Pokrzywa uważana jest przez większość osób za chwast, jednak doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że jest to roślina niezwykle użyteczna w gospodarstwie rolnym czy ogrodzie, a gnojówka z pokrzywy to skuteczny i naturalny preparat do ochrony roślin. Jak przygotować i do czego używać gnojówki z pokrzywy? Poniżej kilka pomocnych wskazówek.

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy nie jest trudne, dlatego z pewnością nie sprawi Ci problemu. Przed rozpoczęciem pracy, warto przygotować sobie wszystkie niezbędne produkty i przedmioty, choć, w gruncie rzeczy, jest ich naprawdę niewiele.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Na początek kilka cennych informacji.

  • Do zrobienia gnojówki najlepiej sprawdzają się młode liście ziela, jeszcze przed kwitnieniem.
  • Roztwór musi być przygotowywany w plastikowym lub szklanym naczyniu (najlepiej dużym wiadrze lub beczce), by gnojówka miała przestrzeń do fermentacji oraz, by można ją było swobodnie mieszać. Absolutnie niewskazane jest nastawianie gnojówki w naczyniach metalowych oraz betonowych.
  • Musisz przygotować się na obecność nieprzyjemnego zapachu… prawdę mówiąc, fermentująca gnojówka bardzo śmierdzi, dlatego najlepiej ustawić naczynie w zacisznym i ciepłym miejscu, z dala od domu.
  • Pojemnika z gnojówką nie można szczelnie przykrywać! Powód to oczywiście zachodzący proces fermentacji, który wymaga dostępu tlenu. W celu zabezpieczenia płynu przed nieproszonymi owadami polecamy osłonięcie naczynia gazą lub siatką.
  • Gnojówkę należy codziennie mieszać, a do mieszania najlepiej założyć gumowe rękawice, które zminimalizują ryzyko przejścia ‘zapachu’ na skórę.
  • Gnojówka uzyskuje pełnię właściwości po ok. 2 tygodniach (po zniknięciu z powierzchni piany i zmianie barwy na brunatno-zieloną), jednak spokojnie możesz ją przechowywać nawet miesiąc.

 

Aby przygotować 10 litrów gnojówki, potrzebujesz ok. 1 kg liści pokrzywy. Pocięte na mniejsze kawałki liście ułóż na dnie naczynia, a następnie zalej wodą. Najlepsza byłaby odstana deszczówka, aczkolwiek równie dobrze sprawdzi się tradycyjna woda z kranu lub ujęcia głębinowego. Pamiętaj, by systematycznie, codziennie mieszać fermentującą gnojówkę.

Uwaga! Przygotowany roztwór należy przed użyciem rozcieńczyć wodą! Do podlewania roślin proporcja mieszanki to 1:10 (jedna porcja gnojówki na 10 porcji wody), natomiast do opryskiwania w proporcji 1:20.

Do czego używać gnojówkę z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzywy zawiera bogactwo cennych pierwiastków, które wspomagają rozwój roślin. Wśród nich znajdują się między innymi azot i potas, ale również magnez, wapń, żelazo, krzem, kwasy organiczne oraz sole mineralne. Mieszanka jest przede wszystkim naturalnym nawozem, który możesz stosować bez obawy o przenawożenie roślin, choć w niektórych przypadkach zalecamy ostrożność.

Gnojówką z pokrzywy można podlewać rośliny ogrodowe, warzywa, drzewa i krzewy owocowe, a nawet iglaki. Niemal wszystkie gatunki roślin bardzo dobrze znoszą naturalny nawóz z pokrzywy, a zalecana częstotliwość to jedno podlewanie na ok. 2 tygodnie. Działanie naturalnego nawozu przygotowanego z pokrzywy to przede wszystkim: uzdrawianie roślin, poprawa wzrostu oraz polepszenie i przyspieszenie procesu wytwarzania chlorofilu, dzięki czemu rośliny są lepiej i intensywniej wybarwione. Gnojówka z pokrzywy wabi również dżdżownice, które swoją obecnością poprawiają porowatość gleby oraz użyźniają podłoże.

Warto pamiętać, że gnojówka z pokrzywy to nawóz dostarczający roślinom zwiększonych ilości azotu, dlatego nie powinna być stosowana na gatunki wrażliwe na jego nadmiar, warzyw korzeniowych oraz tych, o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. W wyniku nawożenia wspomnianych roślin mogą gromadzić się w nich azotany, czyli pochodne kwasu azotowego, które w nadmiernej ilości są niebezpieczne dla zdrowia.

Rośliny, których nie należy podlewać gnojówką z pokrzywy to: azalie, wrzosy, rododendrony, groch, fasola, czosnek i cebula.

Oprócz podlewania w formie nawozu gnojówka z pokrzywy znajdzie również zastosowanie jako oprysk na popularne szkodniki roślin oraz choroby grzybowe. Roztwór pomaga zwalczyć między innymi przędziorki, miseczniki, mszyce, szarą pleśń i mączniaka.

Najlepsze i najbardziej widoczne efekty przynosi opryskiwanie rośli w początkowej fazie choroby lub gdy szkodniki zanadto się nie namnożyły. W bardzo zaawansowanych stadiach występowania patogenu niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne preparaty chemiczne, które ochronią rośliny przed poważniejszymi uszkodzeniami.

Nie wyrzucaj liści z gnojówki! Liście znajdujące się na dnie naczynia można wykorzystać do kompostowania roślin.

W sklepach ogrodniczych znajdziesz gotową gnojówkę z pokrzywy, jednak przed zakupem upewnij się, że skład preparatu jest jak najbardziej zbliżony do naturalnego, tzn. nie posiada żadnych domieszek innych substancji. Tylko taki preparat będzie mógł konkurować z samodzielnie przygotowaną gnojówką z pokrzywy, a co więcej – ominie Cię konieczność mieszania śmierdzącej substancji.