Mszyce to jedne z najgroźniejszych, a jednocześnie najszybciej rozmnażających się szkodników roślin. Aby pozbyć się intruza, można skorzystać z gotowych preparatów chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych lub posłużyć się domowymi i zdecydowanie bardziej ekologicznymi metodami. Poznaj domowe sposoby na mszyce. Sprawdź, które z nich możesz zastosować w swoim ogrodzie.

mszyce na gałązce

Mszyce – groźny szkodnik roślin

Mszyce to niewielkie szkodniki z rodziny pluskwiaków. Ponieważ nie są wybredne co do diety, można spotkać je zarówno na roślinach ogrodowych, jak i tych uprawianych w domu lub na balkonie. Żerowanie mszycy polega głównie na wysysaniu soków z roślin, czego efektem jest znaczne osłabienie rośliny, zniekształcenia pędów oraz spadek jakości plonu. Obecność mszycy łatwo rozpoznać z powodu charakterystycznej spadzi, która jest niczym innym jak wydzieliną pozostawianą przez szkodnika w trakcie żerowania. Spadź nie tylko oblepia powierzchnię liści, czy kwiatostanów, ale stanowi również idealne środowisko do rozwoju groźnych chorób grzybowych.

Jak widać, pojawienie się mszycy w ogrodzie lub na roślinach domowych skutkuje znacznymi szkodami, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć zwalczanie żarłocznego szkodnika. Jeśli Twoim celem jest hodowla ekologiczna, warto spróbować naturalnych, domowych sposobów, które od dziesiątek lat z powodzeniem wykorzystywane są w pielęgnacji roślin.

Ważne! Decydując się na zwalczanie szkodnika za pomocą gotowych preparatów chemicznych, należy przestrzegać zalecanych okresów karencji, których pod żadnym pozorem nie można skracać. Od zastosowania środka chemicznego, do momentu zbioru i zjedzenia opryskanych owoców lub warzyw, MUSI upłynąć określony przez producenta okres. Jest on uwarunkowany rodzajem zastosowanego preparatu chemicznego oraz gatunkiem rośliny i wynosi nawet kilka tygodni!



Mospilan 20sp 2,4g Target

ŚRODKI NA MSZYCE

Mospilan 20 SP ma najszerszy zakres zastosowań w etykiecie - ponad 250.
Sprawdź naszą ofertę

Sposoby na ekologiczne usuwanie mszyc

Ekologiczne opryski na mszyce mają dwie kluczowe zalety. Po pierwsze, pomagają pozbyć się szkodnika bez użycia preparatów chemicznych. Po drugie, ograniczają szkodliwe działanie środków chemicznych zarówno na nasz organizm (zwłaszcza jeśli stosujemy je na roślinach, których plony są jadalne – warzywa, drzewka i krzewy owocowe), jak i na owady pożyteczne, które nierzadko są naturalnymi wrogami mszyc.

Marzą Ci się rosliny bez mszyc bez użycia CHEMII

Sprawdź naszą ofertę naturalnych środków

Skuteczna metoda na mszyce – pożyteczne owady

Jednym ze sprzymierzeńców w walce z mszycami, jest np. biedronka, dla której mszyce są prawdziwym przysmakiem, dlatego warto zaprosić ją do swojego ogrodu. Jak to zrobić?

W celu zwabienia owada należy spryskać rośliny roztworem wody z cukrem. Inną metodą jest przewiązanie na roślinach kawałków żółtej tkaniny lub wstążki. Zarówno słodycz oprysku, jak i kolor materiału to skuteczne wabiki na biedronkę, a jej obecność w ogrodzie to bardzo skuteczny sposób na mszyce.

Mszyce preparaty i sposoby jak poradzić sobie z tymi szkodnikami.

SPRAWDŹ W TYM ARTYKULE CZY WIESZ WSZYSTKO O PREPARATACH NA MSZYCE

Rośliny odstraszające mszyce

Ta metoda sprawdzi się zarówno w uprawie ogrodowej, jak i na balkonach oraz tarasach.

