Wełnowce, te niepozorne szkodniki, mogą stanowić poważne zagrożenie dla upraw ozdobnych i jadalnych. Dlatego warto poznać skuteczne metody zwalczania tych pasożytów liściowych.

ogrodnik spryskuje drzewko jabloni opryskiwaczem recznym plynem srodkiem ochronnym

Spis treści:

Wełnowiec - Jak wygląda?

Wełnowiec (zwany czerwcem mączystym) jest małym owadem z rodziny wełnowcowatych zaliczanym do grupy pluskwiaków, o woskowatym wyglądzie i różnych gatunkach, których znanych jest ponad 2000. Szkodniki roślin - wełnowce charakteryzują się występowaniem białej, woskowatej wydzieliny na ciele u postaci larwy i samic, przypominającej watę lub wełnę. Różne gatunki wełnowców mogą się różnić między sobą m.in. grubością okrywy woskowej i długością nici woskowych. Niektóre gatunki, jak wełnowiec długoogoniasty, mają długie wypustki przypominające ogonki, co ułatwia ich identyfikację. Warto wspomnieć, że samice nie mają skrzydeł. Podobnie do ziemiórek, wełnowce mogą się kryć również w ziemi niszcząc podstawę liści i łodyg. Dorosłe wełnowce mogą osiągnąć do 6mm długości.

Większym, ale podobnie uciążliwym owadem są karaluchy. Sprawdź DOMOWE SPOSOBY NA KARALUCHY. AŻ 6 SPOSOBÓW NA POZBYCIE SIĘ KARALUCHÓW RAZ NA ZAWSZE! 

Objawy występowania wełnowca

Objawy żerowania wełnowców są zauważalne na zaatakowanych roślinach a sam szkodnik dość trudny do zwalczenia. Owady te żywią się sokiem roślin, wysysając go głównie z spodniej strony liści, młodych łodyg, pędów kwiatowych, kwiatów oraz pąków. Efektem ich żerowania są zdeformowane liście, które często żółkną i przedwcześnie opadają. Na cytrusach czy innych roślinach może prowadzić to do przedwczesnego opadania owoców. Dodatkowo, wełnowce wydzielają lepką spadź nazywaną rosą miodową, która osiada na liściach, parapetach, szybach okiennych i innych powierzchniach, co może prowadzić do zanieczyszczenia oraz rozwoju czarnych grzybów, ograniczając fotosyntezę roślin i dodatkowo je osłabiając. W rezultacie, atakowane rośliny często są nie tylko oszpecone, ale również osłabione, co może doprowadzić do ich obumarcia.

Objawy wełnowca mogą być podobne do innych szkodników roślin. Sprawdź WCIORNASTKI - JAK ZWALCZAĆ WCIORNASTKI? OBJAWY ŻEROWANIA I SKUTECZNE OPRYSKI 

Jakie rośliny atakuje wełnowiec - Kwiaty i rośliny ozdobne

Wełnowiec może atakować szeroki zakres roślin, zarówno te uprawiane w domach, ogrodach, jak i w szklarniach. Niektóre z roślin, na które najczęściej występuje inwazja wełnowców, obejmują:

Rośliny doniczkowe domowe: Takie jak krotony, fikusy, draceny, pelargonie, monstery, gardenie.
Rośliny ogrodowe: W tym różne gatunki kwiatów ozdobnych, np. pelargonie, róże, kamelie, gerbery, ale także krzewy ozdobne czy byliny.

Rośliny szklarniowe: Wełnowiec może stanowić szczególne zagrożenie dla roślin uprawianych w szklarniach, takich jak pomidory, pelargonie czy męczennica. Wełnowce pojawiają się w oranżeriach ze względu ma panującą tam temperaturę. Wełnowce nie lubią wilgoci, a w szklarniach mogą liczyć na brak nadmiernych opadów.
Rośliny cytrusowe: Wełnowiec cytrusowiec jest jednym z gatunków wełnowców, który może atakować cytrusy, jak również inne rośliny, takie jak limonki, pomarańcze czy cytryny.
Sukulenty: Niektóre gatunki sukulentów, takie jak kaktusy czy aloesy, mogą być podatne na atak wełnowców.
Rośliny tropikalne: Rośliny takie jak storczyki, które wymagają wysokiej wilgotności, są również narażone na atak wełnowców, zwłaszcza w warunkach szklarniowych.

