Spis treści

Historia bazylii

Bazylię znają i uprawiają ludzie na całym świecie już od tysięcy lat. To roślina z rodziny jasnotowatych, która pochodzi z Indii, ale obecnie jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie. Bazylię często można znaleźć w kuchniach jako zioło, ale ma ona wiele innych zastosowań. W tym artykule dowiesz się więcej o bazylii, jej historii, zastosowaniach, odmianach i sposobach uprawy.

Bazylię uprawiano już w starożytnych Chinach i Indiach, gdzie była ceniona za swoje właściwości lecznicze i smakowe. W Indiach bazylię uważano za świętą roślinę, która miała moc oczyszczania duszy. Hinduistyczni mnisi i kobiety nosili na szyjach girlandy z liści bazylii, co miało pomóc w osiągnięciu harmonii i spokoju.

Do Europy bazylię sprowadzili krzyżowcy w XII wieku. W krótkim czasie stała się popularnym ziołem kuchennym, a także była wykorzystywana w medycynie ludowej. W XVIII wieku bazylię wprowadzono do Ameryki Północnej, gdzie stała się jedną z ulubionych roślin przyprawowych.

Jakie właściwości zdrowotne ma bazylia? Odmiany bazylii

Roślina bazylii to zielona, zwykle jednoroczna roślina zielna, rozgałęziona, która może osiągać do 60 cm wysokości. Liście bazylii są naogół jajowate, ząbkowane i mają intensywny, charakterystyczny zapach. W zależności od odmiany, liście bazylii mogą mieć różne kolory, od jasnozielonego po ciemnozielony, a niektóre odmiany mają nawet liście fioletowe. Bazylia wytwarza też delikatne, białe lub różowe kwiaty, które rozwijają się w kłosach na szczycie pędu. Pojawiają się one zwykle od połowy lata do jesieni. Warto wspomnieć, że bazylia jest rośliną miododajną.

Istnieje wiele odmian bazylii

które różnią się między sobą kolorem liści, smakiem, zapachem i wielkością rośliny. Poniżej  kilka najpopularniejszych odmian bazylii:

 1. Bazylia włoska - to najbardziej popularna odmiana bazylii, która ma duże, ciemnozielone liście i intensywny, słodki aromat.
 2. Bazylia cynamonowa - ta odmiana bazylii ma liście o wyraźnym cynamonowym zapachu i smaku.
 3. Bazylia cytrynowa - liście tej odmiany bazylii mają delikatny, cytrynowy zapach i smak, co czyni ją idealną do stosowania w sałatkach i herbatach.
 4. Bazylia fioletowa - ta odmiana bazylii ma intensywnie fioletowe liście i łodygi, a jej smak jest bardziej pikantny niż w przypadku bazylii włoskiej.
 5. Bazylia tajska - to odmiana bazylii, która jest popularna w kuchni tajskiej. Ma intensywny, korzenny smak i zapach.
 6. Bazylia grecka - ta odmiana bazylii ma drobne, jasnozielone liście i łodygi oraz słodki, lekko pikantny smak.

To tylko kilka z wielu odmian bazylii, które można spotkać w uprawie. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy i nadaje się do różnych potraw.

Jak uprawiać bazylię w ogrodzie

Hodowanie bazylii w ogrodzie to łatwy i satysfakcjonujący proces, który pozwala na uzyskanie aromatycznej rośliny z własnego ogrodu. Oto kilka kroków, jak hodować bazylię w ogrodzie:

 1. Wybór miejsca - Bazylię należy uprawiać w słonecznym i ciepłym miejscu, najlepiej w miejscu chronionym przed wiatrem. Można ją sadzić w doniczkach lub bezpośrednio w gruncie.
 2. Gleba - Bazylii najlepiej rośnie w próchnicznej, wilgotnej glebie o odczynie pH w granicach 6,0-7,5. Warto dodatkowo wprowadzić do gleby kompost lub obornik, aby wzbogacić ją w składniki odżywcze.
 3. Siew lub sadzenie - Bazylię można siać bezpośrednio do gruntu w maju, gdy ziemia jest już dobrze rozgrzana. Często uprawia się ją z rozsady, którą zakłada się na początku kwietnia. Do pojemników wysiewa się nasiona i przykrywa je następnie cienką warstwą torfu. Po około tygodniu zaobserwować można już pierwsze wschody. Wówczas roślinom zapewnić należy miejsce nasłonecznione oraz temperaturę pokojową, od 20-25ºC. Rośliny przesadza się do ziemi kiedy posiadają już po 4 listki, jednak najwcześniej w drugiej połowie maja.

