W walce z tą chorobą istnieje kilka skutecznych metod zwalczania oraz specjalne preparaty, które można stosować w celu ograniczenia jej negatywnego wpływu na plony. Przyjrzyjmy się temu bliżej!

chore liscie maczniak prawdziwy drzewka owocowego

Spis treści:

Mączniak Prawdziwy - Choroba grzybowa roślin

Mączniak prawdziwy, erysiphe, wywoływany jest przez patogeny z grupy mączniakowców. Istnieje wiele odmian choroby - choć ich objawy wyglądają podobnie inny grzyb atakuje jako mączniak prawdziwy pomidora a inny jako truskawki.  

Dla rolnictwa szczególnie niebezpieczny jest mączniak prawdziwy zbóż i traw (blumeria graminis). Zaatakowane nim, najczęściej owies lub pszenica, żółkną bardzo szybko. Rozwój choroby może prowadzić do zamierania rośliny. Jest wiele odmian mączniaka prawdziwego, które wyspecjalizowały się w atakowaniu różnych grup roślin uprawnych czy ozdobnych. Mączniak prawdziwy może powodować znaczne straty w kwiatach czy owocach. Podwyższona wilgotność sprzyja rozwojowi choroby, więc deszczowe lato to czas kiedy może zainfekować ogromne przestrzenie uprawne. 

Rośliny ozdobne w naszym ogrodzie, szczególnie w sezonie dodają mu uroku. Nie pozwólmy sobie tego odebrać. Sprawdź RÓŻA – JAK ROZPOZNAĆ JEJ CHOROBĘ I JAK JĄ ZWALCZYĆ 

Jak wygląda Mączniak Prawdziwy? Objawy występowania

Zarodniki grzyba znajdują się w białawym, mączystym nalocie, który obserwujemy na liściach rośliny. Grzybnia rozwija się głównie na powierzchni zaatakowanej przez patogen - najczęściej na powierzchni liścia. Rzadko, ale może także pojawić się na innych częściach jeśli patogen silnie się rozprzestrzenił. 

Coraz popularniej mącznik dotyka także drzewa liściaste, np. dęby. Odmiana, która wówczas atakuje, w przypadku dębu to erysiphe. Atakuje on także inne rośliny od azalii aż po buraki, czy uprawy warzyw kapustnych. Jabłonie, brzoskwinie, agrest, maliny i inne rośliny z tej grupy, atakowane są już przez jeszcze inną odmianę mączniaka noszącą nazwę podosphaera. Grupa chorób grzybowych z rodzaju mączniakowatych jest bardzo szeroka i obejmuje swoim zasięgiem niemal wszystkie rośliny uprawne, ale zwalczanie mączniaka jest podobne dla wszystkich jego odmian.

Wiosna to nie tylko czas na ogrodowe porządki, ale także batdzo intensywny czas nawożeni i pielęgnacji roślin. Sprawdź WIOSENNE NAWOŻENIE OGRODU 

Jak rozpoznać Mączniak Prawdziwy od Mączniaka Rzekomego?

Podobne objawy sprawiają, że choroby te sprawiają problemu w odróżnieniu. Nie jest to jednak tak trudne jak się wydaje. W przypadku mączniaka prawdziwego biały nalot pojawia się na górnej stronie liścia. U mączniaka rzekomego dokładnie na odwrót - na spodniej stronie liści. Ponadto, objawy występowania obu chorób mogą być podobne, ale różnią się gatunkiem grzyba wywołującego. 

Kluczową różnicą jest także to, że mączniak prawdziwy wywołują typowe patogeny grzybowe, natomiast w przypadku odmiany rzekomej - organizmy grzybopodobne, które także poważnie porażają roślinę ograniczając jej również możliwość dokonywania swobodnej fotosyntezy.

Okres i miejsce występowania Mączniaka Prawdziwego

Grzyb rozwija się w warunkach wzmożonej wilgotności i ciepła, a więc deszczowa wiosna i lato są tym okresem w którym mączniak prawdziwy atakuje rośliny. Nie koniecznie jednak potrzebne są wzmożone opady. Rozwojowi także sprzyja poranna rosa czy mgła, ponieważ grzybowe choroby roślin rozwijają się szybciej w wilgotnej i ciepłej atmosferze. Grzybnia rozprzestrzenia się bardzo szybko i może zaatakować wiele części rośliny - liście, łodygi, kwiaty...

