Spis treści

Róże są jednymi z najpiękniejszych kwiatów, które dodają uroku i koloru do ogrodów i bukietów. Jednak nawet najpiękniejsze róże nie są wolne od różnych chorób, które mogą wpływać na ich zdrowie i wygląd.

pomarańczowe róże

Choroby róży mogą mieć różnorodne przyczyny, w tym infekcje grzybicze, wirusy, bakterie, a także stres środowiskowy. Objawy chorób róży mogą obejmować zmiany w liściach, pędach, pąkach kwiatowych i korzeniach. Często pojawiają się plamy, zgorzel, zniekształcenia lub opadanie liści. Jeśli choroby nie są rozpoznane i odpowiednio leczone, mogą prowadzić do osłabienia rośliny, a nawet jej śmierci.

W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym chorobom róży, które spotyka się w ogrodach. Będą to choroby, które jest w stanie zauważyć już na wczesnym etapie nawet niedoświadczony jeszcze ogrodnik – mączniak prawdziwy, czarna plamistość oraz rdza. Dowiesz się, jak rozpoznać te choroby, jakie są ich przyczyny i jak można im zapobiegać.

Omówimy również skuteczne metody leczenia i ochrony róż przed chorobami.

Jeśli jesteś miłośnikiem róż i zależy Ci na zdrowiu i pięknie kwitnących roślinach, to artykuł o chorobach róży jest dla Ciebie. Przygotuj się na zgłębienie tajemnic tych wspaniałych kwiatów i zdobądź wiedzę, która pomoże Ci utrzymać Twoje róże w doskonałej formie.

Mączniak prawdziwy - choroby róży

Jest to choroba róż wywołana przez grzyb Sphaerotheca pannosa. Jego rozwojowi sprzyjają ciepłe i wilgotne pogody oraz osadzenie w miejscu gdzie gleba jest mokra, ale zimna. Niekorzystnie wpływa też miejsce o słabym ruchu powietrza. Dodatkowm czynnikiem powodującym nasilenie się choroby może być przenawożenie róży azotem. Unikać należy podlewania rośliny „z góry”, lejąc wodę po liściach.

Choroba charakteryzuje się białym, puszystym nalotem, który występować może w całej nadziemnej części rośliny – zarówno na liściach, łodygach jak i na kwiatach. Grzyb ten widocznie hamuje rozwój róży, a nawet może doprowadzić do opadania liści i karłowacienia. Mączniak jest o tyle niebezpieczna chorą róży, że jest w  stanie przezimować w pąkach liściowych i opadłych liściach do kolejnego roku, tak więc skażone fragmenty rośliny powinno się niezwłocznie wycinać, aby nie doprowadzić do rozległego rozwoju choroby.

Jeżeli jednak nie udało nam się tego uniknąc i liście naszej róży zdają się mieć mączny nalot czas zadziałać korzystając z przeznaczonych do tego prepatatów. W przypadku mączniaka prawdziwego świetnie sprawą się preparaty takie jak: Amistar 250 SC, Lecitec. Służą one do oprysków naa roślinę i z pewnością z ich pomocą choroba ustąpi znacznie szybciej.Polysect Natural 800ml Substral

POLYSECT NATURAL

INSEKTYCYD w formie cieczy do bezpośredniego stosowania (AL) przeznaczony do ochrony roślin ozdobnych.

Środek wykazuje skuteczność wobec powszechnie występujących i uciążliwych szkodników w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych w ogrodach przydomowych i ogrodach działkowych, ogrodzie, owadów w tym mszyc, przędziorków, mączlików, miseczników, tarczników, wełnowców, skoczków, gąsienic motyli i poskrzypki liliowej.

POZNAJ PRODUKT

Czarna plamistość - choroby róży

Choroba ta charakteryzuje się wytępowaniem na liściach nierównomiernych czarnych plam. Uznawana jest za najgroźniejsza z chorób jakie mogą dotknąć różę. Jest to choroba grzybowa wywoływana przez grzyb Diplocarpon rosae. Przenoszony jest zwykle poprzez kropelki wody, ale także z pomocą owadów.

Choroba najszybciej rozwija się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Temperatury sprzyjające dla rozwoju plamistości zaczynają się już od 15°C, a więc roślinę trzeba obserwować tak naprawdę już od wiosny. Grzyb w ciągu kilku godzin potrafi wniknąc w tkankę liścia. Na początku choroby na liściach pojawiają się brązowe plamy, kt óre stopniowo ciemnieją. Przy silnym rozwoju grzyba na liściach pojawiają się także żółte odbarwienia, a nawet liście mogą zacząć opadać. Choroba hamuje rozwój rośliny – jej wzrost oraz kwitnienie. Warto wspomniec także o usuwaniu zarażonych pędów, ponieważ grzyb ten potrafi w nich przezimowa i powrócić w kolejnym sezonie.

