Kamienie ogród

Wprowadzenie kamieni do ogrodu dodaje mu niezwykłego, a zarazem bardzo naturalnego charakteru. Kamienie w ogrodzie wyglądają estetycznie, a ponadto są trwałe, praktycznie niezniszczalne. Warto użyć je do wykonania niepowtarzalnych dekoracji, które sprawia, że ogród już nigdy nie będzie taki sam. Kamienne dekoracje dodadzą mu wyjątkowości i oryginalności. Do udekorowania i upiększenia ogrodu można wykorzystać żwir, łupki skalne, żwir, korę kamienną czy nawet duże, ciężkie głazy. Pomysłów na aranżację ogrodu za pomocą kamieni jest niezliczona ilość, wystarczy określić, czego oczekujmy i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Kamień w ogrodzie

Kamień jest fragmentem skały, jedną z części składowych gór, które są bardzo trwałym tworem przyrody. Kamień przyciąga uwagę i doskonale komponuje się z innymi materiałami, których używa się do kształtowania przestrzeni wokół domu. Ozdoba z kamienia jest świetnym sposobem na podkreślenie piękna roślin. Można je wykorzystać w najrozmaitszy sposób, gdyż ozdobienie ogrodu kamieniami to kwestia tylko i wyłącznie naszej wyobraźni i ograniczeń finansowych. Czasami wystarczy kilka dużych głazów, worek żwiru czy jeden kamień ozdobny, by stworzyć elegancką, wyrafinowaną kompozycję.

Wybrane dla Ciebie

Brak produktów spełniających kryteria.

Skalniak w ogrodzie

Skalniak jest ciekawą, fantastyczną formą dominującą w ogrodzie. Jego kompozycja, wielkość i kształt powinien zostać przemyślany w każdym, nawet najdrobniejszym szczególe. Całość musi zostać dopasowana do pozostałych elementów zdobiących ogród. Skalniaki to rewelacyjny pomysł na działkę na stoku, ale również na skarpę wokół tarasu. Jeśli jednak planujemy budowę skalniaka na płaskim terenie, musimy rozpocząć od wyznaczenia jego zarysu oraz usunięcia w tym konkretnym miejscu warstwy gleby. Następnie w wyznaczonym miejscu należy uformować z gruzu, żwiru, tłucznia kamiennego i jałowej ziemi wzniesienie. Jego zbocza powinny posiadać łagodny spadek, nie większy niż 30 stopni, umożliwiający swobodny wzrost roślin.

Następnym krokiem jest ułożenie kamieni. U podstawy powinny wylądować kamienie o największym gabarycie. Mogą zostać lekko nachylone w kierunku skarpy. Ponadto, warto zagłębić je w podłożu, tak by były stabilne i sprawiały wrażenie, jakby naturalnie wyrastały z konkretnego miejsca. Najkorzystniejsze będzie obsypanie kamieni 15-20 cm warstwą ziemi, w której będą rosły rośliny. Kolejną czynnością powinno być rozmieszczenie mniejszych kamieni, uzupełnienie podłoża oraz podlanie. Skalniak należy pozostawić na kilka tygodni, w tym czasie całość powinna osiąść. Dopiero po upływie wyznaczonego czasu można sadzić na skalniku rośliny. Najlepszym czasem na tego typu czynności jest wiosna lub też przełom sierpnia i września.

Jaka gleba na skalniak?

Gleba na skalniak powinna przypominać tą, która naturalnie występuje w rejonach górskich. Musi być przepuszczalna i niezbyt żyzna. Kiedy na skalniaku sadzimy rośliny pochodzące z wysokich rejonów górskich, 50 – 70% podłoża powinny stanowić tłuczeń kamienny o różnych frakcjach i piasek. Pozostałe 30%  - żyzna ziemia. Kiedy w planach mamy posadzenie roślin z niższych rejonów, zmieni się skład gleby. 70 – 80% stanowić powinna żyzna ziemia, natomiast pozostałe 20 – 30% - gruboziarnisty piasek wraz z drobnym żwirem.

