Te szkodniki, które żerują na liściach truskawek, mogą szybko przerodzić się w poważny problem dla zbiorów. Jak skutecznie zwalczyć opuchlaki w ogrodzie? Oprysk na opuchlaka może być kluczowym rozwiązaniem, ale istnieje kilka ważnych kroków, które warto wiedzieć, aby skutecznie opanować tę plagę.

zblizenie na dojrzale czerwone duze truskawki lezace obok siebie

Spis treści:

Opuchlak truskawkowiec to chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych zaliczane do grupy szkodników glebowych. Dorosłe owady zazwyczaj osiągają do 10 mm, a czasem osiągają 10-15 mm długości i charakteryzują się ciemnym, mocno zesklerotyzowanym ciałem. Pokrywy są zazwyczaj połączone i mają żółte nieregularne plamki. Istotną cechą tych dorosłych opuchlaków jest wydłużona głowa z aparatem gębowym w formie ryjka, który na końcu jest delikatnie spłaszczony i poszerzony. Innym poza truskawkowcem, znanym opuchlakiem jest opuchlak lucernowiec. 

Dorosłe osobniki są aktywne głównie późnym wieczorem i w nocy, co utrudnia ich obserwację; w ciągu dnia schronią się w ściółce lub w niższych partiach rośliny uprawnej, często na spodniej stronie liścia. Owady te rozmnażają się bardzo szybko - samica składa do 1000 jaj w ciągu swojego życia. Larwy opuchlaka mają zdolność zimowania, w glebie. Żerują na korzeniach roślin ozdobnych i uprawnych. Wgryzając się w korzenie potrafią zniszczyć roślinę całkowicie. W ciągu życia owada chrząszcza opuchlaka przechodzi on 4 stadia rozwojowe: jajo, larwa, poczwarka, owad dorosły.

Owady latające często wywołują u nas strach i nie czujemy się komfortowo w ich otoczeni, a nawet mogą być dla nas niebezpieczne. Sprawdź SPOSOBY NA OSY, PSZCZOŁY I SZERSZENIE 

Jakie rośliny atakują opuchlaki?

Opuchlaki truskawkowca, choć specjalizują się głównie w żerowaniu na liściach truskawek, potrafią również atakować inne rośliny w ogrodzie. Wśród popularnych roślin, na które opuchlaki mogą przenieść swój apetyt, znajdują się m.in. maliny, borówki, róże, cisy, rododendrony oraz niektóre gatunki warzyw, takie jak pomidory i papryka. Choć opuchlaki truskawkowca nie stanowią tak poważnego zagrożenia dla tych roślin jak dla truskawek, ich obecność może prowadzić do poważnych uszkodzeń liści oraz osłabienia roślin. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie ogrodu i podejmowanie działań zapobiegawczych, aby ograniczyć szkody spowodowane przez te szkodniki.

Arbuz to doskonały owoc na lato, a opuchlaki nie są nim aż tak zainteresowane. Sprawdź UPRAWA ARBUZA – SADZENIE, HODOWLA I PIELĘGNACJA 

Uprawa truskawki a opuchlaki

Opuchlaki truskawkowca stanowią poważne zagrożenie dla uprawy truskawek. Atakując liście i pąki kwiatowe, mogą znacząco osłabić rośliny i obniżyć plony. Głównie związane z wiosennymi opadami, opuchlaki truskawkowca preferują wilgotne i chłodne warunki, co czyni uprawę truskawek szczególnie narażoną na ich działanie.

Istnieje kilka skutecznych sposobów zarządzania opuchlakami w uprawie truskawek. Opryski chemiczne są jedną z metod zwalczania tych szkodników, ale istnieją także alternatywne podejścia, takie jak stosowanie preparatów na bazie naturalnych substancji czy wykorzystanie pułapek feromonowych. Ponadto, praktyki zarządzania uprawą, takie jak utrzymanie odpowiedniej rotacji roślin, usuwanie chwastów i utrzymanie odpowiedniej wentylacji w uprawie, mogą również pomóc w ograniczeniu ryzyka ataku opuchlaków.

Regularne monitorowanie uprawy jest kluczowe dla wczesnego wykrycia obecności opuchlaków i podjęcia odpowiednich działań zaradczych. Skuteczna kontrola tych szkodników wymaga ścisłej współpracy między rolnikami a specjalistami ds. ochrony roślin oraz świadomości zasad zrównoważonego gospodarowania środowiskiem naturalnym.

