Drewno jest surowcem, który najbardziej pasuje do ogrodów. Doskonale prezentuje się na tle zielonych drzew, krzewów i trawnika. Jednak, aby wykonane z niego elementy, takie jak altany, tarasy i meble służyły nam przez wiele lat, a przy tym zachowały swoje walory estetyczne należy odpowiednio je konserwować.

 

altany ogrodowe

 

Konserwacja drewnianych altan i tarasów

Do konserwacji altan i tarasów zbudowanych z drewna zdecydowanie najlepsze są specjalne oleje. Nie nadają się natomiast lakiery, bejce i lazury. Są one mało odporne na ścieranie a bezpośrednio przenoszone z ogrodu zanieczyszczenia sprawiają, że drewniane posadzki bardzo szybko łuszczą się i zaczynają wyglądać nieatrakcyjnie. Chcąc odnowić drewniane konstrukcje, na początku należy więc usunąć niepożądane środki aż do żywego drewna i dopiero wówczas nałożyć nową warstwę. W przypadku podłóg olejowanych nie trzeba tego robić. Wystarczy je umyć i odtłuścić, a po wyschnięciu lekko przeszlifować w celu zniwelowania nierówności Ważne, aby preparat rozprowadzać wzdłuż słojów pędzlem, gąbką lub miękką szmatką. Czynność tę dobrze powtarzać przynajmniej raz do roku (na wiosnę), a najlepiej dwa razy (po lecie). Przed negatywnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, a szczególnie deszczem i śniegiem najlepiej chronią zaś pokrowce do altan.

 

Konserwacja mebli ogrodowych z drewna

Meble ogrodowe z drewna egzotycznego i lokalnego mogą być zarówno olejowane, jak i pokryte lakierem, bejcą lub też lazurą. Z pierwszymi z wymienionych postępuje się tak samo, jak z altanami. Z kolei renowację pozostałych wystarczy przeprowadzać raz na kilka lat. W sytuacji, gdy obecna warstwa jedynie spłowiała meble można tylko umyć i przeszlifować. Dzięki temu zwiększymy przyczepność preparatu, którym zamierzamy zakonserwować drewno. Jeżeli natomiast stara warstwa lakieru/bejcy/lazury jest mocno zniszczona, a także łuszczy się i odchodzi od mebli konieczne jest całkowite jej zeszlifowanie lub usunięcie specjalnym środkiem. Dopiero na tak przygotowane stoły i krzesła nanosi się świeżą warstwę preparatu. Warto pamiętać, że niektórzy producenci zaznaczają, że drewno musi być dodatkowo zaimpregnowane.

 

Altany

drewniane ogrodowe altany Gardenowo