Nornica jest gryzoniem, który, w wyniku dużego podobieństwa, często porównywany jest z myszą. Niepozorny wygląd zwierzęcia może być mylący, bo pomimo niewielkich rozmiarów, szkody wyrządzone w ogrodzie są naprawdę duże. Jak rozpoznać obecność szkodnika i jak pozbyć się nornicy z ogrodu?

Nornica to gatunek, który zazwyczaj można spotkać w lasach. Występuje niemal na całym świecie, aczkolwiek pojawienie się szkodnika w ogrodzie, wróży nie lada problemy. Jest to niewielkie zwierzę, mające zaledwie do 10 cm długości. Charakteryzuje się rudo-brązowym futrem, jasnym brzuszkiem, czarnymi oczami oraz małymi, typowymi dla gryzoni uszami. Cecha, która pozwala nornicy podgryzać nawet twarde korzonki lub korę drzew, to oczywiście ostre zęby.

Gryzoń żeruje głównie w nocy, a ulubionym przysmakiem nornicy są nasiona, owoce, ale również liście i pozostałe, nadziemne części warzyw, ziół i innych roślin ogrodowych.

Jak rozpoznać obecność nornicy w ogrodzie?

Jak już wspomnieliśmy, nornica w kwestii wyglądu, mylona jest z myszą, natomiast skutki jej obecności oraz sposób żerowania, przypominają działania kreta. Choć jest znacznie mniej uciążliwa, a szkody wyrządzone przez nornicę, są znacznie mniejsze, niż te poczynione przez kreta, to zarówno jeden, jak i drugi gatunek w dużym stopniu przyczynia się do strat w ogrodzie.

Podobnie jak w przypadku kreta, tak i nornica żeruje pod ziemią, drążąc korytarze na głębokości 10-15 cm. Tunele mają średnicę ok. 5 cm, a wejścia do nich zlokalizowane są na powierzchni po kilka otworów niedaleko siebie. Różnica, która pozwoli rozpoznać, czy w ogrodzie zadomowiły się nornice, czy krety, to charakterystyczne kopce z ziemi (w przypadku nornic nie występują).

Kolejnym skutkiem obecności nornicy jest nagłe więdnięcie i obumieranie trawy oraz roślin. Gryzoń, poprzez drążenie podziemnych tuneli, uszkadzają system korzeniowy roślin. Ponadto, wraz z cebulami kwiatów, jest to jeden z ulubionych przysmaków zwierzęcia, dlatego chętnie się nimi zajada. Z kolei zimą, gdy ilość roślin jest znacznie ograniczona i brakuje im pożywienia, ochoczo podgryzają korę na drzewkach owocowych.

Nornica żeruje wyłącznie na zewnątrz – w ogrodzie lub sadzie, dlatego nie ma obaw, że uwije sobie gniazdko w naszym domu lub garażu. Dlatego zabezpieczanie się przed nornicą poprzez umieszczanie w domu tradycyjnych pułapek na myszy, nie ma w zasadzie żadnego uzasadnienia.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Pojawienie się nornic w ogrodzie jest dość dużym problemem, jednak dostępnych jest kilka rozwiązań, które mogą być pomocne w pozbyciu się szkodnika. Wybierać można spośród metod naturalnych, a w przypadku osobników trudnych do usunięcia, również z metod chemicznych. Poniżej najczęściej stosowane i najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu.

Odstraszacze dźwiękowe na nornice w ogrodzie

Sposób dość powszechny i chętnie stosowany. Polega na umieszczeniu wewnątrz korytarza wydrążonego przez szkodnika, specjalnego urządzenia wydającego dźwięki o określonej częstotliwości. Co ważne, dźwięki te są słyszalne jedynie dla gryzoni (w tym myszy i kretów), dlatego zupełnie bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla domowych pupili.

Żywołapki na nornice w ogrodzie

Przedmiot, który jest niezwykle pomocny, a jednocześnie pozwala na usunięcie gryzonia w sposób humanitarny. Żywołapki to nieduże pułapki, które wkładane są do tunelu, i które zawierają specjalną przynętę na szkodnika. Po wejściu nornicy do środka następuje blokada zapadni, co uniemożliwia wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz.

Rośliny odstraszające nornice w ogrodzie

Jeden z najprostszych sposobów na wypłoszenie nornic z ogrodu, to umieszczenie tuż przy wejściach do tuneli produktów, których gryzonie nie znoszą, jak np. kilka rozgniecionych ząbków czosnku lub starte liście czarnego bzu.

Inną metodą jest również posadzenie w ogrodzie roślin odstraszających gryzonia. Przykładem nielubianych przez nornice gatunków są między innymi czarna porzeczka, mięta, gorczyca i oczywiście – czosnek.

Niszczenie tuneli wydrążonych przez nornice

Dobrą metodą, aczkolwiek dość pracochłonną, jest mechaniczne niszczenie podziemnych korytarzy. W tym przypadku sprawdzi się zalanie tuneli wodą, ewentualnie zasypanie otworów widocznych na powierzchni. Aby metoda była bardziej skuteczną, zaleca się przekopanie ogrodu.

Środki chemiczne na nornice w ogrodzie

Warto zaznaczyć, że środki chemiczne i trutki, powinny być stosowane wyłącznie w ostateczności lub w przypadku zbyt dużej ilości szkodników. Dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty, należy umieścić wewnątrz tunelu, pamiętając o właściwych proporcjach oraz zachowaniu wszelkich środków ostrożności.

Czy można zapobiec pojawieniu się nornic w ogrodzie?

Nornice, podobnie jak inne szkodniki, żerują tylko tam, gdzie mają ku temu odpowiednie warunki. Środowiskiem sprzyjającym jest żyzna i dobrze przepuszczalna gleba, w której z łatwością przekopią tunel oraz obecność roślin cebulowych, które są dla nornic prawdziwym przysmakiem. Czy można w jakiś sposób zapobiec pojawieniu się szkodnika?

Jedną z polecanych metod jest zabezpieczanie cebul kwiatowych specjalnym koszyczkiem wykonanym z drutu lub plastiku, w którym umieszczamy cebulkę przed zasadzeniem i umieszczamy całość w ziemi. Drzewka owocowe dobrze jest zabezpieczyć siatką ochronną, która powstrzyma nornicę przed podgryzaniem kory. Innym sposobem może być również rozłożenie wewnątrz podłoża specjalnej siatki z PCV o drobnych oczkach, która skutecznie uniemożliwi przekopywanie ziemi przez nornice. Minusem wspomnianej metody jest konieczność umieszczenia siatki na optymalnej głębokości jeszcze przed planowanym obsadzeniem działki lub ogrodu, dlatego musi być zaplanowane z odpowiednim wyprzedzeniem.

Oprócz wszystkich, wymienionych powyżej metod na pozbycie się nornic z ogrodu, jest jeszcze jedna, z której szczególnie ucieszą się właściciele czworonogów. Nornice to wyjątkowo płochliwe zwierzątka, dlatego biegający po ogrodzie pies, będzie doskonałym, a do tego zupełnie naturalnym i nieszkodliwym odstraszaczem.