Jak przycinać maliny

Spis treści:

Maliny to owoce uwielbiane niemalże przez wszystkich. Nie dość, że są one smaczne w każdej postaci, to zawierają mnóstwo witamin. Owoce są przepyszne zarówno tuż o zebraniu ich z krzaczka, jak i w sokach, syropach i dżemach. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na to, ażeby hodować je we własnym ogródku lub w sadzie. Wymaga to jednak zastosowania się do kilku niezbędnych wskazówek i zasad. Jeśli zastanawiasz się, jak i kiedy przycinać maliny i w jaki sposób zadbać o ich hodowlę, to na pewno zainteresują Cię nasze porady.

Przycinanie malin - niezbędne wskazówki

Uprawa malin to zajęcie dosyć wymagające. Stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych jest tutaj niezbędne i pozwala nam się korzystać ze wszystkich walorów tych znakomitych owoców. Czynnością, którą koniecznie trzeba wcielić w życie, jest odpowiednie cięcie malin. Regularne cięcie wpływa na obfitość plonów i sprawia, że łatwiej się je zbiera. Należy je wykonywać również dlatego, by nie dopuścić do zbyt dużego zagęszczenia się krzewu. Regularnie, co roku, trzeba usunąć część pędów jednorocznych. Zasada jest taka, że zostawiamy około 5 najsilniejszych, a następnie skracamy je o 1/4 długości. Trzymanie się tego sprawi, że krzewy malin będą odpowiednio rosły oraz zapewnią obfite owocowanie. Odrosty korzeniowe boczne również powinny być usuwane - możemy je wykorzystać jako nowe sadzonki. Przycinając krzew, zwróćmy uwagę na pędy słabe, które np. uginają się ku dołowi lub wyglądają na chore. Pozbądźmy się ich od razu. Przycinanie malin sprawia, że krzewy są silniejsze, a owocowanie bardziej obfite. Czym przycinać krzewy malin? Na pewno przyda się tutaj ostry sekator - dzięki temu nie uszkodzimy krzewu. Korzystajmy ze sprawdzonych sprzętów od znanych i cenionych producentów. Jeśli mamy w zanadrzu sekatory, to sprawdźmy, czy są naostrzone. Tępe narzędzia mogą poranić rośliny.

Cięcie krzewów malin to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które wymagają te rośliny. Dzięki temu krzewy są odmłodzone, przerzedzone. Odpowiednia ilość światła może z powodzeniem dotrzeć do pędów a między gałęziami dochodzi do swobodniej wymiany powietrza. Cięcie zapobiega również wielu chorobom. Pamiętajmy o tym aby odpowiednio przygotować się do tego zabiegu. Czas i metoda przycinania malin zależy od tego jakie sadzonki posiadamy w naszej uprawie.

Przycinanie malin po posadzeniu

Zapewne, zasadzając maliny, zastanawiamy się, kiedy zabrać się za ich podcinanie. Otóż już wiosną, zaraz po ich posadzeniu, pierwszy raz delikatnie je przycinamy. Dzięki tej czynności z pąków przy ziemi i przy korzeniach wyrastają nowe pędy. W przeciwnym wypadku krzew będzie owocował, ale w następnym roku nie urosną nowe pędy, a tym samym owocowanie oraz wzrost będą coraz słabsze. Warto wspomnieć, że podczas wegetacji wyrasta przeważnie do czterech pędów z szyjki korzenia.

Chcesz PROFESJONALNIE przyciąć maliny?

Sprawdź naszą ofertę sekatorów

Kiedy przycinać maliny?

Jeśli zastanawiamy się, jak prawidłowo przycinać maliny, to po pierwsze warto zwrócić uwagę na typ sadzonki. Dzieli je na dwa rodzaje - odmianę letnią oraz jesienną. Maliny letnie kwitną na pędach zeszłorocznych, a owoce zbieramy latem. Maliny jesienne z kolei owocują na pędach tegorocznych.

Wyróżniamy maliny:

  • owocujące na pędach jednorocznych
  • maliny powtarzające owocowanie
  • maliny owocujące na pędach dwuletnich

Odmiana malin owocująca na pędach jednorocznych

Uprawa odmiany letniej wymaga nieco wprawy i poświęcenia jej sporo czasu. Owocuje ona w czerwcu, a owoce rosną na pędach dwuletnich. Pamiętajmy, by je przycinać od razu po owocowaniu. Nie odkładajmy tej czynności na później - usuwajmy gałęzie, które mają liście. Pozostawienie pędów może się przyczynić do rozwoju chorób. Podcinanie odpowiednio przygotuje roślinę na wydanie nowych pędów, które pojawią się w tym samym roku. Pędy każdego kolejnego roku po podrośnięciu przycina się około 20 cm ponad najwyższe mocowanie pędu. W kolejnym roku pojawią się na tych pędach owoce. Zazwyczaj zostawiamy do sześciu najsilniejszych pędów. W przypadku odmiany letniej malin, istotne jest również to, by ich uprawa odbywała się przy pomocy podpór, palików, linek lub drutów, które będą podtrzymywać pędy. Kiedy tylko pędy podrosną, należy je przymocować. Proces owocowania malin letnich można przyspieszyć - wystarczy hodować owoce w tunelach. Po zbiorze owoców należy usunąć przy powierzchni gruntu wszystkie pędy, które owocowały. Nowe pędy równomiernie rozmieszczamy i przywiązujemy do drutów.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Maliny powtarzające owocowanie

