Maliny to owoce uwielbiane niemalże przez wszystkich. Nie dość, że są one smaczne w każdej postaci, to zawierają mnóstwo witamin. Owoce są przepyszne zarówno tuż o zebraniu ich z krzaczka, jak i w sokach, syropach i dżemach. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na to, ażeby hodować je we własnym ogródku lub w sadzie. Wymaga to jednak zastosowania się do kilku niezbędnych wskazówek i zasad. Jeśli zastanawiasz się, jak i kiedy przycinać maliny i w jaki sposób zadbać o ich hodowlę, to na pewno zainteresują Cię nasze porady.

Przycinanie malin - niezbędne wskazówki

Uprawa malin to zajęcie dosyć wymagające. Stosowanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych jest tutaj niezbędne i pozwala nam się korzystać ze wszystkich walorów tych znakomitych owoców. Czynnością, którą koniecznie trzeba wcielić w życie, jest odpowiednie cięcie malin. Regularne cięcie wpływa na obfitość plonów i sprawia, że łatwiej się je zbiera. Należy je wykonywać również dlatego, by nie dopuścić do zbyt dużego zagęszczenia się krzewu. Regularnie, co roku, trzeba usunąć część pędów jednorocznych. Zasada jest taka, że zostawiamy około 5 najsilniejszych, a następnie skracamy je o 1/4 długości. Trzymanie się tego sprawi, że krzewy malin będą odpowiednio rosły oraz zapewnią obfite owocowanie. Odrosty korzeniowe boczne również powinny być usuwane - możemy je wykorzystać jako nowe sadzonki. Przycinając krzew, zwróćmy uwagę na pędy słabe, które np. uginają się ku dołowi lub wyglądają na chore. Pozbądźmy się ich od razu. Przycinanie malin sprawia, że krzewy są silniejsze, a owocowanie bardziej obfite. Czym przycinać krzewy malin? Na pewno przyda się tutaj ostry sekator - dzięki temu nie uszkodzimy krzewu. Korzystajmy ze sprawdzonych sprzętów od znanych i cenionych producentów. Jeśli mamy w zanadrzu sekatory, to sprawdźmy, czy są naostrzone. Tępe narzędzia mogą poranić rośliny.

Przycinanie malin po posadzeniu

Zapewne, zasadzając maliny, zastanawiamy się, kiedy zabrać się za ich podcinanie. Otóż już wiosną, zaraz po ich posadzeniu, pierwszy raz delikatnie je przycinamy. Dzięki tej czynności z pąków przy ziemi i przy korzeniach wyrastają nowe pędy. W przeciwnym wypadku krzew będzie owocował, ale w następnym roku nie urosną nowe pędy, a tym samym owocowanie oraz wzrost będą coraz słabsze. Warto wspomnieć, że podczas wegetacji wyrasta przeważnie do czterech pędów z szyjki korzenia.

Kiedy przycinać maliny?

Jeśli zastanawiamy się, jak prawidłowo przycinać maliny, to po pierwsze warto zwrócić uwagę na typ sadzonki. Dzieli je na dwa rodzaje - odmianę letnią oraz jesienną. Maliny letnie kwitną na pędach zeszłorocznych, a owoce zbieramy latem. Maliny jesienne z kolei owocują na pędach tegorocznych.

Odmiana letnia

Uprawa odmiany letniej wymaga nieco wprawy i poświęcenia jej sporo czasu. Owocuje ona w czerwcu, a owoce rosną na pędach dwuletnich. Pamiętajmy, by je przycinać od razu po owocowaniu. Nie odkładajmy tej czynności na później - usuwajmy gałęzie, które mają liście. Pozostawienie pędów może się przyczynić do rozwoju chorób. Podcinanie odpowiednio przygotuje roślinę na wydanie nowych pędów, które pojawią się w tym samym roku. Pędy każdego kolejnego roku po podrośnięciu przycina się około 20 cm ponad najwyższe mocowanie pędu. W kolejnym roku pojawią się na tych pędach owoce. Zazwyczaj zostawiamy do sześciu najsilniejszych pędów. W przypadku odmiany letniej malin, istotne jest również to, by ich uprawa odbywała się przy pomocy podpór, palików, linek lub drutów, które będą podtrzymywać pędy. Kiedy tylko pędy podrosną, należy je przymocować. Proces owocowania malin letnich można przyspieszyć - wystarczy hodować owoce w tunelach. Po zbiorze owoców należy usunąć przy powierzchni gruntu wszystkie pędy, które owocowały. Nowe pędy równomiernie rozmieszczamy i przywiązujemy do drutów.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Odmiana jesienna

Uprawa odmiany jesiennej jest łatwiejsza. Owocuje ona na pędach jednorocznych, a tym samym roślina ma jeden sezon na odbudowanie pędów. Nie musimy stosować w tym przypadku podpór. Cały proces uprawy maliny jesiennej nie zajmuje aż tyle czasu. Maliny owocujące na pędach jednorocznych wydają plony aż do mrozów. Jak i kiedy przycinać maliny jesienne? Otóż wszystkie pędy przycina się dopiero zimą. Pędy tnie się na wysokości 5 cm nad powierzchnią ziemi, dzięki czemu nowe pędy dające owoce, będą intensywniej wzrastać. Nie ograniczajmy się jedynie do usuwania górnych pędów, gdyż w kolejnym roku dolna część rośliny wyda skromniejsze plony.

 

Wybrane dla Ciebie

Główne zasady przycinania malin:

  • usuwamy odrosty korzeniowe boczne, które mogą posłużyć jako nowe sadzonki
  • usuwamy słabe pędy, nadmiernie wyginające się czy opadające ku dołowi, posiadające ślady występowania chorób
  • warto przycinać również najbardziej rozrośnięte pędy, dzięki czemu krzew będzie dawał bardziej obfite plony
  • każde przycinanie maliny sprawia, że pojawiają się nowe pędy, a tym samym będziemy cieszyć się pięknymi owocami
  • jesienne cięcie malin nie powinno być wykonywane zbyt późno, gdyż osłabia to mrozoodporność rośliny
  • odmiany, które są mniej mrozoodporne, przycinamy wiosną
  • obcięte pędy należy spalić lub wyrzucić do śmietnika, a nie do kompostownika, dzięki czemu zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób
  • korzystamy z dobrej jakości sprzętu, który jest odpowiednio ostry
  • krzaczki malin muszą być odpowiednio pielęgnowane, gdyż bywają atakowane przez np. przeziernika malinowca, którego można rozpoznać po naroślach i zgrubieniach na szyjce korzeniowej

Pamiętajmy, że podcinając maliny, sprawiamy, że są one zdrowsze, ryzyko wystąpienia groźnych chorób lub zamierania pędów jest ograniczone do minimum, a plony są bardziej obfite. Decydując się na uprawę malin, zadbajmy zatem odpowiednio o nasze krzewy, a odwdzięczą się nam one licznymi owocami, które uwielbiamy wszyscy. Maliny można bezproblemowo hodować w przydomowych ogródkach oraz na działkach, a więc warto zapewnić sobie owoce pochodzące z naszego własnego źródła.