Dla miłośników ogrodnictwa, wiosna jest najmilsza porą roku. Jest to czas porządków, urządzania na nowo zielonych zakątków, wybór nowych kwiatów, krzewów i drzew. Kwiecień wymaga od nas poświęcenia ogromnej ilości czasu i energii. Rośliny ogrodowe i domowe wymagają od nas stałej pielęgnacji, ponieważ jest to dla nich okres intensywnej wegetacji. Kwiecień to odpowiedni czas na cięcie, nawożenie oraz rozmnażanie. Rozpoczynamy na dobre sezon ogrodniczy i nawet kaprysy pogodowe nie będą w stanie przegonić roślinnych amatorów.

Kwietniowe zadania w ogrodzie

Marzec jest jeszcze zimnym miesiącem, dlatego zdejmowanie osłon z roślin oraz rozgarnianie kopczyków ochronnych warto pozostawić na kwiecień. W naszych ogrodach mogą występować rośliny niezwykle wrażliwe na niskie temperatury. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie odsłonięcie ich dopiero końcem miesiąca. Odsłaniamy także krzewy różane i wykonujemy niezbędne cięcia. Pozbywamy się zasuszonych, ułamanych pędów i gałęzi, które mogłyby zaszkodzić prawidłowemu wzrostowi.

Nadchodzi czas, kiedy w końcu możemy zająć się wysiewaniem nasion kwiatów na stałe miejsce. Głównie chodzi tutaj o roślin odporne jednoroczne, czyli aksamitki czy nagietki. Bulwy dalii i pacioreczników można wsadzać do doniczek i usytuować je w nasłonecznionym, ciepłym miejscu, co sprawi, że zakwitną dużo wcześniej. Wysadzanie owych kwiatów do gruntu ma nastąpić w maju, kiedy zrobić się już całkiem ciepło, a pogoda nie będzie płatać figli.

Końcem miesiąca, kiedy gleba będzie bardziej przyjazna, można wsadzić do gruntu rozsadę roślin jednorocznych, np.: begonie. W miejsca stałe sadzimy również niezapominajki oraz bratki. Nowo zakupione krzewy różane również możemy wsadzić do gleby, jednak muszą mieć one minimum 3 zdrowe pędy i wykształcone korzenie. Kiedy w ogrodzie czekają na nas wieloletnie krzewy różane, koniecznie musimy je przyciąć. Wczesna wiosna to czas na przesadzenie zasianych wcześniej bylin kwitnących latem i jesienią.

W kwietniu należy przeprowadzić ponowne nawożenie roślin cebulowych. Powinno się ono odbyć 3 tygodnie po pierwszym. Do tego zadania wykorzystuje się zazwyczaj nawozy azotowe, np.: saletrę amonową. Z rabat kwiatowych usuwamy wschodzące chwasty, aby nie przeszkadzał w zdrowym wzroście roślin.

Krzewy w kwietniu również wymagają trochę uwagi ogrodnika. Powinno się wyściółkować glebę pod krzewami, zwłaszcza pod tymi, które mają płytki system korzeniowy (np.: azalie, różaneczniki, oczary czy wrzosy). Ściółka, skomponowana z kory lub kompostu, wspomoże utrzymanie wilgoci w glebie i skutecznie zabezpieczy przed jej wysychaniem. Dla roślin pnących koniecznie ustawiamy podpórki, aby miały na czym układać swoje pędy. Po przekwitnięciu tniemy krzewy forsycji.

Sadzenie krzewów i drzew ozdobnych, iglaków i gatunków zimnozielonych także odbywa się w kwietniu. Trzeba jednak pamiętać, by dokonać tego zanim rośliny wypuszczą pierwsze liście. Po zasadzeniu przycinamy je, natomiast wokół pnia koniecznie formujemy zagłębienie w kształcie mis, które w doskonały sposób zatrzyma wodę.

W kwietniu przycinamy żywopłoty, aby swobodnie mogły rosnąć dalej. W razie konieczności formujemy topiary, czyli roślinne rzeźby. Wszystkie posadzone rośliny podlewamy wodą, jeśli zachodzi taka potrzeba (np.: kilkudniowa susza).

