Zima to trudny okres nie tylko dla roślin kwitnących, ale również dla trawnika. Minusowe temperatury, zmienność klimatu i podwyższona wilgotność to tylko niektóre czynniki wpływające na wygląd murawy. Jednym ze sposobów na poprawę jej kondycji jest nawożenie, a wiosną należy zadbać o tę kwestię w szczególny sposób. Poznaj zasady i preparaty, które wzmocnią trawę na Twojej posesji.

Najważniejszym celem wiosennego nawożenia jest regeneracja trawnika oraz uzupełnienie cennych związków odżywczych.

Spośród pierwiastków odgrywających istotną rolę w prawidłowym rozwoju zielonej murawy, na szczególną uwagę zasługują głównie trzy: 

  • azot N – pobudza do wzrostu, odpowiada za intensywne wybarwienie
  • fosfor P – wzmacnia korzenie i przyspiesza ich rozrost
  • potas K – odżywia i uodparnia trawę na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Dobranie nawozu, które zaspokoi potrzeby rośliny i dostarczy niezbędnych składników we właściwym czasie i w odpowiednich proporcjach, jest zadaniem, którego pominięcie doprowadzi do znacznego pogorszenia stanu trawnika.

Wiosenne nawożenie trawnika – o czym musisz pamiętać

Przed podjęciem decyzji odnośnie do rodzaju nawozu, zaleca się przeprowadzenie badania gleby. Zwłaszcza jeśli nie znasz dokładnego rodzaju podłoża oraz jego pH (jeśli wartość pH jest niższa niż 5,5, trzeba przeprowadzić wapnowanie trawnika).

Dlaczego te kwestie są tak ważne?

Zarówno jedna, jak i druga przekłada się na kondycję darni i albo wspomaga jej rozrost, albo wręcz przeciwnie – trawa traci intensywną barwę, zaczynają pojawiać się mniejsze lub większe nieestetyczne prześwity, a także słabnie, stając się łatwym celem dla chorobotwórczych patogenów.

Co więcej, zastosowanie źle zbilansowanego i nieodpowiednio dobranego preparatu mineralnego, może doprowadzić do przenawożenia. Skutkuje to nadmiernym zasoleniem gleby, a to z kolei, zahamowaniem przyswajania przez trawę pożądanych związków pokarmowych.

Zanim rozpoczniesz wiosenne nawożenie trawnika, warto przeprowadzić podstawowe zabiegi poprawiające strukturę podłoża.

W przypadku gleby piaszczystej konieczne jest wzbogacenie jej o próchnicę – tu świetnie sprawdzi się kompost. Z kolei gleby gliniaste wymagają aeracji i wertykulacji, a dopiero później nawożenia.

  • Aeracja to czynność polegająca na nakłuwaniu murawy na głębokość do 10 cm. Do jej przeprowadzenia potrzebne będą specjalne buty z kolcami, a w przypadku dużej powierzchni – aerator. Aeracja napowietrza podłoże, poprawia jego strukturę oraz wchłanialność wody i przyswajanie nawozów, a także pobudza trawę do wzrostu.
  • Wertykulacja to pionowe nacinanie murawy, ukierunkowane na rozluźnienie struktury podłoża, usunięcie zeszłorocznego filcu i oczyszczenie z zalegającej trawy, które blokują swobodny dostęp do powietrza, wody, ale również do składników odżywczych. Wertykulacja podniesie elastyczność darni oraz zwiększy jej odporność na choroby grzybowe.

Po przeprowadzeniu powyższych zabiegów niezbędne jest odczekanie minimum tydzień, aby murawa miała czas na regenerację. Zadbaj również o usunięcie z trawnika chwastów. Jeśli powierzchnia murawy na to pozwala, zrób to ręcznie. Przy dużych i rozległych trawnikach, lepiej jest skorzystać z odpowiedniego herbicydu chwastobójczego.

Kiedy przeprowadzić wiosenne nawożenie trawnika?

No jasne – na wiosnę, ale kiedy dokładnie :)?

Aby wybrać optymalny termin, konieczne jest obserwowanie aktualnych warunków pogodowych oraz prognoz na najbliższe dni. Na ogół jest to przełom marca i kwietnia, po ustąpieniu zimowych przymrozków oraz rozmarznięciu podłoża. 

Najlepiej sprawdzi się bezwietrzny, pochmurny i suchy dzień. Trawa powinna być sucha, natomiast podłoże lekko wilgotne. Idealnym momentem jest nawożenie przed deszczem, a w przypadku braku opadów, niezbędne jest podlanie trawnika po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych. 

Pamiętaj, by unikać nawożenia mokrej trawy (granulki nawozu oblepią źdźbła) oraz bardzo przesuszonej (grozi popaleniem trawy).

Czym nawozić trawnik na wiosnę?

Wiosenne nawozy do trawnika powinny być bogate w azot, który odpowiada za pobudzenie rośliny do wzrostu. W sklepach ogrodniczych znajdziesz szeroki wachlarz możliwości, dzięki czemu wybierzesz nie tylko rodzaj, ale również formułę nawozu. 

Nawozy do trawnika możemy podzielić na organiczne i mineralne.

Zaletą nawozów organicznych jest przede wszystkim naturalna regulacja procesów zachodzących w podłożu. Ponadto, nawozy organiczne są całkowicie bezpieczne i nie ma możliwości, by doszło do przenawożenia gleby. Z tego powodu jest to idealna propozycja dla osób, które stosują w swoim ogrodzie wyłącznie preparaty naturalne, ale również dla tych, którzy obawiają się sięgnąć po specjalistyczne środki. Przykładem wersji organicznej jest np. obornik, kompost oraz włókno kokosowe. 

Nawozy mineralne z kolei to odpowiednio wyważone i zbilansowane mieszanki, które kupisz w trzech formułach: płynnej, proszkowej oraz w formie granulek. Najbardziej przyjazna, a jednocześnie najłatwiejsza w zastosowaniu jest forma granulowana. Aplikacja ogranicza się do rozsypania odpowiedniej ilości preparatu, zgodnie z zaleceniami producenta.

Wśród gotowych nawozów mineralnych wyróżnić możemy nawozy tradycyjne oraz nawozy długo działające. Decydując się na pierwszy rodzaj, musisz pamiętać o systematycznym nawożeniu trawnika przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ jego działanie ogranicza się do max. 30 dni. Z kolei nawozy długo działające pielęgnują trawnik nawet 6 miesięcy, dzięki czemu wystarczy 1-2 nawożenia w sezonie. Co więcej, w przypadku nawozu długo działającego, podobnie jak przy nawozie organicznym, nie ma ryzyka przenawożenia. 

Omawiając rodzaje nawozów do trawnika, nie możemy pominąć opcji jednoskładnikowej, bogatej w azot. Najpopularniejszym oraz chętnie wybieranym nawozem jednoskładnikowym, który sprawdzi się do wiosennego nawożenia, jest saletra amonowa.

Podsumowując, wiosenne nawożenie trawnika musi być starannie zaplanowane.

Weź pod uwagę nie tylko pogodę, ale również jakość podłoża. Do nawożenia należy przystąpić po uprzednim przygotowaniu gleby, dzięki czemu trawa pobierze optymalną ilość związków odżywczych pochodzących z nawozów. Do wyboru masz szeroką gamę specjalistycznych preparatów, o różnorodnej formie i sposobach aplikacji.