Kwiaty wieloletnie to rośliny, które raz posadzone, rozwijają się na jednym stanowisku dłużej niż 2 lata. Są odporne na zjawiska atmosferyczne, doskonale radzą sobie z przetrwaniem zimy, by na wiosnę znów pięknie zakwitnąć i być ozdobą naszego ogrodu. Byliny wieloletnie są chętnie umieszczane w ogrodach zaraz obok roślin jednorocznych czy dwuletnich. Wiele z nich traci jesienią liście i łodygi, by na wiosnę odrodzić się z części podziemnych. Byliny wieloletnie mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 15 lat.

Kwiat wieloletni

Wieloletnie kwiaty ogrodowe

Kwiaty ogrodowe wieloletnie to bardzo zróżnicowana grupa roślin. Charakteryzują się ogromnym bogactwem kształtów i barw, są zróżnicowane pod względem terminu kwitnienia i wysokości. Nie wymagają od ogrodnika zbyt wiele czasu, a i wobec gleby nie mają wygórowanych roszczeń. Są zimnotrwałe oraz niezwykle odporny na wszelakie choroby. Wieloletnie byliny to także bardzo rzadki cel szkodników. W jednym miejscu mogą żyć dobrych kilka lat, nawet 15, co jest swego rodzaju rozwiązaniem dla bardziej leniwych ogrodników.

Rośliny wieloletnie kwitną w zasadzie przez cały ciepły sezon. Rozpoczynają kwitnienie bardzo wczesną wiosną, by zakończyć je późną jesienią, kiedy można zaobserwować pierwsze płatki śniegu lecące z nieba. Jeśliby się nad tym dobrze zastanowić, możemy rozplanować własny ogród w ten sposób, by był kolorowy przez niemal cały rok i abyśmy my mogli cieszyć się jego niepohamowanym urokiem.

Rynek obfituje w wiele przeróżnych gatunków roślin wieloletnich. Różnorodność jest na tyle duża, że jedynym problemem może stać się nasz wybór. Wszystko zależy od naszych preferencji gatunkowych, kolorystycznych czy estetycznych. Należy z pewnością zadać sobie pytanie, czy wolimy ogród mieszany, rabaty mieszane, czy jednak bardziej podobają nam się rabaty jednolite, zasadzone tylko jednym gatunkiem kwiatów wieloletnich. Piękna może być rabata obsadzona mieszanką, ale nie mniej uroku mają w sobie subtelne kompozycje roślin o kwiatach w jednolitym kolorze, jednolitej tonacji. Bardzo efektowne mogą okazać się łagodne pastelowe kompozycje z przewagą bieli, bądź zestawienie dwóch, trzech barw dopełniających się lub silnie skontrastowanych. Ważne, by podczas sadzenia wziąć pod uwagę wszystkie możliwości. Jeśli nasza rabata dostępna jest wyłącznie z jednej strony, istotne jest, by na przedzie posadzone zostały rośliny, które nie zachwycają wysokością, natomiast za nimi, stopniowo pojawiały się rośliny wyższe i najwyższe. Jeśli zaś posiadamy miejsce na kwiaty, które możemy obejrzeć z każdej strony, wtedy najwyższe rośliny powinny zostać zasadzone w centrum, natomiast te niższe na zewnatrz.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Byliny wieloletnie – sadzenie, nawożenie oraz pielęgnacja

Decydując się na rośliny wieloletnie, na pewno zależy nam, by pięknie się prezentowały i co lato zdobiły nasz ogród. Z tego względu powinniśmy podejmować racjonalne decyzje. Na początku musimy określić, jakie możliwości ma nasza gleba, a później powinniśmy wybrać takie kwiaty, które mają realne szanse, by w niej przetrwać. Większość bylin wieloletnich najlepiej czuje się w miejscach dobrze nasłonecznionych i dostatecznie wilgotnych. Jednak na rynku znajdziemy również takie kwiaty, które dobrze znoszą cień i prażące słońce, oraz kochają piaszczystą, sprażoną, suchą glebę.

