Jej popularność wśród rolników wynika z szeregu korzyści, jakie niesie ze sobą jej zastosowanie. Możesz nią okrywać rośliny, ściółkować glebę oraz ograniczyć rozwój chwastów. 

Spis treści:

czarna agrowłóknina na polu przykryte warzywa

Agrowłóknina – czym jest i do czego można ją użyć?

Agrowłóknina wykorzystywana jest w ogrodnictwie od pokoleń. Jest chętnie używana w uprawach polowych oraz przydomowych ogródkach - wszystko to dzięki jej wszechstronnym możliwościom. Na rynku obecnie wykorzystywane są różne tkaniny w zależności od upodobań ogrodnika oraz ich zastosowania. Do wyboru poza agrowłókniną mamy także geowłókniny, biowłókniny oraz agrotkaniny. Jest to materiał, który dostępny jest w większości sklepów ogrodniczych. Bogatą ofertę agrowłóknin znajdziecie Państwo także w naszym sklepie internetowym Gardenowo.pl.

Agrowłóknina biała czy agrowłóknina czarna a może zielona? Podstawowe rodzaje agrowłókniny

Wszystko zależy od tego, do czego chcemy ją wykorzystać. Agrowłókniny oprócz kolorów, różnią się także gramaturami. Warto zastanowić się jaką dokładnie agrowłókninę potrzebujemy - po rady w tym zakresie zapraszamy do naszego innego artykułu, gdzie porozmawiamy szczegółowiej na temat agrowłóknin i ich rodzajów i sposobów działania. Tutaj w wielkim skrócie:

  • Agrowłóknina biała - jest to agrowłóknina stosowana do okrywania roślin na zimę i ochrony roślin przed mrozem i przymrozkami. Włóknina zimowa posiada wyższą gramaturę(około 50g /m3), agrowłóknina wiosenna - niższą( 15-30g /m3) jest także zauważalnie cieńsza. Każda z nich ma za zadanie chronić rośliny przed niskimi temperaturami.
  • Agrowłóknina zielona - podobnie jak agrowłóknina brązowa powstała, w celu większego dopasowania się do warunków ogrodowych i tutaj chodzi głównie o walory estetyczne. Zieleń i brąz są naturalnymi kolorami, które łatwo wpiszą się w taką scenerię. wykorzystywana może być w tym samym celu co agrowłóknina czarna. 
  • Agrowłóknina czarna - przeznaczona do ściółkowania rabat przeciw chwastom. 



Agrowłóknina Czarna 1,6x10mb P-50

AGROWŁÓKNINA CZARNA

Agrowłóknina czarna do ściółkowania gleby.
SPRAWDŹ PRODUKT

Agrowłóknina ściółkująca. Po co agrowłóknina na rabatach? Co warto wiedzieć o ściółkowaniu?

Czarna agrowłóknina jest stosowana do ściółkowania rabat. Dodatkowo często wyposażona jest w wyznaczone na niej linie, które ułatwiają proces sadzenia roślin. Glebę wcześniej należy odpowiednio przygotować. Proces ściółkowania rozpoczynamy od właściwego spulchnienia ziemi. Następnie wystarczy, że usuniemy zbędne kamienie z gleby i wyrównamy jej powierzchnie. W ten sposób teren jest gotowy do założenia agrowłókniny. 

Zastosowanie agrowłókniny ściółkującej, nie ogranicza się tylko do chwastów. Wpływa ona także na dobrą cyrkulację wody i powietrza, pomaga utrzymać wilgoć w glebie na właściwym poziomie.

Jak rozłożyć agrowłókninę? Która stroną rozkładać agrowłókninę?

Agrowłóknina to materiał stosowany w ogrodnictwie powszechnie. Sam proces zakładania agrowłókniny jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Często dostajemy pytania, którą stroną należy położyć tkaninę aby na pewno pełniła swoją funkcję? Nie ma także znaczenia, którą stroną do gleby ułożymy włókninę, ponieważ jest ona dwustronna. Wystarczy wyjąć ją i rozłożyć na wybranej przez siebie powierzchni. Kolejnym krokiem jest jest przymocowanie. To bardzo proste i poradzi sobie z tym każdy, nawet początkujący ogrodnik! Jeżeli teren który przykryliśmy włókniną przeznaczony miał być pod uprawę wystarczy wykonać w niej nacięcia odpowiednich rozmiarów i posadzić rośliny. Agrowłóknina nadaje się nie tylko do upraw warzyw czy uporządkowania rabat przy roślinach ozdobnych. Możemy wykorzystać ją także do osłonięcia gleby wśród drzew i krzewów. 

Jak prawidłowo przytwierdzić agrowłókninę do podłoża? 

Agrowłóknina jest bardzo lekkim i zwiewnym materiałem. Jak więc przytwierdzić ją do podłoża w taki sposób, abyśmy byli pewni, że pozostanie na swoim miejscu? Bez obaw - jest na to nie jeden a aż kilka sposobów! Możemy to zrobić za pomocą specjalnych szpilek, kołków lub inne uchwytów, często wykonanych z metalu lub włókna szklanego. Po rozłożeniu tkaniny na glebie należy zamocować wybrany przez siebie sprzęt przytwierdzając ją na stałe do ziemi. Należy to robić w odległości wystarczającej od skraju agrowłókniny - zazwyczaj około kilku centymetrów. Odległość zależy od jakości tkaniny, która posiadamy. Bardzo ważne jest, aby unikać wbijania kołków czy szpilek na samych krawędziach, ponieważ wówczas agrowłóknina może się podrzeć i zniszczyć. Aby podnieść estetykę rabat przy wykładaniu agrotkaniny warto skorzystać m.in z kory, która można wysypać powierzchnię.



Kołki, Szpilki Do Agrowłókniny 100szt

KOŁKI do AGROWŁÓKNINY

Szpilki plastikowe do mocowania agrowłókniny, agrotkaniny, geowłókniny, geosiatek, folii, siatki na krety, mat szkółkarskich, plandek i elementów wzmacniających skarpy i zbocza. DLUGOŚĆ 14,5cm
SPRAWDŹ PRODUKT

Najważniejsze informacje odnośnie agrowłókniny

Agrowłóknina to materiał często stosowany w ogrodnictwie. W dzisiejszym artykule staraliśmy się wyjaśnić Państwu przede wszystkim jak kłaść agrowłókninę. 

  • Położenie agrowłókniny poprawia warunki glebowe - zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, przepuszczalność wody, ogranicza działalność szkodników - co w efekcie przyspiesza wzrost roślin.
  • Białe agrowłókniny wykorzystywane są do okrycia roślin wrażliwych na niskie temperatury. Biały kolor odbija promienie słoneczne, co zapobiega ich chwilowemu przegrzewaniu. Dla niektórych roślin można stosować agrowłókninę białą w formie zimowych kapturów ochronnych. Taki kształt może okazać się wygodniejszy w użyciu szczególnie dla niedużych drzewek, aby takie i je chronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Agrowłókninę należy rozłożyć na powierzchni gleby, a następnie przytwierdzić ją za pomocą szpilek lub kołków.
  • Podczas ściółkowania agrowłókniną bez przeszkód możemy stosować nawozy, ponieważ przepuszczane są one przez strukturę włókien. Sama włóknina jest wykonywana z materiałów naturalnym, więc i ona z czasem może użyźnić glebę w procesie rozkładu. 
  • Agrowłóknina może być wykorzystana do okrywania upraw młodych, np. po pierwszych wschodach.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.