Podjazdy, chodniki, ścieżki

Kamień jest bardzo wytrzymałym materiałem. Charakteryzuje się odpornością na ścieranie, dlatego sprawdza się jako nawierzchnia. Z pomocą kamienia można stworzyć przepiękne ogrodowe alejki, chodniki czy podjazdy. Tak wykonane elementy zagospodarowania są niezwykle funkcjonalne, a ponadto świetnie się komponują z otaczającą nas roślinnością. Do wykonania dróżek najchętniej wybiera się kamień z grubo ustrukturowaną nawierzchnią, czyli piaskowiec, granit czy wapień. Z tych trzech materiałów najtrwalszym jest granit, który fantastycznie komponuje się z cegłą. Wybór konkretnego kamienia jest trudny, ponieważ musi się komponować ze stylem, charakterem i architekturą całej działki.

Oczko wodne i kamień

Oczko wodne jest jedną z ładniejszych ozdób występujących w ogrodzie. Nie zawsze wygląda naturalnie, tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Aby to zmienić, warto zastosować kamień, który doda mu naturalnego charakteru i uroku. Połączenie kamienia i wody daje szczególny, wyjątkowy efekt. Aby tafla wody nie była monotonna, warto z kamieni skonstruować wodospad, fontannę czy kaskadę, które skuteczne urozmaicą oczko wodne.

Otoczaki to kamienie, które umieszcza się na dnie oczka wodnego oraz dookoła niego. Są bardzo polarne, gdyż stanowią ciekawe urozmaicenie stawu. Tego typu kamienie można ułożyć również wzdłuż strumyka wpadającego do oczka wodnego. W ten sposób udekorowany strumień przywodzi na myśl górskie potoki, pełne ożywczej wody.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Kamienne ozdoby

Świetnym urozmaiceniem ogrodowego całokształtu są głazy. Z powodzeniem wykorzystuje się je w architekturze śródziemnomorskiej oraz nowoczesnym stylu projektowania. Wielu ludzi uważa, że duże kamienie wpływają korzystnie na samopoczucie żywych organizmów. Głazy są jednak bardzo trudne do zdobycia, gdyż naturalnie występują głęboko pod ziemią. Ich wydobycie i transport wymaga użycia ciężkiego sprzętu, a więc nie jest to tanie i proste zadanie.

Ozdobne ogrodzenie grodu będące połączeniem kamienia i drewna to także fantastyczna ozdoba działki. Tego typu ogrodzenie świetnie podkreśla przemyślany i gustowny projekt ogrodu.

Popularnością cieszą się także kamienne grzyby oraz siedziska i stoliki wykonane z kamienia. Kamienne grzyby możemy wykonać w pełni samodzielnie. Wystarczy dobrać kamienie do siebie kształtem i wielkością. W obydwu kamieniach, trzonku i kapeluszu, wiercimy otwory. Następnie wklejamy do niego drut o grubości 5 – 7 mm. Po wbiciu druta w ziemię, grzyb będzie stał stabilnie i nie przewróci się, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Kamień zamiast ściółki

Drobny kamień oraz żwir to fantastyczny materiał, który sprawdza się podczas okrywania powierzchni gruntu pomiędzy roślinami. W ten sposób można stworzyć rabaty zwane powszechnie żwirowymi. Tego typu rabata to połączenie chropowatej faktury, naturalnych barw oraz delikatności, subtelności liści i kwiatów. Wiele ogrodników tak komponuje swoje ogrody, aby wywoływały wrażenie, iż rośliny wyrastają wprost ze żwirowej nawierzchni. Taka warstwa drobniutkich kamienie sprawia, że podłoże zmniejsza swoje parowanie, ale również jest skuteczną barierą dla wzrostu chwastów.

