Bardzo często aranżując ogrody, balkony czy tarasy sięgamy po kwiaty, które siejemy z nasion. Możemy obserwować jak roślina rozwija się od nasiona i przechodzi w poszczególne fazy. Jest to bardzo ciekawy pomysł jeśli mamy dzieci, razem możemy wysiewać kwiaty i patrzeć jak rosną. Aby mieć piękne okazy latem oraz jesienią, musimy w odpowiednim czasie zabrać się za wybór, zakup jak i wysiew nasion.

Wybór nasion kwiatów czyli jakie kwiaty siać na wiosnę (nasiona kwiatów)

Pamiętajmy o tym, żeby nasiona kupować tylko ze sprawdzonego źródła. Oczywiście nasiona można co roku zbierać z własnych plantacji, jednak nie każdy ma na to czas i chęci. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą centra i sklepy ogrodnicze, które w swoim asortymencie mają szeroki zakres różnego rodzaju gatunków i odmian kwiatów. W dobie pandemii, chodzenie po sklepach i naoczny wybór nie jest tak bezpieczny, ale sklepy ogrodnicze bardzo dobrze prezentują gatunki na swoich stronach Internetowych. Z ich zdjęciami poglądowymi i opisem wymagań, pielęgnacji, rzeczywiście warto się zapoznać przed zakupem. Aby dopasować gatunki do warunków jakie możemy im zapewnić.

Przygotowanie miejsca pod wysiew nasion kwiatów

Po wyborze, roślin następnie warto zająć się naszym miejscem siewu. Rabata pod wysiew powinna być oczyszczona i odchwaszczona. Jeśli decydujemy się na wysiew gdzie już przez kilka lat były uprawiane rośliny warto jest też podłoże przekopać i wzmocnić np. nawozem organicznym w postaci kompostu na wiosnę lub obornika na jesień. Co za tym idzie dużo wcześniej trzeba zadbać o miejsce naszego wysiewu. Bardzo popularne i efektywne jest wzmacnianie podłoża nawozami wieloskładnikowymi. Zwłaszcza jeśli stawiamy na rośliny ozdobne z kwiatów. Po nawożeniu podłoże dobrze jest wyrównać. Tworząc zarys rabaty musimy wziąć pod uwagę wielkość roślin te wyższe siejmy z tłu aby mogły być  tłem dla mniejszych.

Ważne jest aby dobierać rośliny pod kątem tych samych wymagań aby wzajemnie nie zaburzały sobie wzrostu. Jeśli stawiamy na nowoczesny ogród przed wysiewem nasion trzeba zamontować system nawadniający, który będzie pomagał nam w pielęgnacji roślin. Ten krok oczywiście można zastąpić tradycyjnym podlewaniem konewką, jednak jest  automatyczny system podlewający to opcja dla tych którzy zapominają o regularnym wzmacnianiu wodą.>

Wysiew roślin

Gdy mamy już zakupione nasiona bardzo istotny jest termin siewu. Nasiona dzielimy na te siane wprost do gruntu od marca oraz na te siane z rozsady. Gatunki siane z rozsady to takie, które nie mają aż takiej wytrzymałości na niższe temperatury i bardzo trudno wschodzą w takich warunkach, dlatego zapewnia im się do kiełkowania wyższą temperaturę i wysoką wilgotność.Siewnik Rzędowy Do Wysiewu Nasion , Kard

Siewnik Do Wysiewu Nasion

wysokość 22 cm szerokość 14 cm waga 1kg
Sprawdź naszą ofertę

Przykładowe gatunki nasion kwiatów siane wprost do gruntu:

