Kret w ogrodzie nie jest oczekiwanym i mile widzianym gościem. To podziemny szkodnik, którego niezwykle ciężko się pozbyć. Kret europejski jest niedużych rozmiarów, jego długość to maksymalnie 20 cm, natomiast waga waha się w okolicach 120 gram. Jego gabaryty nie świadczą o jego umiejętnościach. To stworzenie, dzięki zakrzywionym do tyłu pazurkom potrafi w ciągu jednej nocy wykopać aż 20 metrów tunelu i uformować ok. 30 kopców. Kret zamieszkuje gleby próchniczne, wilgotne, bogate w pożywny dla niego pokarm. Aby zbudować swoje legowisko, potrzebuje mchu oraz trawy.

Co warto wiedzieć o kretach?

Kret jest typem drapieżnika. Bardzo łatwo można go rozpoznać po bezwłosym, różowym pyszczku, nieproporcjonalnie dużych w stosunku do reszty ciała, łopatowatych łapach oraz długich, wygiętych o tyłu pazurach. Jego ryjek wyposażony jest w 44 niesamowicie ostre zęby, które z łatwością mogą zatopić się w ciele człowieka. Kret znany jest z tego, że nie widzi, jest ślepy. Mimo to posiada małe oczy, wielkości zaledwie 1 mm, które w jakiś sposób reagują na światło i ruch. Ponadto nie posiada zbyt czułego słuchu, jego kanały uszne są tak małe, że praktycznie niewidoczne pośród gęstego futerka. Jego głównymi zmysłami są bardzo czułe, gęste, aksamitne i czarne włoski czuciowe, które są niezwykle wrażliwe na drgania oraz doskonały węch.

Kretowisko

Jak żyje kret?

Kret jest typem samotnika. Zaciekle walczy o własne terytorium, które może zajmować nawet 4 ha powierzchni. Podczas zajmowania wymarzonego terytorium potrafią być niezwykle agresywne, nawet wobec płci przeciwnej. Kret łączy się z płcią przeciwną tylko podczas rui, czyli okresu godowego, który i tak jest krótki. Rozpoczyna się późną zimą, a kończy początkiem wiosny. Zazwyczaj trwa nie dłużej niż miesiąc. Ciąża kretów również trwa niezwykle krótko – od czterech do sześciu tygodni. W miocie może znajdować się od 2 do 7 młodych. Krecie potomstwo pozostaje przy matce ok. 4 – 5 tygodni, a następnie zostają przez nią przepędzone i zakładają własne terytoria. W dziesiątym miesiącu życia kret osiąga dojrzałość, natomiast średnia długość jego życia wynosi od czterech do sześciu lat. Ponadto krety nie zapadają w sen zimowy, pozostają aktywne, patrolują własne korytarze w poszukiwaniu pożywienia, które mogłyby dostarczyć do swojej spiżarni. W ciągu zimy żyją w korytarzach, które wykopały poniżej głębokości przemarzania gruntu.

Wybrane dla Ciebie

Kret większość swojego życia spędza pod ziemią. Na powierzchni pojawia się bardzo rzadko, a porusza się po niej niezdarnie. Kopie cały system tuneli na głębokości 20 – 50 cm i o średnicy ok. 6 cm. Taka głębokość uwarunkowana jest faktem, że tam nigdy kretowi pożywienia nie zabraknie. Krety preferują wilgotne i żyzne gleby. Mają stały dobowy cykl aktywności, który zakończony jest głębokim snem. Czas aktywności wynosi 4 godziny, natomiast czas snu – 3 godziny. Największa aktywność kreta przypada na godziny poranne, dlatego to wtedy powstaje duża ilość kretowisk.

Czym żywią się krety?

Najlepszym pokarmem dla kreta są dżdżownice, larwy owadów oraz drobne kręgowce. Pokarm znajduje za pomocą bardzo czułego słuchu oraz włoskom czuciowym znajdującym się na pysku i ogonie. Dzienna porcja pożywienia kreta stanowi zwykle połowę masy jego ciała.

Dlaczego kret atakuje nasze ogrody i robi kopce?