Wieloletnie kwiaty uprawiane w donicach możemy sadzić praktycznie w ciągu całego sezonu. Jeśli jednak będziemy wysadzać je do gruntu, najlepszą porą na tę czynność jest wiosna lub jesień. Wtedy jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że po zasadzeniu dopadną nas upały i roślina uschnie. Przed zasadzeniem koniecznie musimy przygotować podłoże. W tym celu przekopujemy miejsce przeznaczone pod wieloletnie byliny, starannie pozbywamy się chwastów i innych zanieczyszczeń, a następnie dodajemy nawóz organiczny lub sztuczny wieloskładnikowy. Na końcu trzeba zgrabić rabatę oraz zostawić ją na trzy tygodnie w spokoju, by osiadła. W tym czasie systematycznie powinniśmy zaglądać w to miejsce, by pozbywać się na bieżąco malutkich, kiełkujących chwastów.

Rok rocznie rabata w bylinami wieloletnimi powinna być zasilana nawozem. Są na to dwa sposoby, które różnią się terminem wykonania. Pierwszy sposób to wykorzystanie kompostu, którym możemy użyźniać glebę w dowolnym momencie, gdyż ten rodzaj nawozu nie zaszkodzi roślinom i nie zagrozi przenawożeniem. Drugi sposób to zastosowanie wieloskładnikowego nawozu mineralnego, lecz w tym przypadku musimy wykorzystać go w okresie od wiosny do połowy lata.Nawóz Do Hortensji 1kg Biopon

Nawóz Do Hortensji 1kg Biopon

Wieloskładnikowy nawóz mineralny przeznaczony do nawożenia hortensji.

Sprawdź naszą ofertę

Kwitnienie bylin wieloletnich to okres, który możemy przedłużyć. Sposobem na to jest systematyczne usuwania przekwitających kwiatów. Ponadto na bieżąco należy sprawdzać, czy na roślinach nie pojawiają się pierwsze objawy żerowania szkodników. Jeśli tak, konieczna jest natychmiastowa interwencja, która może uratować roślinę. W sprzedaży są przeróżne preparaty, które wspomagają zwalczanie najpopularniejszych szkodników, np.: mszyc, przędziorków czy mączlików.

Rozmnażanie roślin wieloletnich to bardzo proste zadanie. Wiele z nich można rozmnażać za pomocą wysiewania nasion, jednak dużo korzystniejszym sposobem jest dzielenie rozrośniętych kęp, oddzielanie młodych roślin od matecznych i dzielenie kłączy czy karp korzeniowych. Myśląc o rozmnażaniu roślin wieloletnich musimy mieć na uwadze, że podział wykonuje się albo wiosną w przypadku roślin późno kwitnących, albo wczesną jesienią w przypadku roślin wcześniej zakwitających, czyli już po ich przekwitnięciu.

Kwiaty wieloletnie na wiosnę

Sasanka wraz z pierwiosnkiem to zwiastuny nadciągającej wielkimi krokami wiosny. Kwitnie już w marcu. Kojarzy się głównie jako dziko rosnący kwiat na terenach górzystych i w lasach, jednak istnieje także odmiana wieloletnie ogrodowa, która preferuje słoneczne stanowiska z lekką, piaszczystą glebą, która szybko pochłania ciepło.

Dąbrówka to idealna bylina na skalniaki, obrzeża rabat czy oczek wodnych. Nie są wysokie, osiągają maksymalnie 20 cm wysokości, jednak niesamowicie się prezentują. W polskich ogrodach najczęściej spotykaną odmianą są dąbrówki rozłogowe. Kwiaty te mogą mieć niebieskie, fioletowe, czasem białe i niekiedy różowe kwiaty.

Konwalia majowa to bylina, która intensywnie rozmnaża się sama. Dobrze znosi zacienione miejsca, dlatego można sadzić ją pod drzewami. Istotne jest, by gleba nie była zbyt sucha, ponieważ nie będziemy cieszyć się delikatnymi dzwonkami o intensywnym i niezwykle przyjemnym zapachu.

Pierwiosnek to kolejny wieloletni kwiat, który może znaleźć swoje miejsce w ogrodzie. Nadaje się do obsadzenia rabat jak i ich obwódek oraz skalników. Istnieje ok. 500 gatunków pierwiosnków. Niektóre z nich preferują podmokłe gleby, stąd możliwość obsadzania nimi oczek wodnych. Pierwiosnek jest mrozoodporny, radzi sobie w słońcu i lekkim cieniu. Nie przeszkadza mu nawet mało żyzna i sucha gleba.