W przypadku czarnej plamistości świtnym rozwiązeniem będzie zastosowanie preparatu jakim jest Polywersum WP. Produkt w swoim składzie zawiera grzyb, który jest nieszkodliwy dla roślin natomiast w stosunku do innych grzybów działa pasożytniczo, niszcząc je. Warto wspomnieć także, że jest to naturalny środek ochrony roślin, który wspomaga zarówno część nadziemną jak i korzeniową. 

Rdza róży - choroby róży

Kolejnym zagrożeniem dla róży są grzyby Phragmidium tuberculatum oraz Phragmidium mucoronatum, wywołujące chorobę jaką jest rdza róży.

Sposób zarażenia jest podobny jak w przypadku wcześniej opisanych chorób grzybiczych róży. Choroba rozwija się w wilgotnym środowisku. Początkowo choroba atakuje dolną część rośliny, gdzie na rewersie liścia zaczynaja pojawiać się nieduże pomarańczowe plamki, które z czasem dopiero nabiorą dużych rozmiarów i przyniosą duże straty jeśliw porę nie zareagujemy. Plamy te z czasem przybrać mogą ciemniejszy kolor – brązowieją, czernieją, a w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do obumierania róży.

Co charakterystyczne, biorąc pod uwagę omówione do tej pory choroby grzybowe róży – rdza potrafi przezimować w pędach. Bardzo ważne jeat aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia rośliny i w razie potrzeby usuwać zarażone czesci rośliny. Także obumarłe liście leżące na podłożu.

Jeżeli rdza już wystąpiła, środkiem, który może pomóc naszej róży jest Biosept Active. Produkt stworzony na bazie grejpfruta, jest w pełni naturalny i bezpieczny dla środowiska. Można go stosować zarówno profilaktycznie jak i interwencyjnie, kiedy nasza roślina wymaga już pomocy. Roztwór jest gotowy do użycia, posiada wygodni atomizer dzięki czemu zadbanie o nasze kwiaty nie sprawi problemu a będzie komfortowe i przyjemne. Biosept Active świetnie sprawdzi si e nie tylko w przypadku rdzy, ale także wielu innych chorób grzybowych takich jak szra pleśń, fytoftoroza i wiele innych.

Szara pleśń - choroby róży

Chorobę tą wywołuje grzyb Botrytis Cinerea. Zarodniki grzyba przenosza się w powietrzu, szczególnie łatwo kiedy nośnikiem jest woda, a więc deszczowe i mgliste pogody wspomagają rozwój choroby róży. Szara pleśń najszybciej rozwija się w temperaturach oscylujących w granicach 15-25°C. Szczególnie szybko zarażają się uszkodzone liście lub inne obumarłe części rośliny, z których choroba przedostaje się dalej infekując ostetcznie całą różę.

Niekorzystne dla rośliny jest także jej przenawożenie,

więc należy zwróić uwagę na dobrany rodzaj oraz przede wszystkim ilośc nawozu do naszych kwiatów. Jak nawozić wiosną? Przecyztaj nasz artykuł Wiosenne nawożenie

Choroba w początkowym stadium przejawia się  brunatnymi plamami, które występować mogą w różnych częsciach rodziny. Plamy te w późniejszym etapie mogą przybrać formę gnilnych, zmieniając się ostatecznie w niemal czarne nekrozy. W kolejnych dniach zaczyna pojawiać się charakterystyczny przy tej chorobie osad w postaci białego nalotu grzybni na kiatach liściach i pędach rośliny.

Podobnie jak inne grzyby tak i tan doskonle przygotowany jest do przetrwania zimy, którą przeczekac potrafi w opadłych liściach oraz zarażonych już pędach – dlatego tak wa zne jest aby na bieżąco usuwać te części róż, których dotknęła infekcja.

Choroba ta nie jest  latwa do z walczenia ale z pomocą przychodza preparaty takie jak Switch 62,5 WG czy wspomniane wcześniej już w przypadku czarnej plamistości Polywersum WP. Switch 62,5 WG jest preparatem interwencyjnym, który pomoże nam kiedy nasza róża ma już oznaki choroby. Aplikuje się go bezpośrednio na roślinę tworząc roztwór o odpowiednim stężeniu w zalezności od uprawy, którą chcemy uratować.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.