Choroby pomidorów to jedna z kwestii, które zaprzątają głowę hodowcom. Choć krzewy pomidorowe są bardzo popularne i chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach, to wszelkiego rodzaju infekcje mogą znacznie ograniczyć plony.

Choroby pomidorów bywają podstępne, dlatego wymagają natychmiastowej reakcji. W początkowej fazie rozwijają się w ukryciu, a pierwsze widoczne objawy pojawiają się, gdy infekcja zajmuje większe fragmenty rośliny. Opóźnienie czynności ochronnych może spowodować potęgowanie strat, a nawet całkowite obumarcie krzewu.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, kluczową czynnością w uprawie pomidorów jest regularne sprawdzanie krzewów pod kątem występujących nieprawidłowości. Jak je rozpoznawać? Co powinno zaniepokoić hodowcę? Poniżej choroby pomidorów, które najczęściej atakują krzewy i sposoby ich zwalczania.

Choroby pomidorów

Choroby pomidorów – zaraza ziemniaka

Zaraza ziemniaka (wbrew swojej nazwie) jest jedną z najgroźniejszych chorób krzewów pomidorowych. W krótkim czasie atakuje kolejne fragmenty rośliny, co skutkuje dużym spustoszeniem, a w konsekwencji – utratą całego krzewu. Wywoływana jest przez grzyb Phytophthora infestans, a jej zwalczanie powinno być rozpoczęte od razu po dostrzeżeniu pierwszych objawów. 

Pojawieniu się patogenu sprzyja podwyższona wilgotność oraz niskie temperatury. Idealnym wręcz środowiskiem do rozprzestrzeniania się zarazy jest chłodne i wilgotne lato oraz bliskie sąsiedztwo ziemniaków. Dlatego właśnie nie zaleca się, by rośliny te sadzić niedaleko siebie. 

Pierwsze symptomy choroby pojawiają się na krzewach w okolicach czerwca. Charakterystyczne objawy to brunatne plamy oraz biały nalot na spodniej stronie liści. Zaraza ziemniaka atakuje również owoce, na których widoczne są czarne plamki, sięgające w głąb pomidora.

Jak walczyć z zarazą ziemniaka?

Podobnie jak w przypadku innych chorób, najlepiej sprawdza się profilaktyka. Nie zawsze da się całkowicie wyeliminować zagrożenie, ale warto trzymać się kilku zasad pielęgnacyjnych.

  • Nie można sadzić pomidorów w sąsiedztwie ziemniaków
  • W trakcie podlewania unikaj moczenia liści i łodyg
  • Przed wysiewem zaleca się zaprawić nasiona za pomocą specjalnych preparatów, np. Polyversum WP lub mączki bazaltowej
  • Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy krzewami.

Zwalczanie zarazy ziemniaka możesz rozpocząć od mniej inwazyjnych, naturalnych metod. Często stosowaną metodą są opryski z pokrzywy oraz skrzypu polnego. Pomaga również sadzenie pomidorów w towarzystwie szałwii i lawendy, których aromat ogranicza pojawienie się patogenu.

.
czerwone róże Gardenowo

Jeśli powyższe metody okażą się mało skuteczne, niezbędne będzie zastosowanie specjalistycznych środków ochrony roślin. Z zarazą ziemniaczaną świetnie radzi sobie Amistar 250 SC, Signum 33 WG, Miedzian 50 WP, Polyram 70 WG. Fungicydy można stosować zamiennie i zawsze zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniach.

Choroby pomidorów – sucha plamistość liści

Sucha plamistość liści zwana również alternariozą pomidora to infekcja wywoływana przez grzyb Alternaria solani. Podobnie jak opisana powyżej zaraza, tak i sucha plamistość liści przenoszona jest zazwyczaj z sąsiadujących z krzewami ziemniaków. Rozwija się nieco później, bo w sierpniu, a najbardziej sprzyjające warunki dla infekcji to wysokie temperatury, przekraczające 25°C i podwyższona wilgotność.

