Co ciekawe, bardzo duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja murawy, a większość problemów z nieestetycznym chwastem powstaje na skutek naszych zaniedbań. Jak zapobiegać i jak usunąć mech z trawnika? Poznaj skuteczne metody.

Skąd bierze się mech na trawniku?

Mech to nic innego, jak uporczywy chwast, który na szerszą skalę występuje w lasach. Niestety, w sprzyjających warunkach potrafi zasiedlić niemal każde środowisko, łącznie z trawnikami oraz posesjami wokół domów.

Rozprzestrzenia się szybko i jest mało wymagający. Nierzadko zadowala się warunkami, które dla innych rośliny byłyby niekorzystne. Przyczyny należy upatrywać w dość specyficznej budowie, w której nie występuje tradycyjny system korzeniowy. W zamian za to mech posiada tzw. chwytniki, za pomocą których przytwierdza się do podłoża. Dosyć często porasta kamienne podjazdy, betonowe elementy dekoracyjne znajdujące się na zewnątrz czy donice.

Pomimo że mech nie wymaga szczególnych warunków aby się rozprzestrzeniać, to – podobnie jak inne rośliny – ma swoje preferencje, a niektóre czynniki są dla niego niemal zaproszeniem.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się mchu na trawniku:

  • zbita, mało przepuszczalna gleba, która powoduje zastoje wody
  • wysoka wilgotność podłoża
  • kwaśny odczyn pH podłoża, poniżej 6,0
  • duże zacienienie
  • zbyt obfite lub niewystarczające nawożenie
  • zbyt gęsta lub za rzadka darń
  • nieprawidłowe koszenie – zbyt krótkie źdźbła.

Jak skutecznie pozbyć się mchu z trawnika?

Metod jest sporo, ale najlepsze efekty osiągniesz dzięki połączeniu kilku z nich. Co ważne, wiele zależy od właściwej pielęgnacji murawy, dlatego przede wszystkim zwróć uwagę, czy wszystkie zabiegi przeprowadzasz w zalecany sposób. Poniżej kilka sprawdzonych sposobów na uporczywy mech na trawniku.

Odpowiednia pielęgnacja – podlewanie, koszenie, dobre podłoże

Zacznijmy od podstaw, czyli podłoża. Jeśli na Twojej posesji występuje kwaśna gleba, jest bardziej niż pewne, że wcześniej czy później pojawi się charakterystyczny, zielony nalot. Żeby temu zapobiec niezbędne będzie odkwaszenie podłoża. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się wapnowanie przy użyciu dolomitu lub nawozu wapniowo-magnezowego. Rozsyp produkt na powierzchni murawy i podlej delikatnym strumieniem wody. Wapnowanie to jeden z najczęściej zalecanych zabiegów poprzedzających zakładanie murawy i daje naprawdę świetne efekty.

Ciężka, gliniasta ziemia, która ogranicza wchłanianie wody, a co za tym idzie – powoduje zaleganie wody na powierzchni, to wymarzone wręcz warunki do rozwoju mchu. Aby rozluźnić podłoże, konieczne jest przeprowadzenie zabiegów aeracji i piaskowania. Na niewielkich trawnikach wystarczy nakłuć podłoże widłami. Ponieważ mech uwielbia wilgoć, lepsze jest podlewanie murawy rzadziej, a bardziej obficie, niż często w niewielkich ilościach. 

Kolejny krok prowadzący do zdrowej, soczyście zielonej darni to właściwe koszenie, które trzeba przeprowadzać regularnie, przynajmniej raz na tydzień. Należy przy tym pamiętać, by nie skracać trawy zbyt drastycznie, a optymalną wysokością jest 3-5 cm. Im bardziej zacieniony teren, tym trawa po skoszeniu powinna być wyższa.

No i na koniec – trawnik powinien być regularnie sprzątany. Zalegające na murawie resztki roślin, gałązek czy liści zatrzymują wilgoć, zacieniają fragmenty murawy, ograniczają cyrkulację powietrza i dostęp światła. Do uprzątnięcia terenu wystarczą zwykłe grabie ogrodowe.

Nawożenie sposobem na mech

Nawożenie trawnika dobrze jest poprzedzić analizą gleby, która pozwoli określić jej potrzeby.

Jeśli nie masz pewności co do rodzaju podłoża, najbezpieczniejszą opcją będą nawozy mineralne o przedłużonym działaniu, które stopniowo uwalniają do gleby składniki pokarmowe. Zastosowanie ich ogranicza ryzyko przenawożenia lub wyjałowienia podłoża.

W sklepach ogrodniczych znajdziesz duży wybór preparatów ukierunkowanych na walkę z mchem na trawniku. Większość z nich ma w składzie siarczan żelaza, który skutecznie chroni murawę przed zielonym chwastem. Preparaty te powinny być stosowane wiosną lub jesienią, zawsze zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu wybranego nawozu. 

Zwalczanie mchu środkami ochrony roślin

No dobrze, a co w sytuacji, gdy powyższe metody okazały się niewystarczające i mech nadal pokrywa Twój trawnik? Niezbędne będzie podjęcie bardziej radykalnych kroków i wprowadzenie środków ochrony roślin.

Tu, podobnie jak w przypadku nawozów, masz wybór pomiędzy środkami chemicznymi i tymi bardziej ekologicznymi.

Wśród często polecanych preparatów chemicznych czy nawozów znajdują się: Randil Fast 680EC Brosa czy Antymech Substrala. Są to bardzo skuteczne środki, które w szybki sposób pomogą rozwiązać problem mchu.

Jeśli natomiast Twoim celem jest działanie w zgodzie z naturą, koniecznie zwróć uwagę na Effect 24H 680 EC marki Target, który skutecznie niszczy mech i inne chwasty ogrodowe, nie zawiera glifosatu, jest bezpieczny dla gleby, a efekty widoczne są już 24 godziny po zastosowaniu!

Usuwanie mchu z trawnika to nie lada wyzwanie, ale z całą pewnością warto przyłożyć się do wyżej wymienionych czynności pielęgnacyjnych. Twój trawnik odzyska efektowny wygląd, soczysty kolor, odpowiednią gęstość, a mech przestanie go szpecić. Powodzenia!

Nie przegap okazji.
Zapisz się do naszego newslettera.