Warto zacząć od świadomego planowania i przemyślanej pielęgnacji roślin. Kalendarz ogrodnika na styczeń kryje w sobie tajemnice, które pozwolą stworzyć nie tylko estetyczny, ale także zdrowy ogród. Sprawdźmy, jakie prace warto podjąć w pierwszym miesiącu roku, aby cieszyć się bujną roślinnością w nadchodzących sezonach. Styczniowe wyzwania ogrodnika są jak klucz do tajemniczych wrót do krainy kwiatów, która zaczyna się budzić, nawet jeśli za oknem panuje zimowa szaruga.

zamrozony berberys na galezi w zimie duzo sniego piekny widok

Spis treści:

Styczeń i luty w ogrodzie - czas na planowanie bylin i roślin ozdobnych na nowy sezon!

Styczeń to dobry moment, aby w ciepłej domowej atmosferze zaplanować swój ogród marzeń na najbliższy sezon. Zimową pora mamy dużo czasu, aby poczytać o wymaganiach danych odmian roślin i ułożyć je w planach nasadzeń.  Styczeń i luty w ogrodzie to okres, kiedy zielone serce ogrodnika zaczyna bić szybciej, nawet pomimo mroźnej aury na zewnątrz. To czas nie tylko na marzenia o nadchodzącej wiośnie, ale przede wszystkim na strategiczne planowanie. Miłośnicy zieleni wiedzą, że teraz, gdy rośliny są w fazie spoczynku, najlepiej jest zająć się planami dotyczącymi bylin i roślin ozdobnych na nadchodzący sezon. W rozważaniach na temat roślin na nowy sezon nie skupiajmy się jednak tylko na kolorowych kwiatach, ale pomyślnym także o drzewach i krzewach iglastych, ponieważ to one zostają z nami nawet na zimę. 

Jak i czym dokarmiać ptaki, jeże i wiewiórki? - Kalendarz ogrodnika

Zima w ogrodzie to ciężki czas nie tylko dla roślin, ale i dla zwierząt - ptaków, jeży, wiewiórek i innych. Co możemy zrobić w styczniu, aby ułatwić im nieco ten ciężki okres? Dokarmiać! Zapewnijmy im źródło świeżego i pełnowartościowego pożywienia, a będą częstymi gośćmi w naszym ogrodzie i umilą nam dzień swoim towarzystwem za oknem.

Czy wiesz jaka karma przyciągnie najwięcej sikorek do Twojego ogrodu? Sprawdź JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ KARMĘ DLA PTAKÓW DO KARMNIKA 



Karma dla Ptaków Dziko Żyjących 4kg

SPRAWDZONA KARMA DLA PTAKÓW

Mieszanka wielu zbóż w plastikowym wiaderku.

ZOBACZ

Śnieg w ogrodzie w styczniu - ochrona roślin czy problem

Śnieg zalegający na rabatach może być dla nich świetną ochroną przed mrozem - wtedy nie należy go usuwać. Jeżeli jednak zalega na krzewach iglastych lub drzewach warto to zrobić, aby nie doprowadził do uszkodzeń np. takich jak zdeformowanie korony. Mokry i zamarznięty śnieg waży czasami dosyć dużo i kiedy przez dłuższy czas będzie obciążał gałęzie może je wykrzywić, a nawet złamać. 

Zadbaj o swoje rośliny ozdobne – Sprawdź JAK ZABEZPIECZYĆ HORTENSJE NA ZIMĘ 

Trawnik w styczniu - dobry czas, aby zadbać o niego od początku roku!

Trawnikiem zajmujemy się podobnie jak w grudniu. Staramy się oszczędzać jego osłabione mroźnymi dniami źdźbła i nie deptać po nim bez potrzeby. Jeżeli zauważamy liście lub inne obumarłe części roślin sprzątamy je niezwłocznie z powierzchni trawy, aby nie narażać jej na choroby grzybowe i ataki szkodników.

Po okresie zimy trawnik będzie potzrebował kilku zabiegów pielęgnacyjnych, aby rozwinąć się w pełnej okazałości – Sprawdź JAK WYKONAĆ ZABIEG AERACJI KROK PO KROKU 

Kiedy podlewać rośliny ogrodowe - zadania ogrodnika na styczeń

Styczeń to czas, gdy ogrodnik nie zapomina o swoim ogrodzie. Warto skupić się na odpowiednim podlewaniu roślin ogrodowych (szczególnie roślin zimozielonych), aby utrzymać ich zdrowie. Choć aura zimowa sprawia, że gleba często jest wilgotna, to jednak niektóre rośliny potrzebują dodatkowej uwagi. Zadania ogrodnika na styczeń to nie tylko ochrona przed mrozem, ale także umiejętne zarządzanie nawadnianiem, by rośliny przetrwały zimę w doskonałej kondycji. Regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlej rośliny zimozielone. Wykorzystuj do podlewania wodę zimną.