Z rabat kwiatowych usuwamy przekwitające kwiaty roślin cebulowych (przebiśniegi, krokusy), aby nie wysilały się na wydanie nasion. Ich liście należy pozostawić do zżółknięcia, natomiast cebule w tym czasie zdążą zgromadzić zapasy.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Porządki w sadzie

W kwietniu do końca musimy przeprowadzić cięcie drzew. Dotyczy to gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe, czyli śliw, brzoskwini, moreli i nektaryny. Konieczne jest także przycięcie winorośli. Zabieg należy przeprowadzić jak najszybciej, jednak bez narażania rośliny na niskie temperatury. Tnąc winorośl zbyt późno, możemy spodziewać się silnych wycieków z ran po cięciu oraz osłabienia krzewu. Podczas cięcia istotne jest uświadomienie sobie, że winorośl pracuje na pędach jednorocznych, które wyrastają z pędów dwuletnich, zdrewniałych.

Kiedy mamy w planach przeszczep drzew owocowych, musimy pamiętać, iż kwiecień jest ostatecznym terminem tego działania. Gałęzie przeznaczone do przeszczepienia skracamy w zależności od ich grubości (na długość 30 do 60 cm licząc od miejsca rozgałęzienia). Gałęzie dolne powinny zostać dłuższe, a górne krótsze. Przewodnik do przeszczepienia skracamy na ok. 30 cm do ostatniego rozgałęzienia. Miejsce do przeszczepienia powinno być gładkie, bez uszkodzeń mechanicznych i rozgałęzień. W kwietniu w centrach ogrodniczych i sklepach jest największy wysp drzew do sadzenia, dlatego śmiało można korzystać z oferty. Sadzenie drzew i krzewów z odkrytym korzeniem może odbywać się do momentu, kiedy jeszcze nie posiadają listowia. Przycinanie drzew sadzonych wiosną i jesienią trochę się od siebie różni. Te pierwsze najlepiej przyciąć nieco silniej. Ponadto warto stosować szczepionkę mikoryzową dla drzew owocowych. Wzmocni ona system korzeniowy drzew oraz ułatwi pobieranie składników odżywczych z ziemi. Efekt po zastosowaniu tej szczepionki będzie piorunujący – drzewa będą silniejsze, zdrowsze, natomiast sam plon dużo bardziej obfity.

W kwietniu należy zająć się krzewami owocowymi. Wysadzenia oczekują zdrewniałe sadzonki porzeczek i winorośli. Należy umieścić je na takiej głębokości, by na powierzchni znajdował się jeden pąk. Rozmnożenie agrestu czy winorośli wymaga wykonania odkładów poziomych, natomiast rozmnożenie jeżyny bezkońcowej to kwestia odkładu wierzchołkowego.

Ważnym aspektem pielęgnacji drzew i krzewów owocowych są opryski zwalczające szkodniki i wspomagające systemy obronne drzew. Wykonywanie oprysków zależy od pogody, jednak pierwsze wykonuje się zazwyczaj w okolicach połowy kwietnia, a drugi w maju.

Porzeczka czarna potrzebuje od ogrodnika nieco uwagi. Należy dokładnie przejrzeć jej pędy i usunąć nienaturalnie nabrzmiałe pąki, które najprawdopodobniej zostały zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Rośliny sadownicze to także truskawki i poziomki. W kwietniu warto pokusić się o usunięcie starych, zaschniętych liści. Następnie trzeba wzruszyć glebę między rzędami oraz między roślinami. Te dwie rośliny nie mają zbyt wielkich wymagań nawozowych, jednak niezwykle ważne jest podlewanie. Konieczne jest dostarczanie wody truskawkom i poziomkom przynajmniej raz w tygodniu.