Początkowo pojawia się na liściach, by następnie, w szybkim tempie zająć pozostałe fragmenty krzewu. Typowe dla choroby są ciemnobrunatne plamy, ograniczone nerwami liści, osiągające wielkość do 2 cm. Kolejny etap to usychanie i wykruszanie się plam, żółknięcie i obumieranie liści oraz pojawianie się ciemnych plam zlokalizowanych przy szypułce. Owoce zaczynają gnić, a krzewy usychać i obumierać.

Jak walczyć z suchą plamistością liści?

  • Krzewy pomidorów sadź z dala od ziemniaków
  • Przed wysiewem zaprawiaj nasiona i absolutnie nie siej zainfekowanych, kiepskiej jakości nasionek
  • Podlewaj podłoże wokół krzewu, unikając moczenia liści
  • Dezynfekuj paliki podpierające oraz narzędzia ogrodowe
  • W miejscu wystąpienia patogenu nie powinno się uprawiać pomidorów przez kilka kolejnych sezonów.

Środki chemiczne pomocne w walce z suchą plamistością liści wśród pomidorów to między innymi Revus 250 SC, Ridomil Gold oraz Curzate CU 49,5 WG.

Choroby pomidorów – bakteryjna cętkowatość

Bakteryjna cętkowatość to choroba wywoływana przez bakterię Pseudomonas syringae i jest prawdziwym utrapieniem hodowców. Głównym powodem jest łatwość i szybkość, z jakimi rozprzestrzenia się wśród krzewów, a także duża trudność w eliminacji problemu.

Charakterystycznym objawem pojawienia się choroby są brązowe lub czarne plamy, atakujące niemal całe krzewy. Wspomniane zmiany chorobowe mogą zająć zarówno liście, jak i łodygi oraz owoce, co znacząco obniża ich walory smakowe.

Jak walczyć z bakteryjną cętkowatością pomidora?

Największym zagrożeniem dla krzewów są głównie nieodkażone narzędzia ogrodnicze, aczkolwiek bakteria do przemieszczenia się chętnie wykorzysta podmuchy wiatru i opady deszczu. Ponieważ odwrócenie skutków choroby jest trudne, w tym przypadku kluczowe jest zapobieganie oraz opryski prewencyjne.

Do zwalczania choroby sprawdzą się głównie preparaty chemiczne, czyli Miedzian 50 WP oraz Miedzian Extra 350 SC. Można również spróbować środka naturalnego, np. gnojówki z pokrzywy, jednak jej skuteczność może być niewystarczająca.

Choroby pomidorów szara pleśń

Choroby pomidorów – szara pleśń

Kolejna groźna choroba pomidorów, czyli szara pleśń wywoływana przez grzyb Botrytis cinerea, która atakuje głównie krzewy uprawiane pod osłonami. Infekcja najlepiej rozwija się w temperaturze ok. 15°C i podczas dużej wilgotności.

Choroba zajmuje niemal całą nadziemną część krzewu, pokrywając ją szarym nalotem. Jeśli dodatkowo zauważysz na liściach i łodygach szarozielone plamy, a na owocach wodniste i miękkie fragmenty, z dużym prawdopodobieństwem masz do czynienia z szarą pleśnią.

Jak walczyć z szarą pleśnią?

Podobnie jak w przypadku innych chorób, bardzo ważne jest podjęcie kroków zapobiegających i ograniczających ewentualność wystąpienia szarej pleśni pomidora. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią wentylację tunelu, zachowanie właściwej wilgotności i odstępów gwarantujących cyrkulację powietrza.

Preparaty stosowane do ochrony pomidorów przed szarą pleśnią to przede wszystkim Switch 62,5 WG, Signum 33 WG oraz Amistar Opti 480 SC.

Wymienione powyżej środki ochrony pomidorów znajdziesz w sklepie Gardenowo. Pamiętaj, że tylko szybka reakcja powstrzyma groźne choroby pomidora, dlatego nie zwlekaj i zamów odpowiedni preparat już dziś.

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.