Kopce wykonywane przez kreta, zwane inaczej kretowiskami, tworzone są przez niego jaki swego rodzaju wywietrznik, kopiec przewietrzający długie i liczne podziemne korytarze. Z jednej strony kret jest pożytecznym zwierzęciem, ponieważ pomaga pozbyć się owadów z ogrodu. Druga strona medalu pokazuje jednak kreta w bardzo niekorzystnym świetle. Jego tunele i kopce niszczą trawnik i szpecą cały ogród. Ponadto kret kopiący tunele, bardzo często uszkadza korzenie roślin uprawnych i ozdobnych. Krety uszkadzają również pola uprawne. Kopce pełne świeżej gleby mogą spotęgować narastanie chwastów, a ewentualne kamienie wykopane przez kreta przyczyniają się często do uszkodzenia maszyn rolniczych. Tunele kopane przez kreta doskonale osłabiają wały przeciwpowodziowe oraz uszkadzają systemy odwadniające.

Pozbycie się kreta z ogrodu

Wszyscy posiadający ogród bardzo cierpią, kiedy okazuje się, że pod powierzchnią trawnika grasuje kret i uszkadza systemy korzeniowe roślin. Najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze przystąpienie do działania. Jednak warto wiedzieć, że wypłoszenie kreta nie jest zadaniem łatwym i zajmuje mnóstwo czasu. Kret bardzo szybko przyzwyczaja się do metod podjętych przez ogrodników. Przewagą człowieka może okazać się cierpliwość oraz wykorzystywanie kilku metod, nie tylko jednej.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.

Skuteczne domowe sposoby na kreta

Sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu jest mnóstwo. Najczęściej wybierane są te domowe, ponieważ są najłatwiejsze, praktycznie pod ręką i nie wymagają wysokich nakładów pieniężnych. Ponadto bardzo często się sprawdzają, nie powodując przy tym śmierci kreta.

Pierwszą skuteczną metodą domową jest odstraszanie kreta za pomocą plastikowych butelek. Nieopodal kopców wbijamy do ziemi metalowe pręty lub drewniane patyki, a na nie nakładamy plastikowe butelki, np.: po napojach. Tak stworzone urządzenie pod wpływem wiatru wydaje terkoczący dźwięk. Jest on doskonale słyszalny dla kreta oraz znienawidzony przez niego. Ponadto tego typu konstrukcja przenosi do ziemi wibracje, co również wpływa denerwująco na szkodnika. Aby metoda była naprawdę skuteczna, warto do każdej butelki przymocować denka kilku innych butelek. W ten sposób skonstruowane skrzydełka sprawiają, że wiatr porusza butelkami dużo mocniej, wibracje są jeszcze wyraźniej wyczuwalne, podobnie dźwięk. Podobnym sposobem na wystraszenie kretów, również wykorzystującym plastikowe butelki, jest odkręcenie nakrętki, odcięcie dna i wetknięcie szyjki w ziemię. Tak przygotowana butelka wyzwala gwizdanie wiatru, które słyszalne jest bezpośrednio we wnętrzu ziemi.

Pułapki ze słoików to kolejny pomysł na pozbycie się kreta z ogródka. Ten typ pułapki polega na tym, że we wnętrzu tunelu wykopanego przez kreta umieszcza się gotowa pułapkę lub domową wykonaną ze słoika o pojemności 1,5 – 2 litra. Słoik wkopuje się pod korytarzem kreta, w pobliżu kopca, w ten sposób, aby otwór znajdował się na poziomie korytarza. Wykop należy przykryć tekturą. Kiedy kret będzie przechadzał się swoimi tunelami, wpadnie do pułapki i nie będzie się mógł z niej wydostać. Tego typu pułapkę na kreta trzeba sprawdzać 2 – 3 razy w ciągu doby, gdyż bez pożywienia kret nie przeżyje dłużej niż 10 – 12 godzin. Po wyjęciu kreta należy wynieść jak najdalej od naszego ogrodu. Totalnym minimum jest 500 metrów. Dopiero po przekroczeniu tej odległości, możemy wypuścić kreta i mieć pewność, że ten konkretny osobnik więcej u nas nie zawita.

Metody zapachowe

Odstraszanie kreta zapachami to następna znana metoda. W ogrodzie, już na samym początku jego istnienia, warto zasadzić rośliny odstraszające krety. Należą do nich: bazylia, czosnek, aksamitka, rącznik pospolity, wilczomlecz groszkowy, komosa oraz szachownica cesarska. Tego typu rośliny skutecznie odstraszą kreta swoim aromatem.

