Podlewanie ogrodu to jedna z podstawowych czynności, która jest wykonywana przez każdego właściciela przydomowego kawałka zieleni. Jak wiadomo, pochłania to całkiem sporo wody, a tym samym rachunki nieubłagalnie rosną. Jakie są sposoby na tanie nawadnianie ogrodu? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych metod.

Kiedy podlewać ogród?

Zanim zabierzemy się do podlewania ogrodu, warto poznać podstawowe zasady. Pamiętaj, że najlepszą porą na nawadnianie przydomowej zieleni jest wczesny ranek. Wówczas nie jest jeszcze gorąco, a promienie słońca nie palą naszych roślin i trawy. Jak wiesz, krople wody na liściach, działają niemalże jak soczewka. Padające na nie promienie słoneczne sprawiają, że rośliny się przegrzewają i obumierają. Z tego też względu, nigdy nie podlewaj ogrodu w upalne popołudnie. Odpowiednią porą na nawadnianie jest też wieczór, kiedy gorące słońce już nie grzeje, a temperatura staje się nieco niższa. Trzymając się tej podstawowej zasady, możemy być pewni, że podlewamy ogród tak, jak należy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Jak podlewać ogród?

Podlewając ogród, warto zwrócić uwagę na to, ażeby woda trafiała bezpośrednio do roślin, dzięki czemu będą one odpowiednio nawodnione, a tym samym staną się zdrowsze i ładniejsze. Wielu właścicieli ogrodu zapomina, że lepiej podlewać rzadko i obficie aniżeli często i niedokładnie. Dokładne nawadnianie sprawia, że woda przedostaje się w głębsze partie gleby i nie odparowuje tak szybko w ciągu dnia. Istotne jest również to, by nie lać wody po liściach, gdyż może się to przyczynić do chorób roślin i rozwoju grzybów. Równie ważne jest to, by podlewać rośliny delikatnym strumieniem wody. W przeciwnym razie możemy uszkodzić liście i kwiaty. Obecnie mamy do wyboru naprawdę sporo różnego rodzaju końcówek rozpraszających strumień wody. Warto pamiętać o tym, że każdy gatunek rośliny ma inne zapotrzebowanie na wodę i ten aspekt również należy uwzględnić podczas podlewania ogrodu.

Tanie podlewanie ogrodu

Każdy właściciel szuka sposobu na to, by zaoszczędzić, a tym samym wypróbowuje metody na tanie nawadnianie ogrodu. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które warto wcielić w życie - dzięki nim nie tylko ułatwimy sobie codzienność, ale przede wszystkim obniżymy opłaty, co odczujemy już w pierwszych miesiącach po wprowadzeniu zmian.

Automatyczne nawadnianie ogrodu

Automatyczne nawadnianie ogrodu to coś, co warto rozważyć. Rozwiązanie jest niezwykle wygodne. Każdy właściciel zwłaszcza dużych powierzchni zieleni wie, że codzienne podlewanie zajmuje sporo czasu i może być uciążliwe. Mało tego, zautomatyzowanie procesu sprawia, że podlewanie ogrodu może być maksymalnie oszczędne. Podlewając rośliny, trawę i krzewy ręcznie zużywamy znacznie więcej wody. Statystyki pokazują, że przy zastosowaniu systemów automatycznych oszczędności sięgają nawet do 70%.

Automatyczne nawadnianie ogrodu wiąże się nie tylko z komfortem, ale również z oszczędnością. Nasza roślinność będzie miała codziennie zapewnioną odpowiednią ilość wody, a my zyskamy sporo czasu wolnego. Obecnie na rynku dostępnych jest masa systemów, które ułatwiają podlewanie oraz są ekonomiczne.

Pamiętaj, że decydując się na system automatycznego nawadniania ogrodu, należy zadbać również o jego konserwację. Konieczne jest bieżące sprawdzanie jego stanu oraz usuwanie ewentualnych drobnych usterek. Dzięki temu będziemy się cieszyć długie lata sprawną instalacją. Odpowiednio zamontowany i ustawiony system to gwarancja oszczędności.

Mówiąc o automatycznych systemach nawadniających, pierwsze co przychodzi nam do głowy to zraszacze ogrodowe. Zyskują one coraz większą popularność i są chętnie kupowane nie tylko przez właścicieli dużych terenów, ale również i tych mniejszych. Rozwiązanie spisuje się świetnie w ogrodzie i nie dość, że dostarcza wodę i dba o roślinność i trawę, to może również być źródłem świetnej rozrywki - w upalne dni dzieci będą przez nie chętnie przeskakiwać i czekać na orzeźwienie. Zraszacze ogrodowe są niezwykle praktyczne nawet wtedy, gdy nasz ogród składa się wyłącznie z trawy. Urządzenie podlewa ogród wczesnym rankiem lub wieczorem. Możemy zastosować jeden zraszacz lub wykonać cały system podlewania. Zraszacze mogą być obsługiwane ręcznie (przekręcenie kurka z wodą) lub automatycznie (specjalny sterownik umożliwiający ustawienie systemu).

