Papryka to popularne warzywo z rodziny psiankowatych, charakteryzujące się wieloma właściwościami kulinarnymi i zdrowotnymi. Smaczne, różnokolorowe owoce papryki to prawdziwa bomba witaminowa, dlatego powinny jak najczęściej gościć w naszym menu. Choć jest dość wymagającą rośliną, to niektóre rodzaje papryki, z powodzeniem mogą być uprawiane w rodzimych warunkach klimatycznych. Jak uprawiać paprykę we własnym ogrodzie? Które rodzaje papryki sprawdzą się w uprawach amatorskich?

papryka czerwona

Papryka jest jednym z najcenniejszych źródeł witaminy C, a także beta-karotenu. Nie wszyscy wiedzą, że zawartość witaminy C w papryce, jest niemal cztery razy wyższa, niż w cytrynie! Ponadto, stanowi bogactwo soli mineralnych, tiaminy oraz ryboflawiny. Oprócz wspomnianych zalet mających wpływ na nasze zdrowie, jest również niezwykle smaczna, aromatyczna i efektowna, dzięki czemu stanowi znakomity dodatek do różnego rodzaju potraw. Różnokolorowe rodzaje papryki można spożywać na surowo, ale nie tylko, ponieważ pieczona, konserwowana, czy gotowana ma równie liczne grono zwolenników. Zmielona jest doskonałym dodatkiem do potraw mięsnych, z kolei jej ostrzejsze odmiany świetnie podkręcają smak sosów oraz stanowią uzupełnienie licznych mieszanek przypraw.

Warto zaznaczyć, że papryka poddana obróbce termicznej, zachowuje niemal wszystkie wartości odżywcze.

Jaki rodzaj papryki wybrać? Popularne odmiany papryki

Uprawa papryki nie należy do najłatwiejszych, a sama roślina jest dość kapryśna i wymagająca. Jednak kilka odmian z powodzeniem sprawdzi się w naszym klimacie.

Aby łatwiej było sklasyfikować poszczególne rodzaje papryki, podzielimy je na odmiany słodkie i ostre. Wszystkie wymienione nadają się do uprawy w Polsce, w tunelu lub w gruncie.

Słodkie odmiany papryki

papryka zielona

  • Papryka Nokturn Nokturn jest odmianą średniowczesną o słodkich, trójkątnych owocach przybierających ciekawe wybarwienie od ciemnofioletowego, aż po ciemnowiśniowe. Rośnie na maksymalną wysokość 80 cm, dlatego zaleca się palikowanie pędów. Nie wymaga cięcia. Może być uprawiana w gruncie lub tunelach.
  • Papryka Oleńka Odmiana o słodkich, soczystych owocach i kulistym, spłaszczonym kształcie. Stanowi bogate źródło witaminy C, a jej owoce w trakcie dojrzewania zmieniają swoje zabarwienie od ciemnozielonego po ciemnoczerwone. Oleńka jest odmianą, którą wyróżnia duży wzrost oraz zdolność do silnego rozkrzewiania, dlatego warto od czasu do czasu przycinać zbyt mocno rozrastające się pędy boczne. Może być hodowana zarówno w pozbawionych ogrzewania tunelach, jak i w gruncie.
  • Papryka Telimena Świetna do uprawy pod folią. Charakteryzują ją słodkie, żółte owoce o soczystym miąższu. Telimena jest odmianą rodzącą spore okazy o trapezowatym kształcie, których waga dochodzi nawet do 100 gram. Roślina wykazuje bardzo silny wzrost, dlatego niezbędne jest przycinanie oraz zastosowanie podpór w celu zabezpieczenia krzewu.
  • Papryka Ożarowska Kolejna odmiana, która preferuje uprawę w tunelach. Jeśli temperatura powietrza jest wystarczająco wysoka, może być uprawiana również w gruncie. Wyróżniają ją duże owoce w kolorze czerwonym, silny wzrost i zwarty pokrój. Wymaga przycinania oraz palikowania.

Ostre odmiany papryki

papryka chilli

  • Papryka Cyklon Jest jedną z wcześniejszych odmian o stożkowatych, ostro zakończonych i ostrych w smaku owocach w kolorze ciemnoczerwonym. Ogromną zaletą jest jej duża wytrzymałość na zmienny klimat, dlatego bez większych przeszkód może być uprawiana w gruncie.
  • Papryka Tajfun Średnio ostra odmiana o dużych, ciemnoczerwonych owocach i walcowatym kształcie. Do uprawy gruntowej lub pod osłonami.

Uprawa i pielęgnacja papryki

Jedną z najbardziej istotnych cech papryki jest jej niska odporność na przymrozki, chłód i wiatr, dlatego zaleca się wyłącznie uprawę z rozsady. Można przygotować ją we własnym zakresie albo kupić dobrej jakości, gotowe sadzonki w sprawdzonym sklepie ogrodniczym.

Papryka powinna być sadzona go gruntu nie wcześniej, niż w połowie maja, kiedy ryzyko nagłego ochłodzenia jest już znacznie mniejsze. Roślina preferuje miejsca zaciszne i ciepłe, najlepiej o południowej wystawie. Aby zapewnić jej jeszcze lepsze warunki cieplne, zaleca się ściółkowanie  podłoża włókniną, kompostem lub słomą, co dodatkowo spowoduje utrzymanie właściwego poziomu wilgoci i zabezpieczy uprawę przed chwastami. Gleba powinna być żyzna, próchnicza i dobrze uprawiona, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH. Papryka wykazuje duże zapotrzebowanie na wapń i magnez, stad zalecenie, by zastosować odpowiedni nawóz mineralny o właściwie zbilansowanym składzie, zawierającym potrzebne ilości składników odżywczych.

W okresie kwitnienia i kształtowania się owoców należy regularnie podlewać roślinę wodą o temperaturze min. 20ºC. Niedobór wilgoci będzie objawiał się zrzucaniem kwiatów, a w późniejszym okresie również niewielkimi i pozbawionymi oczekiwanego kształtu owocami. Po zaaklimatyzowaniu i przyjęciu się sadzonek uszczykujemy ich wierzchołki, co przełoży się na lepsze rozkrzewianie się rośliny i bujniejszy wzrost. W przypadku wysokich odmian nie można zapomnieć o palikowaniu, co dodatkowo zabezpieczy nasze rośliny przed uszkodzeniami.
Zbiór papryki następuje po około 12-14 tygodniach uprawy. W przypadku odmian ostrych podany czas wydłuża się do ok. 18 tygodni, jednak niezależnie od rodzaju papryki, należy zebrać ją jeszcze przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Niedopilnowanie terminu zbioru może skutkować przemarznięciem owoców, które nie będą nadawały się do spożycia. Paprykę zawsze zrywamy pojedynczo i przechowujemy nie dłużej, niż 2 tygodnie w temperaturze nie przekraczającej 14ºC.
czerwone róże Gardenowo

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.