Rośliny powinny być sadzone co najmniej 20 cm od siebie, aby miały wystarczająco dużo miejsca na rozwój.

 1. Nawadnianie - Bazylię należy regularnie podlewać, ale nie należy jej zalewać. W okresie suszy należy podlewać ją częściej, aby utrzymać wilgotność gleby.
 2. Nawożenie – korzystnie wypływa nawożenie bazylii kilkukrotnie w trakcie wegetacji, najlepiej po każdym zbiorze

Bazylia w naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, co oznacza, że zwykle rośnie tylko przez jeden sezon. Można jednak próbować przedłużyć jej żywotność przez usunięcie kwiatostanów oraz regularne przycinanie pędów.

Jak uprawiać bazylię w doniczce 

Bazylię można uprawiać w doniczce w domu przez cały rok, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek dotyczących uprawy bazylii w doniczce:

 1. Wybierz odpowiednią doniczkę - najlepiej wybrać doniczkę o średnicy około 20-25 cm, z otworami na dnie, aby zapewnić odpowiednią drenaż.
 2. Wybierz odpowiedni podłoże - bazylia najlepiej rośnie w lekkim i przepuszczalnym podłożu. Można użyć gotowej mieszanki do uprawy roślin ziół lub przygotować własną mieszankę z ziemi ogrodowej, torfu i piasku.
 3. Ustaw doniczkę w odpowiednim miejscu - bazylię należy umieścić w miejscu dobrze oświetlonym, gdzie będzie miała dostęp do co najmniej 6 godzin światła dziennie. Najlepiej, aby było to miejsce z półcieniem, aby uniknąć nadmiernego nasłonecznienia.
 4. Zapewnić odpowiednie nawodnienie - bazylię należy regularnie podlewać, aby utrzymać wilgotność podłoża. Ważne jest jednak, aby nie doprowadzić do przelania, ponieważ może to prowadzić do chorób i zgnicia korzeni.
 5. Nawozić bazylię - bazylię warto regularnie nawozić roztworem nawozu dla roślin zielonych, aby zapewnić jej odpowiednie składniki odżywcze.
 6. Odpowiednio pielęgnować - bazylię warto przycinać, aby zapewnić jej gęstszy wzrost i pobudzić rozwój nowych pędów. Można także usunąć kwiaty, ponieważ to one hamują wzrost rośliny.
 7. Chronić przed szkodnikami - bazylię można chronić przed szkodnikami, takimi jak mszyce lub przędziorki, stosując naturalne środki owadobójcze lub systematycznie kontrolując roślinę.

Pamiętaj, że bazylii nie należy uprawiać w miejscu, gdzie występuje przeciąg lub skrajne temperatury, które mogą szkodzić roślinie. Zadbaj o nią regularnie, a w krótkim czasie będziesz cieszyć się zdrową i aromatyczną rośliną w swoim domu.

Zbiór i przechowywanie bazylii. Jak i kiedy

Zbiory bazylii zwykle odbywają się latem, gdy roślina osiągnie pełen rozwój i zacznie kwitnąć. Do bezpośredniego użytku można je zrywać już po miesiącu od sadzenia  Liście należy zbierać z rośliny po południu, gdy jeszcze nie zaczyna opadać rosa.

Po zebraniu liści, należy je umyć w chłodnej wodzie i osuszyć, np. na ręczniku papierowym lub lnianym ręczniku kuchennym. Następnie można przystąpić do procesu suszenia. Suszenie musi być bardzo staranne gdyż liście łatwo ciemnieją.