Jak dobrać kamienie do ogrodu?

Sposób ekspozycji kamieni w ogrodzie zależy od całości wnętrza, w który chcemy je umieścić. Najlepszym pomysłem zestawienia jest łączenie ich względem podobieństwa pochodzenia. Zbyt duże, nieokiełznane nagromadzenie skał różniących się fakturą, barwą, kształtem może sprawiać wrażenie chaosu, nieuporządkowania, bałaganu. Duże głazy powinny dominować nad pozostałymi, mniejszymi kamieniami i elementami wnętrza, natomiast otoczaki i żwir znaczą więcej, kiedy gdy tworzą większe płaszczyzny, gdyż w kompozycji bardziej liczy się ich faktura.

Kiedy nie posiadamy specjalistycznej wiedzy i nie mamy w sobie zmysłu kompozycyjnego, warto zastosować się do zasady trzech elementów. Korzenie tej zasady sięgają do początków filozofii zen. Kwintesencją tej zasady jest tworzenie kompozycji z trzech elementów, z trzech rodzajów różnej wielkości, faktury czy kształtu. W kulturze japońskiej ta zasada ma znaczenie symboliczne. Ważne jest, by taki układ dało się wpisać umownie w trójkąt, wtedy powstają harmonijne, zrównoważone kompozycje.

Kamienie w ogrodzie

Gdzie kupować kamień ogrodowy?

Kamienie do ogrodu to nie jest tania inwestycja. Istotne jest więc, by pochodziły od sprawdzonych dostawców. Markety budowlane raczej nie spełniają oczekiwań większości ogrodników, dlatego dużo lepszym wyjściem będzie zakup kamienia w miejscu, które specjalizuje się tylko w tej konkretnej branży. Wiele dużych i małych firm zajmuje się kamieniami, posiadają duże ilości różnorodnych kamieni ogrodowych dostępnych od ręki, a ponadto zapewniają fachową obsługę oraz wykwalifikowaną  pomoc.

Zalety zdobienia ogrodu kamieniami

Kamienie ogrodowe, którymi ozdabiamy ogród ma pozytywny wpływ na rośliny. Istotne jest jednak prawidłowe dobranie kamienia do typu rosnących w naszym ogrodzie roślin. Kamień krystaliczny, lub taki, który posiada w swojej strukturze kryształy i kwarce, działają zakwaszająco. Z drugiej strony marmur czy piaskowiec wprowadzone do ogrodu posiadają właściwości zasadowe, dlatego będą podnosić pH gleby.

Rośliny kwasolubne mają problem z poborem wody, dlatego kamień jest dla nich fantastycznym materiałem. Rewelacyjnie sprawdza się tutaj kora kamienna, która wyglądem imituje korę, natomiast ma właściwości kamienia. Jest dobrze przepuszczalna, nie nasiąka wodą, dzięki czemu cała woda trafia do roślin. Kora kamienna i inne dobrze przepuszczalne kamienie świetnie sprawdzają się w przypadku drzew i krzewów iglastych, borówki amerykańskiej, borówki brusznicy, czernicy czy żurawiny.

Rośliny zasadolubne, czyli kochające się w wapiennej glebie najlepiej komponują się z kamieniem typu marmur, gdyż marmur jest wapieniem. Idealnym kamieniem ogrodowym dla tego typu roślin może być biały grys thassos. Jest to kamień greckiego pochodzenia, który świetnie komponuje się z bukszpanem i ładnie podkreśla na tle innych roślin.

Kamień jest fenomenalnym materiałem służącym do ozdoby ogrodu. Jest łatwo dostępny, na rynku istnieje wiele jego rodzajów do wyboru, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. Nawet, jeśli ktoś wybierze podobny lub taki sam rodzaj i kolor kamienia, trzeba pamiętać, że jest to wytwór natury, co daje gwarancję, że nigdy nie trafią się dwa identyczne okazy.