 • Groszek pachnący  roślina ma pokrój pnący, wydziela przyjemny zapach, sprawdzi się jako tło dla innych roślin. Aby mogła eksponować swoje piękno wymaga podpór.
 • Maciejka tradycyjna, wiejski gatunek, sadzony w ogródkach przydomowych jak i w donicach na parapecie, wydziela piękny zapach zwłaszcza wieczorem. Warto sadzić ją w miejscach często odwiedzanych przez ludzi przy oknach, altanach, patiach.
 • Kosmos bardzo delikatny gatunek, sprawdzi się do kompozycji wiejskich, rustykalnych. Idealnie prezentuje się w połączeniu z innymi gatunkami.
 • Słonecznik ogrodowy  gatunek, którego nie może zabraknąć w żadnym ogródku dzięki swoim rozmiarom będzie widziany z daleka. Przyciąga owady, zwłaszcza pracowite pszczoły i piękne motyle.
 • Nagietek jadalny gatunek, którego kwiaty są w kolorze pomarańczowym do tego jadalne i możemy je z powodzeniem wykorzystać do eksperymentowania w kuchni. Ponad to nagietek odstrasza nicienie czyli szkodniki roślin.
 • Ślazówka ogrodowa roślina posiada lejkowate kwiaty z aksamitnym połyskiem, pięknie będą prezentować się posiane wzdłuż ogrodzenia lub płotu.
 • Aksamitka inaczej nazywana śmierdziuchem jest to roślina, która swoim charakterystycznym zapachem odstrasza krety, nicienie, mrówki czy mszyce. Dlatego warto posiadać je w swoim ogrodzie. Można go również uprawiać z rozsady.
 •  Cynia jest to gatunek, którego kwiaty w zależności od odmiany mają przeróżne kolory: różowy, biały, żółty, czerwony. Każdy znajdzie coś dla siebie, dodatkowo nadają się na kwiaty cięte.
 • Nasturcja jest to roślina, sadzona na balkonach, tarasach ale również w ogrodzie. Jej rozłożysty, zwarty pokrój pięknie prezentuje się na obwódkach. Posiada pomarańczowe kwiaty, które są jadalne. Nasturcje wabią mszyce, przez co posadzone między warzywami chronią je przed tymi szkodnikami gdyż skupiają się one tylko na nasturcji.

Nasiona kwiatów

Pamiętajmy o tym aby nasiona, które siejemy wprost do gruntu miały swobodny dostęp do promieni słonecznych aby ziemia choć trochę była przez nie ogrzana. Siejąc nasiona możemy wybrać siew, rzędowy, losowy czy punktowy. Decydując się na siew rzędowy łatwiej jest nam ocenić, które gatunki wschodzą. Mieszanie gatunków i odmian powoduje że wzajemnie utrudniają sobie one wzrost bo zaczynają rosnąć zbyt gęsto. Wtedy potrzebny jest zabieg przerywania gdyż inaczej wszystkie nie przeżyją. Dlatego po wyborze siewu musimy później kontrolować ich kiełkowanie. Wysiew nasion zależy od ich wielkości im większe tym siejemy je głębiej. Głębokość siewu najczęściej opisana jest na opakowaniu. Po zasianiu nasiona przykrywamy je ziemią i lekko ugniatamy. Po tym obficie podlewamy miejsce wysiewu.

Przykładowe gatunki nasion kwiatów siane z rozsady:

 • Petunia ogrodowa gatunek, który bardzo często wykorzystywany jest do wiszących donic. Jej zwisający pokrój może zdobić miejsce obok okien i drzwi.
 • Żeniszek meksykański roślina, która posiada niebieskie, różowe  oraz białe kwiaty w zależności od odmiany. Sprawdzi się w miejscu słonecznym i dość wilgotnym.
 • Aster chiński jest to gatunek, którego kwiaty mają przeróżne barwy. Bardzo długo stoi w wazonie, dlatego można wykorzystać go w bukieciarstwie.
 • Celozja jest to gatunek o pięknych różowych, kwiatach i ciemnozielonych liściach. Długo kwitnie i nawet gdy kwiaty już usychają wygląda atrakcyjnie.
 • Lewkonia letnia jest to gatunek, który bardzo często wykorzystywana jest w bukieciarstwie. Jego kwiaty są delikatne i będą nadawać elegancji naszym rabatom.
 • Złocień jest to gatunek, który łudząco przypomina duży  rumianek. Posiada zwarty pokrój, pięknie prezentuje się w towarzystwie innych roślin, lubi miejsca słoneczne.
 • Zatrwian ogrodowy mimo swojego dalekiego pochodzenia od lat zanany jest również w Polsce. Jego kwiaty po ususzeniu wykorzystywane są do kompozycji roślinnych w postaci wianków, girland czy bukietów. 