Wzmocnione rośliny chorują znacznie rzadziej. Dzięki wykorzystaniu naturalnej mocy z okolicznych roślin możemy przygotować eliksir mocy dla naszych upraw. Sprawdź GNOJÓWKA Z POKRZYWY – JAK ZROBIĆ I DO CZEGO UŻYWAĆ 

Mączniak Prawdziwy - Zwalczanie i zapobieganie

Po zauważeniu pierwszych objawów należy wykonać oprysk interwencyjny z wykorzystaniem preparatów fungicydowych, aby szybko ograniczyć rozwój mączniaka. Najczęściej pierwsze oznaki zauważalne są na blaszce liściowej. Bez podjęcia zdecydowanych kroków na początku infekcji, stają się brązowe i obumierają. Dlatego warto podjąć zdecydowane kroki, kiedy biały nalot grzybni rozwinął się w niewielkim nasileniu. Kiedy choroba rozwinie się w pełni może być znacznie ciężej zwalczyć mączniaka. 

DUŻY WYBÓR ŚRODKÓW OCHORNY ROŚLIN DO OGRODU

SPRAWDŹ I ZOBACZ CZY CZEGOŚ CI NIE BRAKUJE

Nawożenie stanowi jeden z etapów pielęgnacji wszystkich roślin. Jego zadaniem jest dostarczanie składników odżywczych i wspieranie rozwoju. Dodatkowo rośliny, które są wspierane nawozami i innymi środkami ochrony roślin stają się bardziej odporne na choroby czy ataki szkodników. 

Wraz z wiosną budzą się do życia wszystkie szkodniki. Sprawdź DOMOWE SPOSOBY NA MRÓWKI. NATURALNE SPOSOBY NA MRÓWKI. 

Co na Mączniak Prawdziwy? Metody zwalczania chorób upraw

W przypadku mączniaka prawdziwego, można stosować różne metody zwalczania, w tym opryskiwanie roślin środkami ochrony roślin, takimi jak siarka czy preparaty fungicydowe, które prowadzą do zwalczenia choroby i zapobiegają jej dalszemu rozwojowi. Opryski są jedną ze skuteczniejszych form ochrony roślin. Należy pamiętać, aby zostały wykonane dokładnie, w bezwietrzny i suchy dzień. Najlepszą porą na oprysk jest wieczór, kiedy słońce nie spali już naszych drzew. Ważne jest, aby sprawdzić pogodę, ponieważ opady deszczu mogą zniweczyć naszą ciężka pracę. Starajmy się aby oprysk wykonany został minimum na dwa dni przez planowanymi opadami, aby składniki aktywne miały szanse wchłonąć się do układu i tkanek rośliny

Jaki oprysk na Mączniak? Mączniak Prawdziwy Oprysk 

W przypadku mączniaka prawdziwego, opryskiwanie roślin środkami ochrony roślin, takimi jak siarka czy preparaty fungicydowe, jest skuteczną metodą zwalczania tej choroby. Opryski należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, skupiając się na porażonych częściach roślin. 

Scorpion 325 SC - oprysk fungicydem to skuteczny sposób zwalczania mączniaka prawdziwego. Najlepiej wykonać go pod wieczór kiedy słońce nie uszkodzi już mokrej rośliny. Dawkowanie preparatu powinno zostać dostosowane do zaleceń producenta.  Scorpion 325SC  działa głęboko i systemowo, penetrując tkanki rośliny po zastosowaniu. Po przeniknięciu do rośliny, substancja hamuje rozwój grzyba oraz zapobiega jego dalszej propagacji. Jest skuteczny nawet w początkowych fazach choroby. 

Preparat okazuje się pomocny również w przypadku innych chorób, dlatego warto go mieć w swojej ogrodniczej apteczce. W zależności od gatunku rośliny oraz rodzaju choroby jego dawkowanie może się różnić.



Scorpion 325 SC 10ml Truskawki Warzywa Target

SCORPION OCHRONI IGLAKI

Jest środkiem grzybobójczym, wysoce selektywnym koncentratem w  postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, o działaniu wgłębnym i kontaktowym. 

Sprawdź naszą ofertę

Mączniak Prawdziwy – czym pryskać? Wybierz swój preparat i do dzieła!

Mączniak Prawdziwy to cała grupa chorób roślin wywołana przez gatunki grzybów należące do rzędu mączniakowców. Dzięki odpowiednik fungicydom poradzisz sobie z nim szybko. Sprawdź CO TO SĄ ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN?i jak z nich korzytsać w Twoim ogrodzie!

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.