Do zapachowym metod zalicza się również wlewanie do krecich kanałów gnojówki z czarnego bzu i gałązek żywotnika. Czarny bez posiada w sobie szkodliwy kwas cyjanowodorowy. Przepis: kilogram świeżych (lub 200 g suszonych) pędów, liści, kwiatków czarnego bzu lub gałązek żywotnika, 10 litrów wody do zalania. Tak sporządzoną miksturę odstawia się na 4 – 5 dni, codziennie mieszając. Do krecich korytarzy należy wlać całość. W krecich korytarzach można umieścić roztarte ząbki czosnku i gałązki czarnego bzu.

Na rynku istnieją specjalne preparaty oparte na wyciągach z roślin. Ich zaletą jest fakt, że są gotowe i skutecznie odstraszają szkodniki. Produkty te zawierają w sobie czosnek, lawendę czy rącznik pospolity, a ich wielką zaletą jest fakt, że odstraszają również nornice i norniki.Kunagone Naturalny Na Krety 10szt - Polski Odstraszacz NOWOŚĆ

Kunagone Naturalny Na Krety 10szt - Polski Odstraszacz

Jego skuteczność została potwierdzona w miejscach gdzie chcieliśmy pozbyć się nieproszonych gości. Moc produktu wzmacnia się gdy przysypiemy kretowinę i jego zapach rozprzestrzenia się w kanale gdzie skutecznie zniechęca kreta do dalszej eksploracji na naszym terenie.

Sprawdź naszą ofertę

Mechaniczne sposoby na kreta

Posiadając duży ogród, czasem trzeba pomyśleć o szkodnikach wcześniej, niż się pojawią. Znane przysłowie mówi, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Tę zasadę można zastosować również w przypadku odstraszania kretów. Przykładem jest zastosowanie siatki na krety. Jest to jedyny sposób, który pozwoli uniknąć pojawienia się kreta w ogrodzie. Jednak trzeba pomyśleć o tym dużo wcześniej, jeszcze przed zasianiem trawnika i posadzeniem jakichkolwiek roślin w ogrodzie.

Siatka na krety zazwyczaj wykonana jest z materiału sztucznego lub dobrze zabezpieczonego przed korodowaniem metalu. Dzięki temu wykaże się świetną odpornością na warunki atmosferyczne oraz posłuży przez wiele lat. Siatka przeciw kretom posiada malutki splot oczek o średnicy 3x3 mm. Ułożenie takiej siatki jest łatwe, ale wymaga od nas dużo czasu i pracy. Wykorzystanie tego sposobu wymaga ściągnięcia wierzchniej warstwy podłoża – ok. 30 cm pod glebą przeznaczoną na kwiaty oraz ok. 10 cm pod glebą przeznaczoną na trawnik. Zastosowanie się do zaleceń rozmieszczania siatki sprawi, że ta metoda nie będzie hamowała rozwoju korzeni roślin, przy jednoczesnej ochronie uprawy przed szkodliwym działaniem kreta. W tej metodzie równie ważna jest siatka poprzeczna, którą należy wkopać na głębokość 80 cm w ziemię. Jest ona na tyle szeroka, że cały pas gleby, w której zazwyczaj udomawia się kret jest odgrodzony.PUŁAPKA KRETOŁAP ŁAPKA NA KRETY NORNICE CHWYTACZ

PUŁAPKA KRETOŁAP ŁAPKA NA KRETY NORNICE CHWYTACZ

NAJSKUTECZNIEJSZE narzędzie do walki z KRETEM
Sprawdź naszą ofertę

Chemiczne pułapki na kreta

Na rynku znaleźć można również chemiczne specyfiki, które mają za zadanie uratować ogród przed działalnością kreta. Preparaty te mają zazwyczaj trzy postacie: żel, płyn i granulki. Rozprowadzenie granulek jest prostsze, ale musimy pamiętać o ryzyku, jakie ze sobą niosą – domowe zwierzęta również mogą spróbować tego specyfiku. Kiedy granulat znajdzie się w krecim tunelu, należy podlać go wodą, wtedy zacznie wydzielać drażniący drogi oddechowe zapach. Sprawia on, że kret musi wybrać inną drogę do przejścia. W bardzo podobny sposób działają płyny i żele. Niezwykle ważne jest, by stosować te preparaty zgodnie z instrukcjami. Zawsze istnieje możliwość wyrządzenia krzywdy nie tylko szkodnikom, ale również sobie.