Zraszacz ogrodowy

O montażu systemu dobrze pomyśleć już zawczasu - dzięki temu unikniemy przekonywania w miejscach, gdzie kładziona będzie instalacja. Poszczególni producenci oferują nam masę rozmaitych rozwiązań - zarówno zraszacze wynurzane (wysuwające się z trawnika tylko na czas podlewania), jak i bardziej widoczne. Na wstępie musimy też podjąć decyzję, czy chcemy zainstalować w ogrodzie zraszacze stałe, czy ruchome. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujemy, szybko docenimy wygodę, a koszty włożone w cały system szybko nam się zwrócą. W końcu ogród będzie podlewany równomiernie i regularnie i to bez jakiegokolwiek naszego wysiłku.

  • Zraszacze stałe

Zraszacze stałe mogą być wynurzane, jak i niewynurzane. Schowane w pojemnikach umieszczonych pod trawnikiem lub glebą, są niewidoczne i niezwykle estetyczne. Co więcej, daje to pewność, że o mechanizm nikt się nie potknie. Zraszacze stałe są najczęściej połączone ze sobą wężami umieszczonymi pod powierzchnią trawnika. Przeważnie wyposażone są w system regulacji, dzięki czemu możemy ustawiać samodzielnie zasięg, na jaki pada woda. Zraszacze niewynurzane ukryte są z kolei w trawie - prezentują się estetycznie, jednakże można się o nie potknąć.

  • Zraszacze ruchome

Zraszacze ruchome posiadają wbudowany mechanizm, które umożliwiają obrót. Dzięki temu możemy regulować poziom odchylania urządzenia. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w przypadku małych powierzchni - wówczas już jeden zraszacz wystarcza, by nawodnić ogród. Kupując takie urządzenia, warto zwrócić uwagę na dźwięki, jakie wydają i przekonać się, czy odgłosy nie będą nas irytować.

Wybrane dla Ciebie

  • Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe to ciekawe rozwiązanie, które umożliwia doprowadzenie wody do korzeni wszystkich roślin. Specjalna instalacja w formie taśm kroplujących sprawdzi się, kiedy uprawiamy w ogrodzie warzywa lub kwiaty - grządki będą w końcu odpowiednio nawodnione i to bez żadnego wysiłku. Samo zużycie wody jest niewielkie - krople wody wnikają do korzeni. Co więcej, system umożliwia dostosowanie nawadniania pod konkretne rośliny. Istotne jest to, by wszystko dokładnie rozplanować i odpowiednio rozprowadzić instalację po całym ogrodzie. Zakup systemu i montaż początkowo mogą się nam wydawać drogie, jednakże szybko odczujemy oszczędności, jakie daje. Podziemny system nawadniania jest naprawdę ekonomiczny i umożliwia kontrolę użytej wody. Rozwiązanie to sprawdzi się idealnie także w przypadku mniejszych ogrodów.

Podlewanie ogrodu deszczówką

Wykorzystanie wody opadowej jest niezwykle popularne. Warto gromadzić deszczówkę i zrobić z niej odpowiedni użytek. Co ważne - nie wymaga to żadnych drogich sprzętów. Jej gromadzenie jest proste - pod rynnami dachowymi po prostu ustaw pojemniki, do których będzie spływała woda. Następnie wykorzystasz ją do podlewania ziemi. Deszczówkę możesz magazynować. Statystyki mówią o tym, że podczas silnych opadów możesz zebrać tyle wody, że koszty związane z podlewaniem ogrodu zmniejszą się nawet o połowę. Decydując się na gromadzenie deszczówki, zwróć uwagę na detale. Pojemniki na wodę powinny stać w zacienionym miejscu. Dzięki deszczówce zmniejszysz zużycie wody bieżącej i zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Zwróćmy również uwagę na to, że ma ona sporo zalet - nie zawiera bowiem chloru i metali ciężkich, a tym samym jest korzystna zarówno dla środowiska, jak i dla naszego ogrodu. Lekko kwaśny odczyn jest odpowiedni dla roślin. Gromadzenie deszczówki to nie tylko rozwiązanie ekonomiczne, ale i ekologiczne.

Własna studnia w ogrodzie

Obecnie inwestycje w studnie ogrodowe nie cieszą się taką popularnością, jak niegdyś. Do jej wybudowania należy zatrudnić odpowiedniego specjalistę, który znajdzie ujęcie wody w ogrodzie, a więc na początku ponosi się spore koszty. Konieczna będzie również pompa ogrodowa, umożliwiająca przekazywanie wody ze studni do ogrodu. Ten sposób na tanie nawadnianie zieleni nie jest obecnie aż tak chętnie wykorzystywany, jednakże może pozwolić nam na spore oszczędności.

Kontroluj, ile wody zużyłeś do podlewania ogrodu

Jeśli zastanawiasz się, ile wody zużywasz do podlewania ogrodu, to możesz to łatwo skontrolować. Sprawdzanie i spisywanie stanu jednego licznika, który również pokazuje stan bieżącej zużytej wody w domu, jest uciążliwe. Z tego też względu warto rozważyć opcję zamontowania drugiego licznika, który wskazywałby jedynie stan wody zużytej do podlewania ogrodu. Pamiętaj, że zużywając mniej wody, dbasz również o środowisko!