Lilie to rośliny cebulowe, które charakteryzują się ogromną różnorodnością w zakresie wybarwienia, pokroju oraz rodzaju kwiatów. Prawidłowy rozwój rośliny uwarunkowany jest w głównej mierze właściwie przeprowadzonym sadzeniem. Jak sadzić lilie? Kiedy należy to robić? Sadzenie lilii w ogrodzie krok po kroku.

różowe lilie w słońcu

SPIS TREŚCI:

Jak wyglądają zdrowe cebulki lilii?

Ponieważ lilie są gatunkiem cebulowym, zanim zaaranżujesz dla nich odpowiednie stanowisko, musisz zaopatrzyć się w cebulki. W sklepach ogrodniczych największy wybór cebulek roślinnych pojawia się wczesną wiosną, dlatego warto wykorzystać ten okres, by kupić zdrowy materiał sadzeniowy.

Zdrowe cebulki lilii charakteryzują się dachówkowato ułożonymi, mięsistymi łuskami. W przeciwieństwie do cebulek wielu innych gatunków, na cebulach lilii nie występują suche łuski zewnętrzne. Co ciekawe, cebulki lilii mogą różnić się od siebie wielkością (niektóre okazy osiągają nawet 30 cm średnicy) oraz kolorem, jednak niezależnie od wybranej odmiany powinny być jędrne, bez widocznych uszkodzeń, wysuszonych łusek oraz z nienaruszonym systemem korzeniowym.

Co ciekawe, cebulki lilii mogą wytwarzać dwa rodzaje korzeni. W sklepie możesz więc spotkać egzemplarze z korzeniami wyrastającymi u dołu, z piętki cebulki oraz takie, które wytwarzają korzenie pędowe, znajdujące się nad cebulką, aczkolwiek na fragmencie pędu pozostającego pod ziemią.

cebulki lilii na podłodze w ziemi

Sadzenie lilii – stanowisko, przygotowanie podłoża

Planując sadzenie lilii w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę, że jest to gatunek, który uwielbia stanowiska słoneczne, ciepłe i zaciszne. Posadzenie rośliny w cieniu może skutkować zahamowaniem jej wzrostu i mniej okazałym kwitnieniem, a w skrajnych przypadkach – całkowitym obumarciem, aczkolwiek zdarzają się odmiany preferujące miejsca delikatnie zacienione. 

Optymalne podłoże to podłoże o wysokiej zawartości próchnicy, dobrze przepuszczalne i bardzo żyzne. Lilia nie lubi długotrwałych zastojów wody, dlatego unikaj miejsc z glebą gliniastą i zwięzłą. Odczyn pH uzależniony jest od wymagań konkretnej odmiany i waha się w zakresie między 5,5-7,0.

Jak przygotować podłoże pod uprawę lilii?

  • Dokładnie posprzątaj rabaty, na których zasadzisz lilie. Co ważne, nie powinno ono ograniczyć się wyłącznie do usunięcia chwastów. Postaraj się również jak najdokładniej oczyścić stanowisko z kamieni, patyków i pozostałości innych roślin.
  • Kolejnym krokiem jest staranne i głębokie przekopanie podłoża na głębokość nawet kilkudziesięciu centymetrów. Czynność ta poprawi przepuszczalność, użyźni oraz rozbije grudy ziemi mogące powodować zastoje wody.
  • Zbyt piaszczystą lub zbyt ciężką, gliniastą glebę trzeba użyźnić. W tym celu możesz wykorzystać specjalne podłoże ogrodnicze lub kompost.
  • Jeśli kupisz cebulki lilii z korzeniem znajdującym się nad cebulką, musisz pamiętać, by wierzchnia warstwa podłoża była lekka i dobrze napowietrzona.

Kiedy sadzić lilie do gruntu?

W przypadku lilii wyróżniamy dwa terminy sadzenia do gruntu – wiosenny i jesienny.

Choć lilie w większości przypadków całkiem dobrze radzą sobie z zimowaniem w gruncie, a do przetrwania wystarczy zabezpieczenie w postaci kopczyka z liści lub słomy, to zdecydowanie częściej zalecane jest wiosenne sadzenie lilii. Głównie z powodu dużej dostępności materiału sadzeniowego w sklepach ogrodniczych, ale także z uwagi na mniejsze ryzyko przemarznięcia delikatnych łusek, pozbawionych zewnętrznej ochrony.

 

  • Wiosna – mrozoodporne odmiany można sadzić do gruntu już w marcu. Optymalnym terminem jest kwiecień oraz początek maja.
  • Jesień – jesienne sadzenie należy zaplanować najpóźniej do połowy października, by dać roślinie odpowiednią ilość czasu na ukorzenienie się i wzmocnienie przed nadejściem zimowych mrozów.
pomara_czowe_lilie_na_drewnianej_desce Gardenowo

Jak sadzić lilie? Sadzenie lilii krok po kroku

Przed sadzeniem zalecamy zaprawienie cebulek w specjalnym środku grzybobójczym, by wzmocnić je i zabezpieczyć przed chorobami i szkodnikami.

  • Wykop dołki. Na dno warto wysypać warstwę żwirku, który pomoże w drenażu podłoża oraz kompostu, który je użyźni. Tak przygotowane dno przykryj cienką warstwą ziemi ogrodowej.
  • Jak głęboko sadzić lilie? Przyjmuje się, że głębokość dołka powinna być równa mniej więcej trzem wysokościom cebulki. Ponieważ sam materiał jest różnej wielkości, niezbędne będzie dostosowanie głębokości wykopu do potrzeb konkretnej cebulki. Rozstawa lilii wynosi zazwyczaj 30 cm.
  • Umieść cebulki w przygotowanych dołkach piętką do dołu i przysyp spulchnioną ziemią.
  • Delikatnie ugnieć glebę.
  • Świeżo posadzone cebulki lilii obficie podlej. Strumień wody powinien być rozproszony, by uniknąć wypłukania lub uszkodzenia cebulki.
  • Niezależnie od tego, czy wybrałeś termin wiosenny, czy jesienny, zaleca się ściółkowanie stanowiska po wykonanym sadzeniu. Zabieg ten zabezpieczy cebulki przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zmienną i gwałtowną pogodą oraz nadmierną utratą wilgoci z podłoża. Wiosną wystarczy ściółka o grubości ok. 3 cm, natomiast jesienią niezbędna będzie dodatkowa warstwa ochronna. Jako ściółka doskonale sprawdza się sosnowa kora, liście oraz igliwie. Ściółkę usuwamy wiosną, po ustąpieniu zimowych przymrozków i ustabilizowaniu się pogody. 
  • Jeżeli wybór na sadzenie to jesień, sprawdź jakie dodatkowo możesz posadzić cebulki jesienią w naszym artykule jakie cebulki sadzić jesienią

Wiele odmian LILII w naszej ofercie

Zobacz JAKIE LILIE mamy Dla CIEBIE

 

Nie zapomnij oznaczyć miejsca sadzenia, by uniknąć sytuacji, gdy po kilku tygodniach zapomnisz jaka roślina znajduje się na rabatach. W tym celu najlepiej sprawdza się proste rozwiązanie w postaci patyczka lub etykiety umieszczonych w podłożu, na których umieścisz nazwę odmiany.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.