W tym roku lato zaskoczyło nas wyjątkowo wcześnie. Już w maju termometry pokazywały temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Aż strach pomyśleć co będzie działo się w tym i kolejnych miesiącach. Pewne jest jedno - nawadniając swój organizm, chroniąc głowę, skórę i oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, nie możemy zapominać o roślinach ogrodowych. W takich okresach one także wymagają szczególnego traktowania. Dlatego podpowiadamy, jak chronić rośliny przed upałami.

 

Podlewanie

Kiedy temperatura powietrza niebezpiecznie zbliża się do 30 stopni Celsjusza bądź też przekracza tę wartość, ogromną rolę odgrywa obfite, systematyczne podlewanie. Nie bez znaczenia jest jednak pora dnia, w jakiej sięgniemy po węże ogrodowe, konewki i wiadra. Nawadnianie w samo południe, na pełnym słońcu nie tylko nie pomoże roślinom, ale wręcz zaszkodzi - poparzy je. Dlatego zaleca się podlewanie ogrodu wcześnie rano, gdy zarówno gleba, jak i ziemia w donicach i skrzynkach nie jest jeszcze nagrzana, ewentualnie późnym wieczorem. W ciągu lata bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w systemy zraszające. Dużo uwagi powinniśmy przy tym poświęcić gatunkom, które mają płaski system korzeniowy, czyli klonom, magnoliom, hortensjom, wrzosom i innym.Cellfast Wąż Ogrodowy HOBBY ATS2 1/2

Cellfast Wąż Ogrodowy HOBBY ATS2 1/2

Rodzina węży ogrodniczych hobby Cellfast to węże 6 warstwowe, nieskręcające się, odporne na powstawanie supłów blokujących strumień wody.

 

Ściółkowanie

Aby uchronić rośliny przed negatywnym wpływem palących promieni słonecznych duże znaczenie ma także ściółkowanie gleby wokół nich. Pod tym względem niezastąpiony jest rozdrobniony materiał organiczny (trociny, słoma, kora drzew iglastych, roślinne ścinki), który warto rozrzucić nie tylko pod wybrane rośliny w ogrodzie, ale również kwiaty w donicach i skrzynkach. Dzięki temu ziemia, a co za tym idzie system korzeniowy nie będą wysychały i utrzymają właściwy poziom wilgoci.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Ochrona przed słońcem

Jeśli tylko mamy taką możliwość rośliny uprawiane w donicach i skrzynkach, np. na tarasach i balkonach w upalne, słoneczne dni należy przestawiać w zacienione miejsca, osłaniać parasolem bądź też okrywać specjalną włókniną ogrodniczą. Jest to wyjątkowo ważne w przypadku gatunków o dużych liściach. Poza tym, warto pamiętać, że donice i inne pojemniki w ciemnym kolorze, wykonane z plastiku, a także te metalowe zdecydowanie szybciej się nagrzewają.

Nawadnianie

wąż Gardena zraszacz natrysk Gardenowo