Sprawdza się jako nawóz do roślin ozdobnych czy warzyw. Jest też skuteczną bronią w walce ze szkodnikami oraz groźnymi chorobami roślin. Zobacz, do czego służy mączka bazaltowa i jak ją stosować w ogrodzie.

Czym jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa to zmielona skała bazaltowa. Jest to produkt naturalny, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem hodowców, którzy w swoich uprawach stawiają na ekologiczne rozwiązania. Co więcej, jest przez rośliny bardzo dobrze przyswajana, a jej stosowanie nie wymaga szczególnych umiejętności.

Doskonale absorbuje wodę i zatrzymuje wilgoć w podłożu. Jest również sprawdzoną alternatywą dla chemicznych środków ochrony i pielęgnacji roślin. Zanim więc sięgniesz po mocniejsze preparaty, zawsze warto podjąć próbę rozprawienia się z problemem łagodniejszymi metodami.

Warto zaznaczyć, że mączka bazaltowa jest preparatem bezpiecznym dla ludzi i środowiska. Nie zawiera związków toksycznych ani nie wymywa się z gleby, dzięki czemu rośliny mogą w pełni wykorzystać bogaty skład, co przekłada się na ich rozwój. 

Produkt dostępny jest w trzech wariantach:

  • tradycyjna mączka w formie pyłu, sprzedawana w foliowych workach
  • mączka w formie pyłu w opakowaniu na wzór solniczki
  • forma granulowana, która nie pyli jak tradycyjna wersja, ale nie sprawdzi się do oprószania przeciwko szkodnikom.

Skład mączki bazaltowej

To odpowiednio zbilansowane połączenie niezbędnych roślinom mikro- i makroelementów.

Głównym składnikiem produktu jest tlenek krzemu, którego zawartość procentowa wynosi nawet 50%. Kolejne to między innymi tlenek magnezu, tlenek wapnia oraz tlenek potasu. Oprócz wymienionych w składzie mączki można znaleźć bogactwo mikroelementów, takich jak miedź, cynk, żelazo czy mangan.

Zawartość poszczególnych pierwiastków i tlenków może różnić się w zależności od konkretnego produktu, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu.

Mączka bazaltowa – zastosowanie

Jak widać, mączka bazaltowa to produkt o doskonałej kompozycji, mogący z powodzeniem zastąpić popularne nawozy mineralne. Niewiele z nich może pochwalić się tak bogatym składem, dlatego stanowi skuteczną, a do tego stosunkowo niedrogą, alternatywę dla innych produktów.

Mączka bazaltowa sprawdzi się głównie jako wzmocnienie gleb nieurodzajnych i mocno wyeksploatowanych, więc jeśli nie testowałeś jej jeszcze w swoim ogrodzie, to z całą pewnością warto spróbować. Rośliny na pewno będą wdzięczne. Ale to nie wszystkie opcje zastosowania, bo mączka bazaltowa ma ich co najmniej kilka.

Poznaj najpopularniejsze z nich i zobacz, jak stosować mączkę bazaltową w ogrodzie.

Mączka bazaltowa jako nawóz

Największa zaleta opisywanego produktu to jego uniwersalność. Ze względu na swój bogaty skład, mączka bazaltowa może być stosowana jako nawóz dla każdej grupy roślin. Sprawdzi się do gatunków ozdobnych, warzyw, krzewów i drzewek owocowych. Co więcej, może być stosowana zarówno bezpośrednio na grządkach, jak i rabatach, w tunelach foliowych, w szklarniach, a nawet w uprawie doniczkowej.

Podczas stosowania mączki nie ma ryzyka przenawożenia, a poszczególne substancje uwalniane są naturalnie i zgodnie z potrzebami roślin. Dodatkowo produkt użyźnia podłoże, poprawia jego strukturę, a także przyspiesza rozwój pożytecznych mikroorganizmów.

Użycie preparatu ogranicza się zaledwie do posypania obszaru wokół roślin i delikatnym zmieszaniu z wierzchnią warstwą ziemi.

W składzie produktu nie ma azotu, dlatego mączka może być wykorzystywana jako nawóz jesienny, którego podstawowym zadaniem jest przygotowanie roślin do zimy i zwiększenie ich mrozoodporności.

Uwaga! Mączka bazaltowa ma zasadowy odczyn pH, dlatego działa na glebę odkwaszająco. Zaleca się więc, by nie stosować produktu do nawożenia roślin preferujących kwaśne podłoże, takich jak rododendrony czy borówka amerykańska.

Ale jej odczyn może być również wielką zaletą! Mączka bazaltowa świetnie sprawdzi się do trawnika, na którym pojawił się mech. Ponieważ najczęstszą przyczyną występowania mchu na murawie jest zbyt kwaśne podłoże, zastosowanie mączki wpłynie odkwaszająco i przyspieszy usunięcie nieestetycznego problemu.

Mączka bazaltowa jako dodatek do nawozów organicznych

Związki zawarte w produkcie wzbogacają nawozy organiczne, takie jak kompost, obornik oraz gnojówka, których podstawowymi makroelementami są azot, potas oraz fosfor. Połączenie obu nawozów przełoży się na jeszcze lepszy efekt, a to z kolei – na kondycję zasilanych roślin.

Dzięki tlenkom zawartym w składzie, mączka bazaltowa przyspiesza kompostowanie, ale również wiąże amoniak, ograniczając tym samym odór, którego przyczyną są rozkładające się składniki nawozów organicznych.

Mączka bazaltowa do walki z chorobami i szkodnikami roślin

Opylanie roślin to bardzo skuteczna metoda na groźne patogeny i szkodniki. Co więcej, jest to również metoda ekologiczna, bez konieczności stosowania chemicznych środków owadobójczych oraz grzybobójczych.

Mączka powoduje zatykanie kanalików powietrznych na skórze owadów, a w konsekwencji – do odcięcia tlenu. Metoda sprawdza się do zwalczania mszyc, gąsienic czy stonki ziemniaczanej oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się często występujących chorób grzybowych, np. zarazy ziemniaczanej czy szarej pleśni .

Pamiętaj, że opylanie może zadziałać także na owady pożyteczne, np. pszczoły, dlatego zaplanuj czynności poza godzinami ich oblotu, czyli wczesnym rankiem lub wieczorem.

Mączka bazaltowa pomaga również walczyć ze ślimakami. Aby pozbyć się niechcianego gościa z ogrodu, usyp wokół rabat zaporę, która uniemożliwi przemieszczanie się intruza. Podczas próby przedostania się w głąb ogrodu, mączka oblepi ciało ślimaka, co skutecznie powstrzyma go przed dalszą wędrówką.

Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion i cebulek kwiatowych

Zamiast tradycyjnej zaprawy nasiennej, której zadaniem jest wzmocnienie i ochrona młodych siewek przed chorobami grzybowym, użyj mączki bazaltowej.

Wystarczy, że na 3-4 dni przed siewem obtoczysz materiał sadzeniowy w pyłku. I to wszystko. Zamiast droższych chemicznych metod, możesz zastosować naturalny zamiennik.

Jak widzisz, możliwości zastosowania mączki bazaltowej w ogrodzie jest naprawdę mnóstwo, dlatego warto rozważyć jej zakup.

W naszym sklepie internetowym Gardenowo sprzedajemy wysokiej jakości mączkę bazaltową, wyłącznie od sprawdzonych producentów. Więcej informacji na temat produktu oraz dawkowania znajdziesz bezpośrednio w opisie produktu. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.