Ogród warzywny kwietniową porą

Początek kwietnia to znak, że do gruntu można wysiewać roszponkę. Dobrze znosi niskie temperatury, jest łatwa w uprawie i ma krótki okres wegetacji. Na stałe miejsce wsadza się rozsadę cebuli, pora, sałaty i kalarepy. W połowie kwietnia powinien zostać posadzony groch i szpinak – jest to dla nich ostatni dzwonek. Kwiecień to idealna pora na sianie rzodkiewki. Warto robić to przez cały miesiąc w 7 – 10 dniowych odstępach w różnych miejscach. Po zasianiu należy przykryć ją otuliną. Trzeba pamiętać, że rzodkiewka jest warzywem lubującym się w słońcu. Kwiecień jest miesiącem, w którym wysiewa się średnio późne odmiany marchwi, pietruszki, kopru i pasternaku. Końcem miesiąca należy zasiać cykorię, bób, skorzonerę oraz szczaw.

Produkcja rozsad to także domena kwietniowa. Na rozsadniku wysiewać możemy nasiona brokułów, wczesne odmiany kalarepy, średnio późne i późne odmiany sałaty, kapusty i brukwi. Ponadto możemy rozpocząć produkcje kukurydzy w niewielkich doniczkach, do których wsiewamy po 2 -3 nasiona.

Wprost do gruntu trafić powinny nasiona buraka ćwikłowego. Jeśli samodzielnie hodujemy ziemniaki, je również musimy nasadzić w kwietniu. Jest to fantastyczny pomysł, gdyż wczesnym latem będziemy mogli cieszyć się młodymi ziemniakami wprost z własnego ogródka warzywnego.

Jeśli zależy nam na jak największej ochronie roślin warzywnych, warto opryskać je biopreparatem na bazie czosnku oraz umieścić w glebie pałeczki czosnkowe. Te sposoby skutecznie poradzą sobie ze szkodnikami.

Pielęgnacja trawnika w kwietniu

Bardzo możliwe, że część czynności pielęgnacyjnych trawnika zostało wykonanych w marcu, jednak jeśli nie, kwiecień warto rozpocząć regeneracją trawnika. Należy go skosić i wygrabać filc. Ponadto ważne jest nawożenie trawnika oraz podlanie go. Krawędzie trawnika powinny zostać potraktowane specjalnym nożem krawędziowym, wtedy całość będzie wyglądała bardzo estetycznie. Jeśli podczas obserwacji zauważymy dziury w trawie, musimy jak najszybciej rozsypać nasiona w brakujących miejscach uprzednio zruszając ziemię i posypując torfem. Kiedy znudził nam się typowy trawnik, możemy założyć łąkę kwiatową, o ile posiadamy na to wystarczającą ilość miejsca.

Końcem kwietnia rozpoczyna się walka z pierwszymi chwastami pojawiającymi się w trawniku. Najlepszym rozwiązaniem dla trawy jest pielenie ręczne, dlatego warto się na nie skusić, jeśli istnieje taka możliwość.

Miłe dla oka oczko wodne

W wielu ogrodach znajdują się stawy czy oczka wodne. W kwietniu przy nich także jest mnóstwo pracy. Należy dokładnie wyczyścić je z obumarłych resztek. Ponadto warto podzielić rośliny przybrzeżne na podwodne. W kwietniu następuje sadzenie grzybienie. Jeśli nie jest wystarczająco ciepło, warto przełożyć tę czynność na koniec miesiąca. Należy uruchomić pompy i filtry, a jeśli posiadamy ryby – jest to doskonała pora na rozpoczęcie karmienia

Wybrane dla Ciebie

Kwiecień w domu

Rośliny żyją nie tylko na zewnątrz. Wielu z nas posiada swego rodzaju ogrody w domu, które wraz z nadejściem kwietnia, domagają się atencji. Po pierwsze przesadzamy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Z nawożeniem musimy poczekać ok. 2 tygodnie. Następnie opryskujemy rośliny przeciwko chorobom i szkodnikom. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, a wszystko w zależności, ile dana roślina potrzebuje wody. Niektóre rośliny posiadają sprecyzowane wymagania i potrzebują podlewania przegotowaną wodą i nawozem zakwaszającym (np.: azalie, hortensje). Często posiadamy w domu wiosenne kwiaty cebulkowe, które szybko przekwitają. Aby spowolnić ten proces, warto ustawić je w chłodniejszych miejscach.