Innym smacznym owocem o kolorze podobnym do truskawki jest dereń. Sprawdź DEREŃ JADALNY - JAK SADZIĆ I PIELĘGNOWAĆ? 

Objawy żerowania opuchlaków

Objawy żerowania opuchlaków mogą być dość charakterystyczne i łatwe do zauważenia, zwłaszcza gdy ich atak osiągnie większy stopień zaawansowania. Oto kilka typowych objawów żerowania opuchlaków:

  • Dziury w blaszkach liściowych: Opuchlak truskawkowiec żerują na liściach, pozostawiając po sobie charakterystyczne dziurki i otwory. Mogą to być małe otwory lub większe obszary uszkodzeń w zależności od intensywności żerowania.
  • Dziurki na brzegach liści: Często osobniki dorosłe żerują na liściach i ich brzegach, co prowadzi do ich wygryzania i wyłamywania kawałków.
  • Zniekształcenie liści: Intensywne żerowanie opuchlaków może powodować zniekształcenie liści truskawek, prowadząc do ich deformacji i zmniejszenia zdolności fotosyntezy.
  • Przykurcze liści i pąków kwiatowych: W przypadku silnego żerowania, opuchlaki mogą powodować przykurcze liści oraz uszkodzenia pąków kwiatowych, co może prowadzić do obniżenia plonów.
  • Obecność larw chrząszczy i dorosłych osobników: Podczas dokładniejszego badania roślin można zauważyć obecność larw oraz dorosłych osobników opuchlaków truskawkowca.

Dokładne zidentyfikowanie objawów żerowania opuchlaków może pomóc w szybkim reagowaniu i podjęciu odpowiednich działań zaradczych w celu ograniczenia szkód w uprawie truskawek.

SZEROKI WYBÓR NAWOZÓW DO ROŚLIN. DOPASUJ DLA SWOJEGO KIWI

SPRAWDŹ I ZNAJDŹ NAWÓZ DO SWOJEJ ROŚLINY

Niektóre objawy mogą być poodbne do żerowania innych szkodników. Sprawdź WCIORNASTKI - JAK ZWALCZAĆ WCIORNASTKI? OBJAWY ŻEROWANIA I SKUTECZNE OPRYSKI 

Opuchlaki w domu

Owady te mogą zaatakować również rośliny domowe. Pomocne w ich usunięciu może być przesadzenie rośliny. Owady te żerują na dolnych partiach roślin i korzeniach, a więc przy przesadzaniu na systemie korzeniowym widoczne będą jaja opuchlaka, a także białe larwy wygryzające korzenie.

Zwalczanie opuchlaków

Opuchlak to chrząszcz szybko się rozmnażający w naszym ogrodzie. Ich żerowanie osiąga szczyt na przełomie kwietnia i maja, kiedy pojawiają się młode chrząszcze. Oprysk należy wykonać przy bezwietrznej pogodzie, najlepiej wieczorem lub wcześnie rano. Opuchlaki wygryzają system korzeniowy dlatego bardzo ważne jest szybkie działanie i ograniczenie rozwoju larw. 

Innym groźnym szkodnikiem dla upraw mogą być nicienie. Sprawdź NICIENIE - ICH RODZAJE ORAZ SPOSOBY ICH ZWALCZANIA. SKUTECZNE OPRYSKI NA NICIENIE 

Oprysk na opuchlaki - Mospilan 20 SP

Mospilan 20 SP należy do środków ochrony roślin, które są chętnie wykorzystywane w celu zwalczania ataków szkodników w różnego typu uprawach: owocowych, warzywnych i ozdobnych. Opryski mospilanem są proste w wykonaniu, a sam preparat można wykorzystać do wielu roślin - wystarczy dostosować dawkę do zaleceń producenta dla danej uprawy.

czerwone liczne truskawki lezace obok siebie na stol

Opuchlaki i nicienie - naturalny preparat

Naturalnym wrogiem opuchlaków są nicienie dostępne w preparacie Larvan. Nicienie zawarte w preparacie szybko radzą sobie z larwami.  Innym pomocnym preparatem będzie P-Drakol zawierający dobroczynne bakterie pomocne w zwalczaniu dorosłych chrząszczy i ich innych stadiów. Preparatów tych możemy zacząć używać kiedy temperatura gleby przekroczy 14 stopni. Naturalne preparaty są dobrym sposobem na larwy i ograniczenie rozwoju plagi. Jako dobry domowy sposób na walkę ze szkodnikami domowymi jest przygotowanie gnojówki wrotyczu i podlewanie nią roślin zagrożonych.

 

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.