Gleba ogrodowa wykazuje zdolność regeneracji, ponieważ nieustannie jest wzbogacana przez roślinną i zwierzęcą materię organiczną czy wszelkiego rodzaju mikroorganizmy. Podłoże doniczkowe nie ma takich możliwości. Jak więc odpowiednio nawozić rośliny doniczkowe

Symptomy świadczące o tym, że Twoje kwiaty potrzebują nawozu:

  • żółknące liście, które zaczynają opadać,
  • zahamowanie wzrostu,
  • mało okazałe kwitnienie lub jego brak.

rośliny doniczkowe

Nawozy do kwiatów doniczkowych

Najważniejsze makroelementy, jakich potrzebują rośliny to azot, fosfor i potas. Nawozy o zwiększonej ilości azotu stosuje się do roślin zielonych. Doskonale wspomaga prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy oraz zwiększa przyrost masy zielonej. Z kolei fosfor i potas niezbędne są przede wszystkim roślinom kwitnącym i owocującym. Oba pierwiastki wpływają na kolor, wielkość oraz silny system korzeniowy, co pomaga roślinie wytrzymać obciążenie związane z porastającymi ją pąkami kwiatów lub owocami.

Poza makroelementami dobrze jest również wspomóc wzrost rośliny poprzez dodanie mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i miedź. Kwiaty nie wymagają tych składników w znaczących ilościach, jednak ich dodatek wpłynie korzystnie na kondycję oraz prezencję roślin.

Rodzaje nawozów do roślin doniczkowych

Podstawowy podział, dzięki któremu możemy podzielić nawozy do roślin to:

Ponadto nawozy dostępne są w różnej formie, dzięki czemu można wybrać formułę, która najlepiej wpisze się w plan pielęgnacji roślin. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziesz nawozy granulowane, płynne, a także jako pałeczki i koreczki nawozowe.

nawożenie roślin doniczkowych nawozem w płynie

Nawozy organiczne

Ich największą zaletą jest to, że są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, ponieważ zostają wytwarzane z produktów odzwierzęcych i roślinnych. Regularnie stosowane znacząco poprawiają strukturę i jakość gleby. Kolejnym plusem jest fakt, że nawozy te trudno przedawkować, dzięki czemu idealnie nadają się w uprawach początkujących ogrodników.

Nawozy organiczne cechują się jednak stosunkowo powolnym działaniem, więc nie sprawdzą się w momencie, gdy kondycja rośliny wymaga nagłej i szybkiej interwencji.

Przykładem nawozu organicznego jest biohumus, powstający w wyniku przetrawienia substancji organicznej przez dżdżownice kalifornijskie. Wskutek całego procesu nasycają podłoże mikroorganizmami, namnażającymi się w ich przewodach pokarmowych, posiadającymi niezwykle pozytywny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój roślin.

Do nawozów organicznych należy również obornik. Zawiera mikro- i makroelementy wzbogacające podłoże w materię organiczną. Pomaga w utrzymaniu wilgoci, zachowaniu odpowiedniej struktury, napowietrzeniu gleby oraz zapobiega jej erozji.

Nawozy mineralne

Warto pamiętać, że w ofercie sklepów ogrodniczych istnieje ogromna ilość różnego rodzaju nawozów mineralnych, dzielących się nie tylko na formę, ale również na skład. Wyróżniamy nawozy jednoskładnikowe, wieloskładnikowe oraz specjalistyczne, które przeznaczone są do konkretnych odmian kwiatowych.

Nawozy granulowane

Stosuje się stosunkowo rzadko, w zależności od zaleceń umieszczonych na etykiecie produktu. W przypadku większości roślin doniczkowych, nawozy tego rodzaju aplikuje się raz do roku, przeważnie wiosną. Odpowiednią ilość granulatu miesza się z podłożem bądź delikatnie obsypuje roślinę na powierzchni gleby. Taki rodzaj nawożenia jest wygodny, ponieważ granulki rozpuszczają się stopniowo i równomiernie, dostarczając roślinie niezbędnych składników pokarmowych przez długi okres.

Pałeczki, koreczki nawozowe

Ich zastosowanie jest niezwykle szybkie i wygodne. Wystarczy zaaplikować je w podłoże, przeważnie w okolicy systemu korzeniowego rośliny, gdzie będą mogły rozpocząć swoje działanie. Wybór tej metody ogranicza mnóstwo czasu potrzebnego na systematyczną pielęgnację roślin. Jednorazowe zastosowanie wystarcza roślinom na kilka miesięcy, dzięki czemu nie trzeba martwić się o częste i problematyczne nawożenie.Pałeczki Uniwersalne Z Guano 30szt Zielony Dom

Najpopularniejsze PAŁECZKI NAWOZOWE

Pałeczki nawozowe uniwersalne to najwygodniejszy nawóz dla roślin doniczkowych.
Sprawdź naszą ofertę

Nawozy płynne

Stanowią wygodą alternatywę dla nawozów stałych. W prosty sposób się je miesza i aplikuję. Fakt, że nie muszą się rozpuszczać, pozwala roślinom w łatwy i szybki sposób pobierać z gleby niezbędne składniki pokarmowe. Można je podawać przez cały okres wegetacji rośliny, nawet co kilka dni, ponieważ w przypadku nawozów płynnych istnieje niewielkie ryzyko przenawożenia podłoża. Są one więc bezpieczne w użytkowaniu nawet dla niedoświadczonych posiadaczy kwiatów.

Stosowanie się do zaleceń na etykiecie

W przypadku używania nawozów mineralnych ważne jest dokładne przeanalizowanie etykiety produktu, na której uwzględnione są zalecenia i uwagi producenta. Warto pamiętać, że nawozy te różnią się składem i działaniem, a ich nieodpowiednie dawkowanie bądź przechowywanie, może zaszkodzić roślinom lub zmniejszyć efekty działania preparatu.

Pamiętaj, że zbyt obfite i źle dobrane nawożenie jest bardziej niebezpieczne dla rośliny, niż jego całkowity brak.

Objawy przenawożenia roślin doniczkowych

  • ciemnozielony, intensywny kolor oraz nadmiernie mięsiste łodygi roślin zielonych
  • zasychające końcówki liści,
  • utrata koloru kwiatów, a nawet brązowienie,
  • zahamowanie wzrostu i rozwoju rośliny.

W przypadku przenawożenia rośliny warto przepłukać jej korzenie pod bieżącą wodą, aby pozbyć się nadmiaru osadzonych na nich substancji. Następnie należy wymienić glebę i umiejscowić roślinę, dokładnie chroniąc przy tym korzenie. W większości przypadków roślina powinna zacząć powracać do dobrej kondycji w przeciągu kilku dni.

uschnięte liście na kwiatku w doniczce

Przenawożona roślina doniczkowa

Regularnie i odpowiednio nawożone rośliny doniczkowe staną się jeszcze piękniejszą ozdobą Twojego domu. Warto więc pamiętać, aby dostarczać im niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych, pamiętając o kilku ważnych poradach, które zapobiegną wyjaławianiu się gleby, odżywią i pozwolą zachować rośliny w doskonałej kondycji.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.