Maliny powtarzające owocowanie to takie, które za pierwszym razem w sezonie owocują na pędach dwuletnich a później jesienią na pędach jednorocznych. Są to maliny z których krzewów  możemy uzyskać spory plon w danym roku. Co za tym idzie dla nich przycinanie jest niezwykle istotne. Wykonuje się je późną jesienią, poniżej miejsca owocowania, aby w kolejny roku znów zakwitły i wydały owoce podwójnie. Maliny powtarzające owocowanie bywają bardzo gęste raz w sezonie warto wykonać cięcie prześwietlające oraz fitosanitarne. Aby pozbyć się zbędny, uszkodzonych, połamanych pędów które zbędnie zabierają miejsce dla innych pędów.

Maliny owocujące na pędach dwuletnich

Maliny owocujące na pędach dwuletnich to takie, które wydają owoce na pędzie, który został wypuszczony w poprzednim roku. Takie krzewy zalec się prowadzić z podporami aby długie pędy nie leżały na ziemi. Przy takich sadzonkach cięcie wykonujemy w okolicy sierpnia. Wycinamy pędy zdrewniałe, pozostawiając młode te które wyrosły w maju. Jeśli i tych młodych pędów wydaje się za dużo warto usunąć nadmiar aby zwiększyć jakość tych pędów jakie pozostają. Krzew maliny owocującej na pędach dwuletnich powinien mieć pozostawione do 8-10 zdrowych pędów.


Mospilan 20sp 10g Target

Topsin M500 SC

Mospilan 20 SP ma najszerszy zakres zastosowań w etykiecie - ponad 250.
Sprawdź naszą ofertę

Główne zasady przycinania malin:

  • Usuwamy odrosty korzeniowe boczne, które mogą posłużyć jako nowe sadzonki.
  • Usuwamy słabe pędy, nadmiernie wyginające się czy opadające ku dołowi, posiadające ślady występowania chorób, aby nie zbierały światła i miejsca zdrowym gałązkom.
  • Warto przycinać również najbardziej rozrośnięte pędy, dzięki czemu krzew będzie dawał bardziej obfite plony w kolejnym roku.
  • Jesienne cięcie malin nie powinno być wykonywane zbyt późno, gdyż osłabia to mrozoodporność rośliny. Co więcej jeśli przytniemy je zbyt późno mogą zostać uszkodzone przez mróz.
  • Odmiany, które są mniej mrozoodporne, przycinamy wiosną.
  • Zdrowe ucięte pędy możemy wrzucać na kompostownik, jednak te chore i zdrewniałe lepiej spalić lub wyrzucić do śmietnika. Istnieje możliwość przenoszenia przez źle zutylizowane pędy chorób czy jaja szkodników.
  • Korzystamy z dobrej jakości sprzętu, który jest odpowiednio ostry, odkażony.
  • Krzewy malinowe muszą być odpowiednio pielęgnowane, gdyż bywają atakowane przez np. przeziernika malinowca, którego można rozpoznać po naroślach i zgrubieniach na szyjce korzeniowej.
  • Niestety krzewy bywają również atakowane przez choroby grzybowe, wirusowe lub bateryjne. Usuwanie w odpowiednim czasie zainfekowanych pędów jest dobra metodą zapobiegania chorobom.
  • Starajmy się dokonywać cięcia w dni słoneczne, jeśli nadchodzi deszcze lepiej odłożyć cięcie na inny dzień. Rany po cięciu musza mieć czas na zabliźnienie a deszcze zupełnie nie sprzyja temu procesowi.

Pamiętajmy, że podcinając maliny, sprawiamy, że są one zdrowsze, ryzyko wystąpienia groźnych chorób lub zamierania pędów jest ograniczone do minimum, a plony są bardziej obfite. Zapraszamy do zapoznania się z podpowiedziami jakie umieściliśmy w artykule wiosenne nawożenie ogrodu gdzie podpowiadamy jak dostosować nawożenie do swojego ogrodu. Decydując się na uprawę malin, zadbajmy zatem odpowiednio o nasze krzewy, a odwdzięczą się nam one licznymi owocami, które uwielbiamy wszyscy. Maliny można bezproblemowo hodować w przydomowych ogródkach oraz na działkach, a więc warto zapewnić sobie owoce pochodzące z naszego własnego źródła.

Literatura

  • Uprawa malin w ogrodzie i gospodarstwie. J. Krulczyk, Wydawnictwo Gaj, 2018
  • Uprawa maliny i jeżyny, J, Danek, 2013
  • Uprawa owoców jagodowych, J. Krulczyk, 2020
  • Cięcie malin powtarzających owocowanie, D. Deren, Mój Piękny Ogród, nr: 2, 2015
  • Cięcie malin po przymrozkach, D. Deren, Mój Piękny Ogród, nr: 11, 2015