Spis treści:

Przedwiośnie to idealny moment na zaplanowanie wiosennych oprysków drzew owocowych. Prawidłowe przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych wzmocni rośliny. Będzie również wsparciem w walce z chorobami grzybowymi, wirusowymi oraz z żarłocznymi szkodnikami. Jak prawidłowo wykonać wiosenne opryski drzew owocowych i jakie preparaty zastosować?

oprysk śliwek Wiosenne opryski drzew owocowych

Kiedy zacząć wiosenne opryski drzew owocowych?

Aby zastosowane opryski miały szansę zadziałać i przynieść oczekiwany efekt, należy przeprowadzić je we właściwym terminie. Zarówno zbyt wczesne opryskanie drzewek, jak i opóźnienie zalecanego terminu, będzie skutkowało brakiem efektu. Jak zatem ustalić, czy wybrany moment jest odpowiedni i kiedy zacząć opryski?

Odpowiedź może być tylko jedna – to zależy.

Niestety nie możemy podać konkretnej daty, ponieważ ta zmienia się rokrocznie, w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych. Jedynym wyjściem z sytuacji i jednocześnie dobrym sposobem na określenie terminu wiosennego oprysku, jest dokładna lustracja i systematyczne sprawdzanie fazy rozwoju drzewek. Duży wpływ ma tutaj pogoda, dlatego terminy są najczęściej ruchome i trudne do jednoznacznego określenia.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na fazę rozwoju liści, a pierwsze wiosenne opryski powinny być wykonane, zanim otworzą się pąki liściowe. Dobrą sugestią jest również wiosenny terminarz przeprowadzania oprysków drzewek w ogrodzie oraz zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu konkretnego preparatu. W przypadku wątpliwości zawsze radzimy konsultację z wykwalifikowanym pracownikiem sklepu ogrodniczego, który ma odpowiednią wiedzę z zakresu pielęgnacji i ochrony roślin.

Jak przeprowadzić kontrolę drzew owocowych przed wiosennymi opryskami?

Efektywna kontrola roślin pomoże szybko wychwycić pojawiający się problem i zareagować, zanim będzie za późno.

Najczęstsze choroby grzybowe atakujące drzewka owocowe to między innymi parch jabłoni i parch gruszy, brunatna zgnilizna drzew pestkowych, mączniak jabłoni, drobna plamistość liści, zaraza ogniowa. Ustalenie stopnia infekcji oraz rodzaju choroby ułatwi dobranie właściwego preparatu oraz optymalnej dawki. Zwracamy uwagę, że bardzo istotną rzeczą w prowadzeniu ogrodu jest umiejętne podlewanie roślin o którym piszemy w naszym artykule jak podlewać warzywa żeby lepiej rosły .

Jednak choroby grzybowe to nie jedyne zagrożenie dla Twoich drzewek owocowych. Równie groźne są szkodniki żerujące wśród liści, a które mogą rozprzestrzenić się w stopniu uniemożliwiającym skuteczną walkę. Pominięcie wiosennych oprysków drzew owocowych zwalczających szkodniki, skutkuje najczęściej drastycznym spowolnieniem rozwoju rośliny, a co za tym idzie – późniejszego plonowania. 

Szkodniki, które atakują drzewka owocowe to np. przędziorki, mszyce, miodówka jabłoniowa, zwójki liściowe, misecznik śliwowiec oraz owocnice. Rozpoczęcie skutecznej walki ze szkodnikami uwarunkowane jest wczesnym wykryciem problemu, rodzaju szkodnika oraz jego liczebności.

Warto zaznaczyć, że pierwszym zalecanym wiosennym opryskiem jest preparat na szkodniki zimujące. Zabieg powinien być przeprowadzony dość wcześnie, na przełomie lutego i marca. W tej roli świetnie sprawdzi się Emulpar 940 EC – preparat olejowy, zawierający w swoim składzie olej rydzowy, dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany w trakcie całego okresu wegetacyjnego, nawet na drzewkach ulistnionych.

Opryski przeznaczone dla popularnych drzew owocowych

Poniżej podglądowa lista pestycydów z uwzględnieniem najbardziej popularnych drzew owocowych. 

Wiosenne opryski jabłoni

Wiosenne opryski drzew pestkowych

  • torbiel śliwy – Syllit 65 WP
  • rak bakteryjny – Miedzian 50 WP
  • plamistość liści drzew pestkowych – Syllit 65 WP
  • misecznik, przędziorek – preparaty na bazie oleju parafinowego, np. Promanal 60 EC

Wiosenne opryski gruszy

Jak przeprowadzić wiosenne opryski drzew owocowych

człowiek rozpyla wiosenne opryski drzew owocowych

Marcowe zabiegi ochronne są kluczowe dla prawidłowego rozwoju rośliny, jednak należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które mogą przełożyć się na ich efektywność.

  • Opryskiwanie powinno być przeprowadzone w suchy i bezwietrzny dzień. Pryskanie w czasie dużego nasłonecznienia może doprowadzić do poparzenia rośliny. Z kolei zaplanowanie czynności tuż przed deszczem, skończy się wypłukaniem preparatu z drzewka.
  • Preparat powinien bardzo dokładnie i równomiernie pokryć całą powierzchnię rośliny, a środki przeciw szkodnikom na bazie oleju pryskaj do momentu, w którym preparat zacznie skapywać z liści. Wyjątek stanowi oprysk z Miedzianu – w tym przypadku zaleca się aplikację punktową, na zainfekowany obszar.
  • Aby wiosenne opryski miały szansę zadziałać, muszą być spełnione podstawowe wymagania w kwestii temperatury powietrza. Najbardziej popularne preparaty do wiosennych oprysków drzew owocowych powinny być stosowane w temperaturze co najmniej 6ºC.
  • Do wykonania wiosennego oprysku sprawdzi się opryskiwacz ciśnieniowy o wybranej pojemności, który wyróżnia się łatwą obsługą oraz komfortowym użytkowaniem. Przed przystąpieniem do pracy koniecznie zabezpiecz dłonie rękawicami ochronnymi, natomiast twarz – odpowiednią maską. Pamiętaj, że opryski są środkami chemicznymi, dlatego mogą być szkodliwe dla Twojego zdrowia.
  • Planując wiosenne opryskiwanie, warto również wziąć pod uwagę bezpieczeństwo pożytecznych owadów, np. pszczół. Zadbaj o to, by środek nie roznosił się na pobliskie pola rzepaku lub innych roślin, a przed wykonaniem opryskiwania zaleca się usunięcie z okolic drzew chwastów kwitnących. Jeśli w pobliżu znajdują się pasieki, koniecznie poinformuj pszczelarza o planowanych opryskach, co umożliwi skuteczne zabezpieczenie owadów.

Jeżeli zastanawiasz się nad kolejnym opryskiem po sezonie w okresie jesiennym zapraszamy do naszego artykułu  Jesienne opryski drzew owocowych w którym podpowiadamy jakie opryski wykonać w okresie przed zimą. 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.