Nasiona kwiatów

Uprawa roślin z rozsady może jest bardziej pracochłonna, ale w taki sposób można uzyskać okazy o wiele lepszej jakości. Ponad to jest to idealny sposób jeśli stawiamy na gatunki, które mają długi okres kiełkowania i są wrażliwe na niskie temperatury. Taki wysiew polega na tym, że nasiona na samym początku wysiewamy do wielodoniczek, skrzynek czy inspektów. Pojemniki z rozsadą trzymamy w tunelu, szklarni czy nawet na oknie w domu. Staramy się zachować dla nich odpowiednią wilgotność przez ciągłe zraszanie i wietrzenie aby dochodzi do cyrkulacji powietrza. Następnie gdy zaczną kiełkować i podrosną aż liście zaczną się stykać należy je przepikować. Czyli przesadzić do większych pojemników z większą rozstawą aby mogły swobodnie rosnąć. Przed wysadzeniem na miejsce stałe dobrze jest hartować nasze rośliny, czyli wystawiać je na początku na kilka godzin na zewnątrz, aby uniknąć po wysadzeniu tzw.: ‘szoku roślin’. Okazy najlepiej wysadzać w połowie maja po ostatnich przymrozkach. Pamiętajmy aby robić to delikatnie przed wysadzaniem dobrze jest podłoże wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładniowym, aby rośliny miały wszelkie mikro i makroelementy do dalszego wzrostu i wydania pięknych, ozdobnych kwiatów.

Pamiętajmy o tym aby dobrze przygotować się do siania nasion. Oprócz samych nasion, potrzebujemy dobrej jakości podłoża. Może to być ziemią gotowa zakupiona w sklepie lub podłoże, które posiadamy wzmacniamy nawozami. Obowiązkowe są również doniczki do rozsad czy inne pojemniki, jeśli decydujemy się na wysiew z rozsady. Łopatka czy dołownik ułatwiający nam robienie dziur, przydadzą się również grabie oraz konewka. Starajmy się wszelkie prace ogrodnicze wykonywać sprzętem czystym i odkażonym a własne dłonie lepiej zabezpieczyć w rękawiczki.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Literatura

 1. Wielka księga kwiatów, Praca zbiorowa, 2019
 2. Uprawa roli i roślin z elementami herbologii, M. Błażewicz- Woźniak i inni, 2019
 3. Ogród w zgodzie z naturą, M. L. Kreuter, 2003
 4. Pielęgnacja i uprawa roślin,
 5. Ogólna uprawa roli i roślin, B. Świętochowski, B. Jabłoński i inni, PWRiL, Warszawa, 1996
 6. Kwiaty siane wprost do gruntu, M. Chojnowski, Działkowiec, nr: 4, 1995
 7. Kwiaty roczne siane wprost do gruntu, Z. Pindel, Działkowiec, nr: 2, 2001
 8. Atlas roślin ogrodowych, 200 gatunków, A. Gawłowska, 2016
 9. Rośliny ozdobne stosowane w ogrodach podręcznych, E. Mackoś-Iwaszko, K. Karczmarz, Uniwersytet Lubelski, 2013
 10. Rozsada kwiatów jednorocznych, B. Mika, Działkowiec, nr: 2, 2000
 11. Rozsada kwiatów jednorocznych, B. Mika, Działkowiec, nr: 2, 2003
 12. 1001 porad jak zostać dobrym ogrodnikiem, P. Greenwood, Warszawa, 2008
 13. ABC, Warzywnictwa – krok po kroku, R. Le Page, G. Meudec, Warszawa