czy pyłu – po zakończonym procesie suszenia, i odzielania powinno się odsiać na sitach zgromadzone zanieczyszczenia.

W jakich miejscach sadzić majeranek

Majeranek to roślina zielarska, która doskonale rośnie w słonecznych i ciepłych miejscach. Najlepiej sadzić go na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych i o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym.

Majeranek można uprawiać w doniczkach na parapecie lub balkonie, ale także w ogrodzie. Najlepiej sadzić go wiosną lub na początku lata. Roślina ta lubi ciepło i nie toleruje silnych mrozów, więc jeśli chcesz ją uprawiać w ogrodzie, warto zabezpieczyć ją przed zimą.

Majeranek można sadzić w pobliżu innych ziół lub warzyw, takich jak pietruszka, bazylia, pomidory czy papryki. Roślina ta jest też odporna na szkodniki i choroby, co czyni ją łatwą w uprawie i pielęgnacji.

Odmiany majeranku

Na świecie istnieje wiele odmian majeranku, ale najpopularniejsze to:

  1. Majeranek ogrodowy (Origanum majorana) - to najbardziej znana i popularna odmiana majeranku, uprawiana zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Charakteryzuje się delikatnym, słodkawym smakiem i aromatem.

  2. Majeranek gorczykowy (Origanum onites) - to odmiana o silniejszym smaku i zapachu niż majeranek ogrodowy. Rośnie na terenie basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie.

  3. Majeranek meksykański (Tagetes lucida) - to odmiana pochodząca z Meksyku, charakteryzująca się silnym zapachem i smakiem. Wykorzystywana jest w kuchni meksykańskiej jako dodatek do dań mięsnych i zup.

  4. Majeranek syryjski (Origanum syriacum) - to odmiana o intensywnym zapachu i smaku, pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Wykorzystywana jest w kuchni arabskiej jako dodatek do dań mięsnych, rybnych i zup.

  5. Majeranek hiszpański (Thymus mastichina) - to odmiana charakteryzująca się silnym, korzennym smakiem i aromatem. Używana jest do przyprawiania mięs, zup i sosów.

Warto pamiętać, że poszczególne odmiany mogą się różnić smakiem i zapachem, dlatego warto eksperymentować i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom kulinarnej.

 Choroby i szkodniki

Majeranek w ogrodzie jest dobrym współlokatorem dla warzyw takich jak cebula, kapusta czy marchew. Jego silny zapach przeciwdziała atakom szkodników – niestety nie wszystkim. Majeranek narażony jest, jak wiele innych roślin, na mszyce. Pasożyty te wydzielają dużą ilość spadzi, która zanieczyszcza roślinę i jej owoce, co prowadzi do skecanie się liści, a także całych łodyg. Do walki z mszycami na majeranku polecamy preparaty takie jak:

  • Agrocover Spray Target,

  • Emulpar 940 EC Target,

  • Mospilan 20 SP Target,

  • Karate Zeon 050 CS Target.

Najczęściej występująca chorobą majeranku jest szara pleśń.

Charakterystyczny w tym przypadku jest szarawy nalot na liściach i pędach przypominający osad z pyłku. W tym przypadku pomocne może być uzycie preparatu Switch 62,5WG  Target.

Jakie są właściwości zdrowotne majeranku?

Majeranek słynie przede wszystkim z silnych olejków eterycznych. Nie są  to jednak jego jedyne zalety. Roślina bogata jest w pektyny, związki garbnikowe, flawoidy, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminy – szczególnie witaminę C oraz karoten.  Stosowany jest przy kolkach, wzdęciach oraz skurczach układu pokarmowego, łagodzi również skurcze jelit. Sprawdzi się także przy przeziębieniach, ponieważ posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Zalecane są wówczas napary z majeranku, inhalacje czy używanie maści majerankowej na skronie, a także okolice nosa. Maść sprawdzi się także przy wolno gojących się ranach.

Przeciwwskazania
Majeranku w większych ilościach powinny unikać osoby ciepiące na obniżone ciśnienie tętnicze – przyswojenie zbyt dużej ilości ziele może wywołać bóle głowy. Z ilością spożywanego majeranku nie powinny także przesadzić kobiety w ciąży.

Jakie są najlepsze sposoby na zastosowanie suszonego majeranku w kuchni? Majeranek w kuchni

Majeranek w kuchnię polską wpisuje się znajomicie. Mimo swojego intensywnego zapachu, ziele zapewnia delikatność dania dzięki czemu dodawany jest do jednych z najbardziej tradycyjnych potraw w naszym kraju. W szczególności dodawany jest do zup takich jak żurek czy grochówka. Sprawdza się też doskonale jako przyprawa do dań ciężkich, do tłustszych mięs oraz dziczyzny. Majeranek jest także zielem niezbędnym przy produkcji wędlin i kiełbas o tradycyjnym smaku.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.