Nawożenie tui jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który dostarcza roślinie niezbędnych składników pokarmowych. Pominięcie tego kroku w krótkim czasie przyczyni się do brązowienia lub żółknięcia pędów, a nawet ich opadania. Czym nawozić tuje, by zapobiec osłabieniu rośliny? Poznaj podstawowe zasady i terminy nawożenia tui.

Tuje to bardzo popularne żywotniki, które sadzone są najczęściej wzdłuż ogrodzenia posesji. Nierzadko również stanowią jedyną barierę oddzielającą działkę od terenu sąsiada. Jednak tuje sprawdzą się nie tylko jako tradycyjny żywopłot – ze względu na ich stosunkowo niskie wymagania oraz łatwość pielęgnacji i formowania, często wykorzystywane są w ogrodach jako pojedyncza dekoracja. Największą zaletą tui, oprócz łatwości uprawy, są jej bujne i gęste pędy oraz intensywne wybarwienie, dzięki czemu stanowi wdzięczną i elegancką ozdobę posesji. Co więcej, jest to gatunek całoroczny, a więc nawet zimą przywita Cię w ogrodzie świeża i uspokajająca zieleń krzewów.

Jednak fakt, iż tuja jest gatunkiem całorocznym, wymaga zachowania właściwego porządku i kolejności prac pielęgnacyjnych, głównie nawożenia. Co ważne, nawozy powinny być dostosowane do pory roku oraz naturalnego rozwoju i potrzeb rośliny. W artykule znajdziesz kompletny poradnik dotyczący prawidłowego nawożenia tui. Podpowiemy również, jakie nawozy wybierać oraz jak je dawkować.

Kiedy nawozić tuje?

Na ogół nawożenie tui uwarunkowane jest zasobnością gleby w składniki pokarmowe. Jeśli twoja działka znajduje się na terenie piaszczystym, a podłoże jest lekkie i jałowe, wymagania krzewów będą znacznie wyższe, a dawki nawozu powinny być większe i częstsze. W przeciwieństwie do gleb próchniczych i żyznych, w których zazwyczaj występuje nieporównywalnie większa ilość związków odżywczych, dlatego i nawożenie może być umiarkowane.

Co do zasady, wyróżniamy trzy główne terminy nawożenia tui:

  • wiosenny – wraz z początkiem okresu wegetacyjnego, na przełomie kwietnia i maja
  • letni – nawożenie wykonujemy w czerwcu
  • jesienny – na przełomie września i października.

 

Tak więc nawożenie krzewów powinno być przeprowadzane 2 lub 3 razy w roku, a podział na terminy ma na celu pomoc w określeniu rodzaju potrzebnego nawozu. Jest to kluczowa wskazówka, ponieważ skład zastosowanego środka w znacznym stopniu odbija się na kondycji i prawidłowym rozwoju rośliny, a ponadto – odpowiednio zabezpiecza krzewy przed zimowymi przymrozkami.

Czym nawozić tuje?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, rodzaj nawozu oraz jego skład uwarunkowany jest porą roku.

Do nawożenia wiosennego i letniego polecamy preparaty, w których głównym składnikiem jest azot. Oprócz azotu, nawozy wiosenne i letnie powinny zawierać sporą ilość makro- i mikroelementów w ilości odpowiadającej potrzebom krzewu. Wśród pierwiastków, które odgrywają znaczącą rolę w rozwoju rośliny, wyróżniamy przede wszystkim magnez, który zapobiega żółknięciu i brązowieniu pędów oraz obumierania gałązek.

Należy podkreślić, że nawozy azotowe powinny być stosowane wyłącznie wiosną i latem, a ostatnie nawożenie preparatem zawierającym ten pierwiastek, nie może być wykonane później, niż w lipcu. Główną przyczyną jest działanie azotu, który pobudza rośliny do wzrostu, co, biorąc pod uwagę zbliżającą się zimę, mogłoby przyczynić się do niewystarczającego zdrewnienia młodych pędów, a w konsekwencji – do przemarznięcia rośliny.

Ostatnie, jesienne nawożenie powinno być wykonane preparatem z dużą zawartością fosforu i potasu. Pierwiastki te wpływają na wzmocnienie krzewu przed nastaniem zimy oraz wzmacnia ich mrozoodporność.

Jakie nawozy do tuj wybierać?

W klepach ogrodniczych znajdziesz szeroką ofertę nawozów, które znajdą zastosowanie podczas nawożenia krzewów. Niemal każdy producent ma w swoim asortymencie preparaty, które z powodzeniem wykorzystasz do pielęgnacji tuj.

Do wyboru masz nawozy mineralne wieloskładnikowe, które oprócz najważniejszych związków pokarmowych, takich jak fosfor, azot oraz potas, zawierają odpowiednio zbilansowane proporcje magnezu, żelaza i innych makro- i mikroelementów. Właściwie dobrane składniki wpływają na wybarwienie, a także ogólną kondycję krzewów.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, by przynajmniej raz w sezonie zastosować nawóz organiczny, np. kompost lub obornik. Nawozy organiczne dostarczają roślinom wiele cennych pierwiastków, próchnicę oraz wartościowe mikroorganizmy, a ich największą zaletą jest brak możliwości przenawożenia. Nawożenie organiczne jest często pomijane, choć, jak widać, wykazuje mnóstwo istotnych pozytywów, które przekładają się na poprawę kondycji roślin oraz podłoża.

Jeśli wahasz się, który rodzaj nawozu wybrać, zalecamy konsultację z wykwalifikowanym pracownikiem sklepu ogrodniczego, który doradzi na temat dostępnych alternatyw. Dobrym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po nawozy przeznaczone specjalnie dla tuj i iglaków, dzięki czemu ryzyko pomyłki będzie znacznie mniejsze.

Dawkowanie nawozów do tuj

Nawozy mineralne dostępne są jako granulat, w formie nawozów płynnych, a nawet jako środek długo działający, który uwalnia do gleby składniki odżywcze nawet przez 3 miesiące. Nawozy długo działające są droższe niż tradycyjne, jednak dzięki ich przedłużonemu działaniu, wystarczy jedno nawożenie w sezonie.

Nawozy w formie granulatu należy rozsypać wokół pnia krzewu, delikatnie wymieszać z podłożem, a następnie obficie podlać. Nawozy w formie płynnej należy przed zastosowaniem rozcieńczyć w wodzie. Pamiętaj, by nigdy nie podlewać krzewów skoncentrowanym nawozem prosto z butelki, ponieważ tak silne stężenie może spalić korzenie i doprowadzić do obumarcia rośliny.

Dawki poszczególnych preparatów powinny być zgodne z zaleceniami producenta. Nie zwiększaj zalecanych proporcji na własną rękę. Warto podkreślić, że przenawożenie tuj nawozem mineralnym, jest dla rośliny znacznie groźniejsze, niż jego niedobór i może skutkować uszkodzeniem krzewu.

Aby zwiększyć przyswajalność składników odżywczych znajdujących się w podłożu, polecamy zastosowanie szczepionki mikoryzowej, która wspomaga rozwój tuj oraz uodparnia je na niekorzystne warunki środowiskowe.