Problemy drzew i krzewów owocowych - kto je podgryza?

Rośliny w ogrodzie jeżeli nie są wystarczająco zabezpieczone, mogą stać się pyszną zakąską dla saren, jeleni, zajęcy i dzików. Jeżeli zauważysz ślady ich działalności w swoim ogrodzie musisz zrobić obchód, aby dowiedzieć się którędy zwierzęta dostają się na działkę. Następnie w ogrodzie należy wykonać zabezpieczeni - może to być elektryczny pastuch, naprawa uszkodzonej części ogrodzenia. Częstym sposobem ogrodników na podgryzanie drzewek są osłony plastikowe na pnie - można je wykonać w prosty sposób z butelki po napoju. Aby odstraszyć zwierzęta na gałęziach drzewek ogrodnicy wywieszają mydełka toaletowe - dzikie zwierzęta nie lubią ich zapachów.



Karmnik Transparentny Gardenowo

NAJBARDZIEJ POPULARNY KARMNIK

Karmnik dzięki swojej przezroczystej formie jest jedynym tak zachwycającym produktem na rynku.

ZOBACZ

Styczeń w ogrodzie – kalendarz prac ogrodniczych w sadzie

Styczeń uchodzi za najzimniejszy miesiąc w roku. Klimat się zmienia i ociepla, ale mimo wszystko niektóre prace w ogrodzie nie mogą poczekać! W styczniu warto więc skontrolować, czy bielenie drzew wykonane wcześniej jest w dobrym stanie, czy może trzeba je poprawić i uzupełnić. Pnie drzew owocowych są szczególnie narażone na uszkodzenia kory, silne wiatry, choroby grzybowe i inne. Do bielenia wykorzystuje się farbę emulsyjną lub wapno palone. Zachęcamy do odświeżenia wiedzy na temat bielenia dni drzew owocowych z naszym artykułem dostępnym na naszym blogu ogrodniczym Gardenowo. Okrycie roślin agrowłókniną, szczególnie krzewów i nowo posadzonych odmian jest także bardzo ważne, dla ich odpowiedniego przezimowania. Ochrońmy rośliny przed mrozem i jego skutkami!

Jak zimować zrazy i kiedy je ciąć?

Styczeń to dobry czas, aby pobrać jeszcze zrazy na sadzonki zdrewniałe. W tym celu wycina się pędy jednoroczne do 1 cm średnicy. W ten sposób wycięte zrazy przechowuje się np. w piwnicy we wiaderku z wilgotnym piaskiem. Temperatura w piwnicy nie powinna być wyższa niż 2 stopnie Celsjusza.

Czy wiesz na ile sposobów możesz wykorzystać agrowłókninę w swoim ogrodzie? Agrowłóknina biała, zielona, brązowa, czarna... Dla każdej inne zastosowanie. Sprawdź AGROWKÓŁNINA – JAK KŁAŚĆ?  i dowiedz się jak w pełni skorzystać z potencjału tego materiału!

zielone liscie pokryte szronem na mrozie

Lista prac w ogrodzie dla ogrodnika na styczeń. 

Styczeń otwiera drzwi do nowego ogrodniczego rozdziału. To czas, gdy prawdziwy miłośnik zieleni przegląda swoją listę prac ogrodowych na ten miesiąc. Chociaż aura może być surowa, a rośliny zimują, istnieje wiele istotnych zadań do wykonania, które zagwarantują, że ogród rozkwitnie w pełni swojego potencjału w nadchodzącym sezonie. Sprawdźmy, jakie czynności ogrodnika powinny znaleźć się na liście dp wykonania w ogrodzie w styczniu!

  • Uzupełnienie bielenia drzew
  • Kontrola nawodnienia roślin zimozielonych i roślin doniczkowych
  • Sprawdzanie stanu osłon z agrowłókniny
  • Sprawdzamy stan przechorowywanych owoców, warzyw oraz cebul, bulw i kłączy (zwracamy szczególną uwagę na szkodniki i oznaki chorób grzybowych)
  • Dbamy o regularne odśnieżanie i strząsanie śniegu z drzew, kiedy jest zbyt ciężki 
  • Planujemy zakupy środków ochrony roślin na kolejny sezon - np. środek przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini
  • Dokarmiany ptaki i inne zwierzęta
  • Sprawdzamy czy nasze rośliny nie są podgryzane przez dzikie zwierzęta
  • Planujemy ogród na kolejny sezon

 

W ogrodach i na działakach niezależnie od pory roku pracy jets zawsze dużo. Warto zaplanować ją wcześniej – Sprawdź KALENDARZ OGRODNIKA 2024 i miej prace ogrodowe pod kontrolą! 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Teraz wiesz co robić w styczniu na działce! Sprawdź czy zrobiłeś w ogrodzie wszystko co powinieneś!