Jesień to idealna pora na sadzenie cebulek kwiatowych. Zwłaszcza jeśli zależy Ci, by Twój ogród już od wczesnej wiosny rozkwitł kolorami i ozdabiał przestrzeń wokół domu. Jakie cebulki najlepiej sadzić jesienią? Jaki termin wybrać i jak przygotować podłoże pod sadzenie cebulek?

Dlaczego warto sadzić cebulki jesienią?

Wybierając termin sadzenia cebulek, warto wziąć pod uwagę dwie kwestie – termin kwitnienia danego gatunku oraz odporność na mrozy. Doświadczeni ogrodnicy sugerują, że znacznie lepszą porą jest jesień, jednak niektóre rośliny są tak wrażliwe na zimowe przymrozki, że pozostawienie ich w podłożu, mogłoby skończyć się przemarznięciem. Przykładem gatunków, które należy sadzić wiosną, są między innymi: piwonie, mieczyki, begonie i dalie.

Do sadzenia pozostałych gatunków roślin, z powodzeniem możesz wybrać terminy jesienne, aczkolwiek i w tym przypadku, dokładna pora sadzenia powinna uwzględniać preferencje danego gatunku, a także aktualne warunki atmosferyczne.

Dlaczego lepszym terminem na sadzenie cebul jest jesień?

  • Posadzone rośliny zakwitną już na wiosnę.
  • Niektóre gatunki mogą zakwitnąć jeszcze tej samej jesieni.
  • Cebulki zdążą zadomowić się w podłożu przed nadejściem mrozów.
  • Zdążą również przejść w stan spoczynku, by bezpiecznie przetrwać zimę.

Pomimo iż jesień jest terminem zalecanym, to warto mieć na uwadze, aby odpowiednio zabezpieczyć posadzone cebulki przed mrozem oraz zbyt szybką utratą wilgoci. Najlepszą metodą jest oczywiście ściółkowanie podłoża grubą warstwą torfu, korą ogrodową, ewentualnie gałązkami drzew iglastych. Ściółkowanie powinno być przeprowadzone już po pierwszych przymrozkach, najlepiej w listopadzie. Warto pamiętać, że zbyt wczesne umieszczenie na rabatach warstwy zabezpieczającej, może przyczynić się do zwabienia szukających pożywienia gryzoni.

Jakie cebulki sadzić jesienią?

Podobnie jak inne gatunki, tak i rośliny cebulowe, mają określone terminy sadzenia. Niektóre gatunki możesz sadzić już w sierpniu, jednak zdecydowana większość gatunków preferuje wrzesień oraz październik. W ostateczności, jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła, możesz pokusić się o sadzenie w listopadzie, jednak istnieje duże ryzyko, że cebulki nie zdążą odpowiednio się ukorzenić oraz przejść w okres spoczynku. Aby nie narażać roślin, a także swojego portfela na niepotrzebne wydatki, sugerujemy zakończyć sadzenie nie później, niż w październiku.

Poniżej przykłady roślin cebulowych wraz z optymalnym terminem sadzenia.

  • Sierpień: korona cesarska, szafran (krokus jesienny), narcyz, szachownica, zimowit.
  • Wrzesień: brodiea, przebiśniegi, puszkinia, zawilec.
  • Wrzesień/październik: czosnek ozdobny, floks, funkia, hiacynt, irys, jaskier, krokus, szafirek, tulipan, pustynnik.
  • Październik: cebulica syberyjska, kosaciec, rannik, śnieżnik.

Powyższe terminy powinny być traktowane jedynie orientacyjnie. Na prawidłowy termin wpływa bowiem wiele zmiennych, jak chociażby warunki pogodowe, dlatego przed sadzeniem warto wziąć je pod uwagę. Pamiętaj również, że zbyt wczesne posadzenie cebulek może spowodować rozwijanie się roślin jeszcze przed nadejściem zimy. Z kolei zbyt późne wsadzenie cebulek sprawi, że rośliny nie będą miały wystarczająco dużo czasu, by się ukorzenić.

Na jaką głębokość sadzić cebulki jesienią?

Głębokość sadzenia cebulek kwiatowych ma ogromne znaczenie dla rozwoju rośliny i w tym przypadku raczej bez znaczenia jest, który ostatecznie termin wybierzesz – jesienny czy wiosenny.

Ogólnie przyjętą zasadą jest sadzenie cebulek do dołków, których głębokość jest mniej więcej trzykrotnie większa od wielkości cebulki. Jeśli więc cebulka ma 4 cm wysokości, dołek powinien mieć głębokość ok. 10 cm.

Zbyt głębokie dołki mogą powodować problemy z przebiciem się młodych pędów przez warstwę podłoża, z kolei cebulki umieszczone zbyt płytko, dość szybko ulegną wysuszeniu. Odstępy pomiędzy cebulkami powinny być równe około połowy wysokości, jaką docelowo ma osiągnąć dana roślina. Pamiętaj również, by cebulki sadzić piętką do dołu.

Opisane zasady są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają na prawidłowe sadzenie cebulek nawet przez mniej doświadczonych lub zupełnie początkujących miłośników ogrodu.

Podłoże i stanowisko dla cebulek kwiatowych i cebulek jesiennych

Przed sadzeniem cebulek należy przygotować podłoże. Przeważająca większość roślin cebulowych preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione oraz żyzne, dobrze przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze i niezbyt wilgotne gleby. Jeśli w Twoim ogrodzie lubi zalegać duża ilość wody, rośliny mogą się nie przyjąć, jednak taki czynnik jak rodzaj podłoża, z łatwością dostosujesz do wymagań wybranych gatunków.

Przede wszystkim musisz odchwaścić obszar, w którym planujesz posadzić cebulki. Możesz zrobić to ręcznie lub skorzystać z preparatów chwastobójczych, które kupisz w sklepie ogrodniczym. Warto mieć na uwadze, że po zastosowaniu herbicydów należy odczekać z sadzeniem ok. 2-3 tygodnie. Kolejną czynnością jest użyźnienie gleby. W przypadku zbyt ciężkiego, gliniastego podłoża, rozluźnij je za pomocą piasku, torfu lub rozdrobnionej kory. Strukturę gleby poprawi również zmieszanie jej z kompostem lub odpowiednio przekompostowanym obornikiem.

Optymalny odczyn pH gleby dla roślin cebulowych powinien mieścić się w przedziale 6,6-7,2. Przy zbyt niskim odczynie sprawdzi się wapnowanie gleby, z kolei za wysoki odczyn pH obniżysz nawozem zakwaszającym lub kwaśnym torfem.

Cebulki kwiatowe sadzone jesienią - szkodniki

Ważna uwaga! Cebulki kwiatowe to niestety ulubiony przysmak wielu ogrodowych szkodników. Najbardziej problematyczne to np. turkuć podjadek, nicienie, nornice i krety. W celu zabezpieczenia cebulek przed podgryzaniem ich przez wspomniane szkodniki glebowe, możesz posadzić cebulki w specjalnych osłonkach wykonanych z plastiku. Jest to dość popularna metoda, aczkolwiek sprawdzi się jedynie w sytuacji, gdy populacja szkodników nie jest duża. W przypadku zbyt gwałtownego rozprzestrzeniania i namnażania się żarłocznych gryzoni i owadów, należy zastosować jeden ze środków chemicznych ukierunkowanych na walkę z konkretnym problemem.