Otóż mszyce, oprócz naturalnych wrogów, jakimi są np. biedronki, mają również naturalne odstraszacze w postaci niektórych gatunków roślin. Aby skutecznie zredukować liczebność mszycy lub zupełnie wyeliminować możliwość pojawienia się szkodnika, warto zastosować w ogrodzie uprawę współrzędną, która polega na posadzeniu pomiędzy warzywami oraz na rabatach kwiatowych gatunków roślin, których mszyce wyjątkowo nie lubią. Rośliny odstraszające mszyce to przede wszystkim czosnek oraz cebula.

Z kolei wśród ziół, silnie odstraszające właściwości wykazują mięta i lawenda. Obydwa gatunki możesz posadzić zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach na balkonie lub tarasie. Intensywny aromat wydzielany przez wspomniane rośliny, skutecznie powstrzyma szkodnika przed zadomowieniem się wśród naszej uprawy.

Preparaty na bazie roślin

Preparaty na mszyce przygotowywane są na bazie roślin odstraszających szkodnika. Są to głównie wywary i wyciągi roślinne, które stosowane są w formie oprysku. Co ważne, nie można ich przedawkować, dlatego nie musisz pilnować dokładnych proporcji i ilości oprysku.

Do najczęściej polecanych należą:

  • Wyciąg z czosnku. Kilka ząbków czosnku drobno posiekaj, następnie przełóż do słoika i zalej wodą. Aby wyciąg był odpowiednio intensywny, należy odczekać dobę, pozostawiając naczynie w ciepłym miejscu. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia. Wystarczy przelać powstały wyciąg do spryskiwacza, rozcieńczając go uprzednio z wodą w proporcji 1:1. Pozostałą ilość możesz przechowywać w chłodnym miejscu do 30 dni.
  • Wywar z cebuli. Kilogram cebuli zalej ok. 10-12 l wody, a następnie gotuj przez pół godziny. Schłodzony i odcedzony wywar przelej do butelki ze spryskiwaczem i zastosuj na rośliny zaatakowane przez mszyce.
  • Wyciąg z pokrzywy. Do przygotowania naturalnego preparatu potrzebujesz ok. 1 kg pokrzywy oraz 10 litrów wody (zalecana jest odstana deszczówka). Zalej pokrzywę wodą, a po 24 godzinach możesz przystąpić do opryskiwania roślin. Ciekawostką jest, że wyciąg z pokrzywy działa nie tylko na mszyce, ale również stanowi skuteczną broń w walce z chorobami grzybowymi, np. z szarą pleśnią. W naszym artykule gnojówka z pokrzyw podpowiadamy jak ją zrobić. 

Roztwór octu i wody na mszyce

Mieszanka octu z wodą jest bardzo skuteczną metodą zwalczania mszycy, a ponadto, jej przygotowanie jest niezwykle proste.

Roztwór powinien mieć odpowiednie stężenie, a zalecana proporcja to 1:10, czyli np. 100 ml octu oraz 1 litr wody. W celu zwiększenia efektywności preparatu możesz dodać do niego niewielką ilość płynu do mycia naczyń. Tak przygotowanym roztworem spryskaj obficie zainfekowane rośliny.

Mleko i szare mydło na mszyce

W przypadku mleka, zalecane jest głównie świeże mleko krowie. Mieszanka mleka i wody w proporcji 1:1 jest gotowa do użycia bezpośrednio po przygotowaniu.

Do przyrządzenia roztworu z szarego mydła należy rozpuścić ok. 20 g mydła w 1 l ciepłej wody (możesz również skorzystać z płynnego mydła, dostępnego w sklepach ogrodniczych). Preparat należy pozostawić do ostygnięcia. Zobacz w naszym artykule jakie stosować wiosenne opryski drzew owocowych, aby uniknąć wielu problemów również z mszycami. 

Podsumowując, domowe sposoby na mszyce są metodami, które wykorzystywane są przez ogrodników od wielu dziesiątek lat. Stanowią tańszą oraz ekologiczną alternatywę dla preparatów chemicznych, dlatego, zanim sięgniesz po specjalistyczne środki ochrony roślin, przetestuj metody naturalne, które mogą okazać się wystarczająco skuteczne.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.