Istnieją dwa główne sposoby suszenia bazylii:

 1. Suszenie w suszarce - Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób na suszenie bazylii. Liście należy ułożyć na kratce suszarki i włączyć urządzenie na około 1-2 godziny. Suszenie w suszarce pozwala na zachowanie większej ilości aromatu i składników odżywczych w liściach.
 2. Suszenie na powietrzu - Jest to tradycyjny sposób suszenia bazylii, który wymaga więcej czasu i cierpliwości. Liście należy ułożyć w cieniu, na suchej i przewiewnej powierzchni. Należy je regularnie przemieszczać, aby zapobiec sklejaniu się i zapewnić równomierne wysuszenie. Proces suszenia na powietrzu może potrwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni.

Po wysuszeniu bazylii, należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętych pojemnikach, takich jak szklane słoiki lub metalowe puszki. Ważne, aby pojemnik był suchy i nie nasiąkał wilgocią, która może doprowadzić do pleśni i zepsucia suszu. Bazylię należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej, aby zachować jak najdłużej jej aromat i smak.

Choroby i szkodniki bazylii – jakie są i jak im zapobiegać Jakie są sposoby na zwalczanie chorób bazylii

Bazylia, podobnie jak wiele innych roślin, może być podatna na różne choroby i ataki szkodników. Poniżej  kilka najczęstszych problemów, jakie mogą wystąpić przy uprawie bazylii, oraz sposoby ich zapobiegania:

 1. Mączniak prawdziwy - to choroba grzybowa, która pojawia się na liściach i łodygach bazylii w postaci białego nalotu. Aby zapobiec mączniakowi, należy unikać przelania rośliny oraz utrzymywać właściwą wilgotność powietrza. Można również stosować naturalne preparaty, takie jak roztwór wody z mlekiem lub olejek z neem.
 2. Rdza - to kolejna choroba grzybowa, która objawia się na liściach bazylii w postaci pomarańczowych plam. Aby zapobiec rdzy, należy utrzymywać rośliny w suchym środowisku oraz usuwać zainfekowane liście.
 3. Ślimaki - to jedne z najczęstszych szkodników bazylii. Ślimaki atakują liście bazylii, pozostawiając na nich dziury i ślady śluzu. Aby zapobiegać szkodom, można stosować pułapki na ślimaki, a także usuwać ręcznie szkodniki z rośliny.
 4. Mszyce - to szkodniki, które zasiedlają liście i pędy bazylii, powodując ich deformacje i osłabienie rośliny. Aby zapobiec atakowi mszyc, można stosować naturalne preparaty, takie jak roztwór wody z mydłem lub olejek z neem.
 5. Skoczki - to szkodniki, które atakują liście bazylii, powodując powstawanie na nich małych dziurek. Aby zapobiegać szkodom, należy utrzymywać właściwą wilgotność powietrza oraz usuwać ręcznie szkodniki z rośliny.
Ważne jest również, aby regularnie kontrolować rośliny pod kątem objawów chorób i szkodników oraz stosować odpowiednie środki ochrony roślin, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Z jakimi roślinami bazylia się lubi a z jakimi nie?

Sadzenie bazylii obok innych roślin może mieć różny wpływ na wzrost i zdrowie bazylii oraz innych roślin. Poniżej  kilka przykładów roślin, które mogą dobrze współgrać z bazylią oraz tych, które należy unikać:

Sadzenie obok bazylii:

 • Pomidory - bazylię i pomidory uważa się za idealne sąsiedztwo, ponieważ bazylija ma właściwości odstraszające szkodniki, które mogą atakować pomidory.
 • Papryka - podobnie jak w przypadku pomidorów, bazylija może odstraszać szkodniki papryki.
 • Oregano - bazylija i oregano są z tej samej rodziny roślin, co oznacza, że mogą dobrze współpracować i wzajemnie sobie pomagać.
 • Ogórek – bazylia wabi owady, które zapylają kwiaty ogórka, a jednocześnie wykazuje korzystne działanie ochronne przeciw mączniakowi ogórka.

Nie sadzić obok bazylii:

 • Rukola - sadzenie rukoli obok bazylii może prowadzić do rywalizacji o składniki odżywcze, co może osłabić wzrost i jakość obu roślin.
 • Szpinak - podobnie jak w przypadku rukoli, sadzenie szpinaku obok bazylii może prowadzić do rywalizacji o składniki odżywcze.
 • Brukselka - sadzenie brukselki obok bazylii może przyciągać szkodniki, co może prowadzić do infekcji bazylii.

