Fasola szparagowa - odmiany, wysiew i uprawa

Fasolka szparagowa to niezwykle zdrowe warzywo, które zawiera dużo białka, witamin, mikroelementów, skrobi, wapnia, potasu, manganu, fosforu i błonnika pokarmowego. Odmiana zielona to również źródło beta-karotenu. Fasolka szparagowa jest warzywem niskokalorycznym i ma niski indeks glikemiczny. Jest ona lekkostrawna, a poza tym większość z nas po prostu uwielbia jej smak. Sama fasola wywodzi się z Ameryki Południowej, a uprawiana na świeże strąki nosi nazwę fasolki szparagowej, która w sezonie jest często przez nas spożywana. Jakie są najczęściej spotykane odmiany fasolki szparagowej? Jak wysiewać i uprawiać to warzywo? Poniżej znajdziesz niezbędne wskazówki.

Odmiany fasolki szparagowej

Fasolka szparagowa jest niezwykle chętnie wybierana do przydomowych ogródków warzywnych oraz na działkę. Możemy ją podzielić ze względu na wysokość łodygi. Najczęściej spotykaną odmianą jest karłowa, czyli niska, która dorasta do około 60 cm wysokości. Nie wymaga ona podpór, a jej okres wegetacji trwa 60-90 dni. Odmiana tyczna, a więc wysoka, dorasta z kolei nawet do 3 m wysokości i konieczne jest stosowanie podpór podtrzymujących pędy. Mimo tego, że większość z nas kojarzy głównie fasolkę szparagową żółtą i zieloną, to nieraz możemy się natknąć również np. na fioletową. Nie zmienia to jednak faktu, że w Polsce, do zasadzenia w ogrodzie najczęściej wybieramy wersję żółtą lub zieloną. Kupując odmianę do uprawy na działce, decydujmy się na taką, która jest odporna na choroby i szkodniki.

Wybrane dla Ciebie

Najpopularniejsze odmiany fasolki szparagowej

  • Fasola Polka – odmiana żółta, niska, wczesna. Strąki mają około 14 cm długości i są niezwykle smaczne i bez włókien. Jest to odmiana idealna na przetwory, mrożonki, ale również do ugotowania. Fasola Polka rośnie na około 50 cm krzaczkach, które są odporne na choroby.
  • Fasola Sonesta – odmiana żółta, niska, wczesna. Jej strąki osiągają około 12 cm długości i są smaczne oraz bezwłókniste. Sonesta jest odporna na choroby, ale również na trudne warunki atmosferyczne.
  • Fasola Złota Saxa – odmiana żółta, niska, wczesna. Strąki osiągają około 12 cm długości, są bezwłókniste i smaczne. Złota Saxa jest odpowiednia na przetwory i mrożonki, ale najlepiej smakuje po prostu po ugotowaniu.
  • Fasola Esterka – odmiana zielona, wczesna, niska. Strąki mają około 15 cm długości, są bezwłókniste i niezwykle smaczne. Esterkę dobrze zasadzić na żyznej glebie i zapewnić jej dostęp do słońca.
  • Fasola Nomad – odmiana ciemnozielona, niska, późna. Strąki osiągają około 13 cm długości, są pyszne i perfekcyjnie będą smakować zarówno po ugotowaniu, jak i po mrożeniu lub w przetworach. Odmiana Nomad jest odporna na choroby.

Prócz wymienionych powyżej odmian, możemy natknąć się jeszcze na inne - np. elektra, berggold, Goldpantera, Flambo (wyróżniająca się ciekawą kolorystką - strąki są żółte z różowymi śladami), Uniwersa, Purple Teepe (wyróżniająca się fioletowym kolorem), Muza, Eden, Paulinera. Fasolka szparagowa jest nie tylko pyszna, ale może stać się również ozdobą w naszym przydomowym ogrodzie. Walory dekoracyjne to kolejna zaleta tego warzywa.

Wysiew fasolki szparagowej

Fasola szparagowa to warzywo, którego nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze około 11°C, zaś najlepiej by wynosiła ona między 15 a 18°C. Podczas uprawy optymalna temperatura powinna wynosić około 20-25°C. Fasolka lubi ciepło, zaś nie toleruje przymrozków. Wysiewa się ją do gruntu od maja. Karłowe, czyli niskie odmiany fasoli szparagowej można siać nawet kilkukrotnie, do połowy czerwca. Zachowajmy jednak 10 dni odstępu. Dzięki temu będziemy mieli świeże warzywa strączkowe praktycznie przez całe lato. Najlepsza temperatura podczas uprawy powinna wynosić między 20 a 25°C, co oczywiście nie zawsze jest realne. Ziarna fasoli zasiewamy do wilgotnej ziemi. W przypadku odmiany niskiej należy zachować około 40-45 cm odstępu. Między nasionami w rzędzie trzymamy odległość około 6-10 cm. W przypadku siewu gniazdowego, umieszczamy zaledwie 3 nasiona w odstępach około 20-30 cm w rzędzie. Jeśli chodzi o odmianę fasoli szparagowej tycznej, to odległości między gniazdami powinny wynosić około 25-50 cm. Zasiane nasiona fasoli są narażone na śmietkę kiełkówkę, dlatego też przed siewem należy je zaprawić.

Zastanawiasz się, na jakiej glebie uprawiać fasolkę szparagową? Oczywiście jest to kwestia uzależniona od odmiany, na jaką się zdecydujemy, niemniej gleba odpowiednia dla fasolki nie powinna mieć pH niższego od 5,5. Wskazany jest odczyn lekko kwaśny. Gleba powinna być żyzna i bogata w składniki pokarmowe. Po zastosowaniu obornika, należy odczekać - fasolkę szparagową uprawiamy dopiero w drugi rok po oborniku.

W pobliżu jakich warzyw zasadzać fasolkę? Dobrze będzie ona się rozwijać tam, gdzie obok rośnie np. kukurydza, marchew, seler, burak ćwikłowy, boćwina, dynia, kapusta, koper, kalafior, kalarepa, szpinak. Warto unikać towarzystwa cebuli, kolendry oraz kopru włoskiego.

Jeśli decydujemy się na uprawę fasolki karłowej w gruncie, to na pierwsze strąki możemy liczyć już po 60-70 dniach. Pamiętajmy, by zbierać ją w odpowiednim czasie i nie opóźniać zbiorów - wówczas warzywo nie będzie tak smaczne. Kiedy wysiewamy fasolę na początku czerwca, to zbieramy ją w sierpniu - w pierwszej połowie. Jeśli natomiast wysiew miał miejsce pod koniec czerwca, to na plony możemy liczyć na początku września. Istotne jest to, by strąki zbierać regularnie. Pobudzi to roślinę do wzrostu.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Uprawa fasolki szparagowej w przydomowym ogródku lub na działce

Jak już zostało to wspomniane, fasola szparagowa ma duże wymagania glebowe. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Hodując to warzywo, nie można zapominać o podlewaniu, szczególnie podczas kwitnienia i zawiązywania strąków. Jest ono wrażliwe na niedobór wody. Fasoli szparagowej nie musimy dodatkowo nawozić. Ziemię wokół rośliny należy regularnie pielić i odchwaszczać. Dopiero po rozroście rośliny, możemy przestać usuwać chwasty. Pamiętajmy, by podczas pielenia, zachować delikatność - korzenie fasolki są umieszczone zaledwie kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi. Kiedy poświęcimy naszej hodowli odrobinę czasu i uwagi, to otrzymamy nagrodę w postaci pysznych i zdrowych warzyw strączkowych pochodzących ze sprawdzonego źródła.