Liście twoich roślin domowych zaczynają się przebarwiać? Sprawdź DLACZEGO ZAMIOKULKAS ŻÓŁKNIE? OTO POWODY CZEMU LIŚCIE ZAMIOKULKAS MA ŻÓŁTE LIŚCIE! SPRAWDŹ JAK URATOWAĆ ZAMIOKULKASA BEZ OBCINANIA ROŚLINY! 

Środki ochrony roślin polecane do zwalczania wełnowca

Wełnowce należą do szkodników roślin ozdobnych. Istnieje wiele metod zwalczania wełnowców środkami ochrony roślin oraz domowymi sposobami. W tym artykule podpowiadamy kilka z metod zwalczania tego popularnego szkodnika.

Na początek pamiętajmy, że warto odseparować zaatakowaną roślinę od pozostałych, ponieważ często rośliny zarażają się między sobą chorobami oraz insekty przechodzą z jednej na drugą. Dbajmy o odpowiednią pielęgnacje roślin doniczkowych - warto przecierać ich blaszkę liściową np. wacikiem. Wełnowce najczęściej znajdują się na dolej stronie blaszki liściowej, więc warto poszukać ich najpierw tam. Aby zwalczyć wełnowce możemy wykorzystać także pożyteczne owady takie jak: złotook, błonkówka czy biedronka. Owady skutecznie też "wyjedzą" inne szkodniki poza wełnowcami.

W sezonie 2024 pożegnaliśmy się z preparatem Polysect 005 SL. Sprawdź CO ZAMIAST POLYSECTU? SUBSTRAL POLYSECT DŁUGO DZIAŁAJĄCY 005 SL WYCOFANY? 

Domowy oprysk na wełnowce - Jak zwalczać wełnowce domowym sposobem? 

Wełnowce często w żerowaniu skupiają się na spodniej stronie liści, rozpoznać możemy je po mączystym nalocie na ich ciele.  Skuteczny domowy oprysk na wełnowce można przygotować, tworząc roztwór z wody, mydła lub płynu do naczyń oraz alkoholu o stężeniu 50-60%, w proporcji 1:1 (np. 50 ml wody z mydłem lub płynem do naczyń oraz 50 ml alkoholu). Alternatywnie, zamiast alkoholu, można użyć octu, który swoim intensywnym zapachem odstrasza szkodniki. Mieszankę można nanosić przy użyciu patyczka higienicznego lub wacika, za pomocą których należy starannie przetrzeć każdy nerw na liściach rośliny. Ta precyzyjna czynność pozwoli roztworowi dotrzeć do wszystkich miejsc, gdzie kryją się wełnowce, rozpuszczając ich woskowate powłoki i skutecznie eliminując szkodniki. Podobny oprysk może być skuteczny także na mszyce.

Naturalne opryski są coraz bardziej popularne w ogrodnictwie. Sprawdź OPRYSK OLEJEM PARAFINOWYM - EKOLOGICZNY OPRYSK Z PARAFINY NA MSZYCE. ZWALCZA SZKODNIKI ROŚLIN: JABŁOŃ, ŚLIWA, ŚWIERK, IGLAK, KRZEWY OWOCOWE Polysect Natural 800ml Substral

POLYSECT NATURALNY DO STOSOWANIA DLA KAŻDEJ ROŚLINY

INSEKTYCYD w formie cieczy do bezpośredniego stosowania (AL) przeznaczony do ochrony roślin ozdobnych.

Środek wykazuje skuteczność wobec powszechnie występujących i uciążliwych szkodników w amatorskiej uprawie roślin ozdobnych w ogrodach przydomowych i ogrodach działkowych, ogrodzie, owadów w tym mszyc, przędziorków, mączlików, miseczników, tarczników, wełnowców, skoczków, gąsienic motyli i poskrzypki liliowej.

ZOBACZSpruzit Insect Control Duo 250ml Target

SPRUZIT SPRAWDZONY SKUTECZNY

Zwalcza mszyce, miseczniki i wełnowce.

ZOBACZ

Skuteczny preparat na wełnowce. Wełnowce – zwalczanie środkami ochrony roślin

Do zwalczania szkodnika na rynku dostępne jest wiele preparatów. Dostępne są one w postaci sprayu jak i koncentratu do samodzielnego przygotowania roztworu - wszystkie z nich należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Aby zwalczyć szkodniki z liści najczęściej poleca się:

  • Sanium System Koncentrat
  • Polysect Hobby
  • Polysect Naturen
  • Spruzit Spray
  • Multi-Insect
  • Emulpar 940 EC
  • Emulpar Spray

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.