Ważne jest również, aby unikać sadzenia bazylii obok innych roślin z rodziny miętowatych, takich jak mięta czy tymianek, ponieważ mogą one konkurować o miejsce i składniki odżywcze, co może prowadzić do osłabienia wzrostu i zdrowia obu roślin.

Bazylia w kuchni. Jak używać świeżej bazylii w kuchni

Bazylija to niezwykle aromatyczna roślina, która od wieków znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Jej charakterystyczny, lekko słodkawy smak oraz intensywny zapach idealnie pasują do wielu potraw, zwłaszcza tych kuchni śródziemnomorskich. Poniżej kilka sposobów na zastosowanie bazylii w kuchni:

 1. Do przygotowania pesto - bazylija jest głównym składnikiem klasycznego sosu pesto. W połączeniu z oliwą z oliwek, parmezanem, czosnkiem i orzeszkami piniowymi tworzy niezwykle aromatyczną pastę, która doskonale komponuje się z makaronem, kanapkami czy sałatkami.
 2. Do aromatyzowania sosów i zup - bazylija świetnie sprawdza się jako dodatek do różnego rodzaju sosów, zwłaszcza tych na bazie pomidorów, takich jak bolognese czy marinara. Można też dodać ją do zup, takich jak minestrone czy krem pomidorowy.
 3. Do przygotowania sałatek - świeża bazylija to idealny dodatek do sałatek, zarówno tych z zielonych liści, jak i z warzyw. Można ją dodać do sałatki caprese, czyli dojrzałych pomidorów, mozzarelli i bazylii.
 4. Do smażenia - bazylija doskonale sprawdza się w roli przyprawy do mięs, ryb i warzyw smażonych na patelni. Można ją dodać do jajecznicy, omletów, czy też duszonych warzyw, takich jak cukinia czy bakłażan.
 5. Do pieczenia - bazylija może być dodatkiem do pieczywa, zwłaszcza do focaccii czy chleba czosnkowego. Można ją też dodać do ciasta pizzy, aby podkreślić smak pomidorów i sera.

Bazylija to roślina, która może być użyta na wiele różnych sposobów w kuchni. Jej charakterystyczny smak i aromat stanowią wspaniały dodatek do wielu potraw i sprawiają, że są one bardziej aromatyczne i smaczne.

Właściwości zdrowotne bazylii

Bazylija to roślina, która oprócz swojego aromatycznego smaku i zapachu, ma również wiele właściwości leczniczych i zdrowotnych. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

 1. Właściwości przeciwzapalne - bazylija zawiera związki, które wykazują działanie przeciwzapalne, dlatego może być stosowana w leczeniu stanów zapalnych, takich jak choroby reumatyczne czy zapalenie oskrzeli.
 2. Wspomaganie układu trawiennego - bazylija może pomóc w łagodzeniu bólów brzucha, niestrawności i wzdęć. Związki zawarte w bazylii pobudzają produkcję enzymów trawień, a także zapobiegają nadmiernemu wytwarzaniu kwasów w żołądku.
 3. Poprawa funkcjonowania układu odpornościowego - bazylija jest bogata w witaminę C, która wpływa na poprawę funkcjonowania układu odpornościowego. Ponadto, związki zawarte w bazylii mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe, co może pomóc w walce z infekcjami.
 4. Redukcja stresu i poprawa nastroju - olejek eteryczny z bazylii jest stosowany w aromaterapii jako środek relaksujący i uspokajający. Może pomóc w redukcji stresu i napięcia oraz poprawić nastrój.
 5. Właściwości antyoksydacyjne - bazylija zawiera związki o właściwościach antyoksydacyjnych, które chronią komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Dlatego też, regularne spożywanie bazylii może pomóc w zapobieganiu chorobom związanym z utlenianiem, takim jak choroby serca, cukrzyca czy nowotwory.

Bazylia to roślina, która oprócz swojego aromatycznego smaku i zapachu, ma również wiele właściwości leczniczych i zdrowotnych. Może być stosowana jako naturalny sposób na poprawę funkcjonowania organizmu oraz łagodzenie różnych dolegliwości. Jednak przed rozpoczęciem stosowania bazylii w celach leczniczych, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.