Przylaszczka to nieduża bylina, która kwitnie w okolicach marca. Posiada niebieskie kwiaty, rzadziej różowe czy białe. Najczęściej można ją spotkać w rodzimych ogrodach. Charakteryzuje się zimozielonymi, trójkątnymi liśćmi, które układają się w przepiękną rozetę. Przylaszczka jest fantastycznym kwiatem, który nadaje się na obsadzenie powierzchni wokół drzew lub w pobliżu krzewów. Lubi glebę próchniczą i wapienną, a także częściowo zacienione miejsca.

Jaskier jest ostatnim kwiatem wieloletnim, który cieszy oko już wczesną wiosną. Występuje naturalnie na całej kuli ziemskiej, znane jest aż 400 jego gatunków. W ogrodach śmiało można zasadzić jaskra bulwkowego, trawiastego, alpejskiego czy azjatyckiego.

Wieloletnie kwiaty kwitnące latem

Goździk to roślina bardzo często wybierana przez ogrodników do tworzenia przepięknych rabat i skalników. Ma niewielkie wymagania glebowe oraz cudowne kwiaty. Kwitnie latem, od czerwca do sierpnia. Posiada ciekawą budowę kwiatów – postrzępione płatki wybarwiają się na różowo fioletowy kolor. Świetnie wygląda w ogrodach naturalistycznych i kompozycjach łąkowych.

Liliowce to intrygujące byliny, gdyż są roślinami wieloletnimi, jednak żywotność pojedynczego kwiatu wynosi jeden dzień. Liliowce wywarzają wiele kwiatów, przez co można cieszyć się nimi nieco dłużej. Ten typ byliny wieloletniej ma dużą gamę kolorów do wyboru – biały, różowy, brązowy, czerwony, żółty, purpurowy czy pomarańczowy. Liliowce osiągają wysokość od 30 do 100 cm, dzięki czemu są świetnym wyborem podczas tworzenia rabat wielopoziomowych.

Wybrane dla Ciebie

Jeżówka jest pochodzącą z Ameryki Północnej byliną. Osiąga metr wysokości i posiada wieloletnie kwiaty o różowych lub białych płatkach i kolczastym, wypukłym środku. Kwitnie od czerwca do października i jest odporna na mróz. Często sama się wysiewa, ale można ją również dzielić własnoręcznie. Posiada wiele cennych, leczniczych właściwości.

Dzwonek to bardzo łatwy w uprawie kwiat, potrzebujący jedynie dużo słońca. Nie wymaga zbyt wiele od gleby, byleby była przepuszczalna o obojętnym lub zasadowym odczynie.

Floks posiada jaskrawe kwiaty o pędach sięgających do 100 cm wysokości. Ponadto ma charakterystyczne równowąskie lub okrągławe liście. Gatunków tego kwiatu jest aż 80, które różnią się między sobą wymaganiami glebowymi. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest floks wiechowaty, który kwitnie od lipca do września i lubi słoneczne stanowiska oraz żyzną, wilgotną glebę.

Kwiaty wieloletnie na jesień

Astry, zwane marcinkami, to idealny pomysł dla początkujących ogrodników. Nie są skomplikowane w uprawie, wystarczy regularne podlewanie. Posiadają wiele wersji kolorystycznych, np.: biały, czerwony, różowy, fioletowy, itp.

Dalia to bardzo zróżnicowana pod względem formy i kolorów bylina, która osiąga nawet do 150 cm wysokości. Kwiaty posiadają fantazyjne kolory i kształty.

Chryzantema posiada okazałe kwiaty zebrane w koszyczki w różnorakich kolorach (biały, żółty, czerwony, różowy). Wymaga nasłonecznionego miejsca oraz próchniczej gleby. Można je również hodować w donicach.

Rozchodnik okazały potrzebuje piaszczysto – gliniastej gleby o umiarkowanej wilgotności. Lubi nasłonecznione miejsca, nadaje się idealnie na skalniaki. Kwitnie na przełomie lata i jesieni, osiąga od 30 do 50 cm wysokości i jest bardzo odporny na mróz.