Podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, niezbędne są funkcjonalne narzędzia ogrodowe, dzięki którym praca idzie szybciej i jest bardziej efektywna. Jednym z narzędzi, bez których trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek prace w ogrodzie lub na działce są grabie. Wybór jest niemały, dlatego dziś opiszemy, jakie są rodzaje grabi i ich zastosowanie. Jakie wybrać grabie do liści i trawy, by jak najlepiej spełniały swoją funkcję?

Wczesna wiosna to idealny moment, by zabrać się za porządki w ogrodzie. Choć pracy jest sporo, to przy odpowiednim zaplanowaniu wszystkich czynności, bez trudu zdążymy przygotować zarówno roślinność, jak i trawnik.

Grabki ogrodowe

Grabie ogrodnicze – do czego służą

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu naszych narzędzi ogrodniczych, by w trakcie prac nic nas nie zaskoczyło i by wszystko poszło zgodnie z planem. Warto wiedzieć, że od efektu, jaki będziemy podziwiać w sezonie dzieli nas mnóstwo wysiłku, dlatego jeśli można przyspieszyć i usprawnić działanie, to należy z takiej możliwości skorzystać.

Bez wątpienia najważniejszym narzędziem każdego ogrodnika są grabie. Znajdują one szereg zastosowań.

Grabie służą przede wszystkim do:

  • grabienia liści,
  • wyrównywania gruntu,
  • równomiernego rozprowadzanie ziemi, a także nawozów na grządkach i rabatach,
  • regulowania warstwy ściółki,
  • wszelkiego rodzaju prac porządkowych w ogrodzie, na działce oraz polu.

Choć grabie do liści i trawy to proste narzędzia, składające się z trzonu oraz wachlarza zębów, które kształtem przypominają grzebień, to wybór odpowiedniego modelu może w znacznym stopniu przyspieszyć lub spowolnić prace w ogrodzie. Dobór właściwych grabi przyczynia się również do oszczędności czasu oraz poziomu naszego zmęczenia po pracy. Jak widać, warto wybrać dobrze, by pielęgnacja ogrodu przebiegała w sposób płynny i komfortowy.

Grabie ogrodnicze – jakie rodzaje wyróżniamy

W sklepie ogrodniczym znaleźć można różne rodzaje grabi. Począwszy od modelu uniwersalnego, poprzez specjalne grabie polowe oraz grabie do liści i trawy. W każdej z tych kategorii dostępne są wersje z grzebieniem metalowym lub z tworzywa sztucznego, w zróżnicowanych szerokościach i ilościach zębów. Podobnie wygląda kwestia trzonków. Tu wiele zależy od indywidualnych preferencji, jednak najczęściej wybierane są trzonki drewniane.

Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje grabi?

Grabie uniwersalne

Podstawowy model grabi, których część robocza wykonana jest zazwyczaj z metalu oraz wyróżnia się dużą ilością zębów. Drewniany trzonek umożliwia komfortowy i wygodny uchwyt. Wykorzystywane są najczęściej do typowych prac ogrodowych, takich jak grabienie liści, czy wyrównywanie i spulchnianie podłoża. Wybierane przez właścicieli niewielkich działek lub przydomowych ogrodów, którzy szukają funkcjonalnych i prostych rozwiązań.

Warto zaznaczyć, że grabie uniwersalne nie są tak dokładne, jak modele specjalistyczne, jednak do sporadycznego, amatorskiego użytku będą jak najbardziej w porządku.

Grabie do liści

Grabienie liści to ważna czynność w ogrodzie, od której zależy między innymi wygląd trawnika oraz zdrowie roślin. Gnijące liście mogą być przyczyną zahamowania wzrostu trawy lub kwiatów ozdobnych, a ponadto tworzą doskonałe środowisko dla chorób grzybowych. Regularne grabienie liści zapewnia lepszą cyrkulację powietrza oraz zapobiega powstawaniu nieestetycznie wyglądających braków w trawniku.

Grabie do liści wyróżniają się szeroką głowicą, która w modelach do liści wynosi ok. 40 cm oraz długimi i elastycznymi zębami. Grabie do liści nazywane są często grabiami wachlarzowymi, właśnie ze względu na rozłożysty grzebień. Elastyczne zęby zapewniają najbardziej efektywne grabienie oraz dopasowują się do podłoża, dlatego będą idealne do nierównych i trudnych powierzchni. Jednocześnie nie spowodują uszkodzeń trawy podczas koszenia trawnika, a sama praca będzie sprawna i szybka, głównie ze względu na duży zasięg zębów i szerokość głowicy.

Najtańsze są grabie do liści wykonane z plastiku lub tworzywa sztucznego, najwięcej zapłacimy za opcję metalową. Metalowe grabie do liści to solidne narzędzie, które wytrzyma częste użytkowanie, a dodatkowo jest odporne na działanie wilgoci i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Grabie do trawy

Grabie do trawy charakteryzują się długimi, sztywnymi i cienkimi zębami. Cecha ta jest kluczowa, ponieważ grabie muszą poradzić sobie z usunięciem z trawnika nawet małych zanieczyszczeń, a jednocześnie nie mogą uszkodzić murawy. Co więcej, podczas grabienia możemy dodatkowo spulchnić podłoże. Uelastycznienie i rozluźnienie ziemi spowoduje lepsze wnikanie w ich strukturę wilgoci, powietrza i składników odżywczych, co przełoży się zarówno na jej wzrost, jak i wybarwienie.

Grabie do trawy sprzedawane są zazwyczaj z metalowym grzebieniem. W tym przypadku największy wpływ na cenę ma zarówno ilość zębów, jak i inne udogodnienia, takie jak mechanizm regulujący szerokość części roboczej grabi oraz odstępów pomiędzy zębami. Najdroższe będą wersje z 60 zębami, które wykonane zostały z odpornej na korozję ocynkowanej stali.

Przed zakupem warto wziąć pod uwagę powierzchnię trawnika. Może się bowiem okazać, że oszczędzając na grabiach, finalnie stracimy dużo więcej czasu oraz energii podczas późniejszych prac pielęgnacyjnych.Stalowe Grabie Do Trawnika 45cm 53731

Solidne Grabie do trawy

- 22 elastyczne zęby

- wykonane ze stali hartowanej

- szerokość 45cm

Sprawdź naszą ofertę

Grabie polowe

Charakterystyczny i wyróżniający się rodzaj grabi. Grabie polowe są dużo większe od pozostałych modeli, mają rzadko ułożone zęby, szeroką głowicę oraz w całości wykonane są z drewna. Przeznaczone są do suszenia, składowania i grabienia siana oraz suchej trawy na dużych powierzchniach. Idealne do grabienia łąk oraz rozległych terenów polnych.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj grabi wybierzemy – grabie do liści i trawy, grabie polowe, czy uniwersalne, warto również przed zakupem zwrócić uwagę na rodzaj trzonka. Najlepszą opcją jest zakup głowicy i trzonka jednego producenta, dzięki czemu mamy gwarancję idealnego spasowania. Nie mniej istotny jest również rodzaj surowca oraz ewentualna regulacja długości. Teleskopowy trzonek umożliwi dopasowanie długości do wzrostu użytkownika, co ograniczy uciążliwy ból pleców, zwłaszcza podczas wielogodzinnej pracy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.