Podlewanie warzyw to kluczowy zabieg, który bezpośrednio przekłada się na jakość i wielkość zbiorów. Istotne jest, by robić to umiejętnie, ponieważ zbyt mała ilość wody może zaszkodzić w równym stopniu, co przelanie. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje w fazie przyrostu części jadalnej. Co więcej, niektóre warzywa wykazują bardzo duże zapotrzebowanie na wodę (dynia, cukinia, ogórki, sałaty i gatunki cebulowe), podczas gdy inne są nieco bardziej odporne (groch, pietruszka, marchew, chrzan). Najlepiej więc kierować się potrzebami konkretnego gatunku. Czy istnieją zatem ogólne zasady dotyczące podlewania? Jak najbardziej!

podlewanie warzyw zieloną konewką

Kiedy podlewać warzywa?

Niezależnie od tego, czy uprawiasz warzywa w gruncie, pod osłonami czy na balkonie, najlepiej podlewać je wczesnym rankiem z kilku powodów. 

Po pierwsze poranne podlewanie jest bardziej wydajne, głównie ze względu na mniejsze parowanie wody z podłoża. Nawodnione rośliny mają szansę lepiej wchłonąć wilgoć oraz wyschnąć jeszcze przed nadejściem upałów, co jest szczególnie ważne latem, gdy temperatury w ciągu dnia szybują nawet do 30 kresek powyżej zera.

Kolejną zaletą porannego podlewania jest odpowiednie przygotowanie roślin do naturalnych procesów zachodzących z udziałem słońca, np. procesu fotosyntezy, podczas którego wytwarzają niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Co więcej, warzywa są mniej narażone na stres fizjologiczny. W jednym z naszych artykułów podpowiadaliśmy jakie warzywa powinnismy sadzić razem, a jakich połączeń unikać

Marzą Ci się piękne warzywa w ogrodzie?

Sprawdź naszą ofertę systemów nawadniania

Niedopuszczalne jest podlewanie warzyw w ciągu dnia, kiedy jest bardzo gorąco i operuje silne słońce, ponieważ pozostałe na liściach krople wody przyciągają promienie słoneczne, w efekcie czego może dojść do poparzenia rośliny. Dodatkowo podlewanie podczas wysokich temperatur jest mniej ekonomiczne z powodu większego zużycia wody.

Czy można podlewać warzywa wieczorem? Tylko w ostateczności, ponieważ wieczorne podlewanie jest mało efektywne. Rośliny nie mają możliwości, by wykorzystać dostarczoną ilość wody, w efekcie czego jej nadmiar zostanie w podłożu oraz na jego powierzchni, co może skutkować rozwojem chorób grzybowych. Ponadto będzie zachętą dla ślimaków, których żerowanie spowoduje liczne straty.

Jak podlewać warzywa?

  • Podczas podlewania unikaj moczenia części naziemnych roślin. Staraj się tak kierować strumień wody, by docierał tylko do podłoża. Ograniczysz w ten sposób ryzyko pojawienia się chorobotwórczych patogenów i wystąpienia procesów gnilnych.
  • Nie dopuszczaj do przesuszenia podłoża. W ciągu lata, podczas najwyższych temperatur, warzywnik należy podlewać codziennie, a warzywa uprawiane pod osłonami i na balkonach nawet 2 razy dziennie.
  • Zaleca się, by warzywa podlewać obficie, łagodnym strumieniem wody. Zbyt szybkie, intensywne nawadnianie ograniczy wchłanianie się wody do podłoża i dotarcie do systemu korzeniowego, a do tego grozi uszkodzeniem roślin i wymyciem gleby.
  • Szczególnie ważne jest podlewanie podczas wytwarzania się części jadalnych. Niedostateczna ilość wody będzie skutkowała małymi i niezbyt smacznymi plonami. Ponadto przesuszone rośliny będą wcześniej zrzucały kwiaty, co przełoży się na mniej obfite zbiory.

podlewanie warzyw dzbanuszkiem przez dziecko

Czym podlewać warzywa?

Do podlewania warzyw najlepiej używać odstanej wody, zwłaszcza w przypadku warzyw uprawianych pod osłonami i na balkonach. Świetnie sprawdzi się deszczówka, dlatego w miarę możliwości, warto gromadzić ją w specjalnych beczkach i trzymać w pobliżu warzywnika. Z kolei donice na balkonie można nawadniać za pomocą tradycyjnej konewki. Ważne, by nie była to zimna woda prosto z kranu.

W uprawie balkonowej i pojemnikowej można ograniczyć częstotliwość podlewania poprzez zastosowanie hydrożelu, działającego niczym magazyn wody, dzięki czemu ogranicza ryzyko przesuszenia roślin.

System nawadniania do podlewania warzyw

W przypadku warzyw uprawianych w gruncie warto zainwestować w system nawadniania, który znacznie przyspieszy prace ogrodowe oraz pomoże dostosować ilość wody do potrzeb konkretnych roślin. Na rynku dostępne są różnorodne systemy nawadniające idealne do warzywników, jednak największą popularnością wciąż cieszą się linie kroplujące, rozkładane wzdłuż grządek. Metoda ta precyzyjnie nawadnia podłoże, a także zmniejsza zużycie wody. Z kolei w szklarniach i pod osłonami znakomicie sprawdzą się zraszacze podwieszane, które zadbają o równomierne rozprowadzenie wody na wszystkich roślinach.Cellfast Zraszacz pistoletowy MIX IDEAL 52-055

Pewny i solidny pistolet do podlewania warzyw

8 funkcyjny, ergonomiczny zraszacz wykonany z wysokiej jakości tworzyw sztucznych

Sprawdź naszą ofertę

Systematyczne podlewanie warzyw zwiększa szansę na dorodne i zdrowe plony, dlatego w żadnym wypadku nie można go pomijać. Jeśli obawiasz się, że ilość dostarczanej wody może nie zaspokoić potrzeb roślin, warto rozważyć ściółkowanie, które ograniczy parowanie wody i zatrzyma ją w podłożu na dłuższy czas. Do ściółkowania można wykorzystać trawę, słomę lub agrowłókninę. Ważne jest również, by regularnie odchwaszczać grządki, ponieważ bujnie rosnące zielsko nie tylko zabiera warzywom przestrzeń do swobodnego wzrostu, ale również wodę. 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.